Donanım Yazılım

AdGuard Nedir Nasıl Kurulur Kullanılır Ve Chromedan Kaldırma

Bir çok sitede bulunan bıktırıcı reklamlardan sıkıldıysanız ve bunları durdurmak istiyorsanız anlatacağımız adguard eklentisi tam size göre. Hemen adguard nedir konusunu anlatarak yazımıza başlayalım.

AdGuard Nedir ?

İnternet sitelerinde bulunan reklamlardan sıkıldıysanız, işte sizin için en gerekli yazılım AdGuard. Bu eklenti internet sitelerinde gezinirken karşımıza çıkan açılır menü ( pop-up ) ya da rahatsız edici reklamları otomatik olarak engelleyen bir yazılımdır. İstemeniz halinde reklamların görüntülenmesini tekrar aktif edebilirsiniz. Bu eklentinin benzeri bir diğer eklenti ise Adblock eklentisidir.

Bilgisayar kurduktan sonra Adguard reklam engelleyici programın eklentisini de yükleyerek baştan önlem almak faydalı olacaktır. İnternet’te gezinirken girdiğimiz bazı sitelerde çok rahatsız edici reklamlar çıkabiliyor. Böylesi rahatsızlık verici bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız Adguard reklam engelleme konusunda gayet başarılı. Şimdi kısaca eklentinin nasıl yüklendiğinden ve kullanımından bahsedelim.

Nasıl Kurulur ve Kullanılır ?

Google Chrome en çok kullanılan web tarayıcı olması nedeni ile bu tarayıcı üzerine nasıl kurulacağından bahsedelim.  Adguard’ın hem harici bir programı ( işletim sistemine yüklenen  ) hem de web tarayıcılarına kurulabilen bir eklenti versiyonu bulunmaktadır. Bu yazıda eklentinin nasıl web tarayıcısına kurulumunu görsellerle birlikte madde madde anlatayım.

 1. Web tarayıcımızı olan google chrome u çalıştırıyoruz.
 2. Arama bölümüne google eklentiler yazdığımızda karşımıza gelen ilk sayfaya ( https://chrome.google.com/webstore?hl=tr ) tıklıyoruz.
  adguard-Nasıl-Kurulur-ve-Kullanılır
  adguard-Nasıl-Kurulur-ve-Kullanılır
 3. Bu sayede google web masasına ulaşmış olacağız.
 4. Açılan sayfada arama bölümüne adguard yazıp arama yapıyoruz. Bulunan sonuçlardan birinci sırada sırada çıkan ( resimde görüldüğü gibi ) sonucun sağında bulunan Chrome’a ekle butonuna basarak yüklemeyi başlatıyoruz.
  chrome-eklenti-sayfası
  chrome-eklenti-sayfası
 5. Bir açılır menü ekranda belirecek burada da uzantıyı ekle butona basıp bekliyoruz.
 6. Bu aşamada yeni bir sayfa açılıp veri tabanı dosyalarını indirecek ve son olarak kendi web sitesine giriş yapacak.
 7. Artık sağ üst köşede eklenti chrome tarayıcıda aktif olarak yer almaya başladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bilgisayarda Depolama Birimleri Nelerdir Ve Dosya Boyutu

Bu eklentinin kontrol simgesi sağ üst tarafta bulunmaktadır. Bu simgeye tıkladığınızda eklenti kurulduktan bu yana ne kadar reklam engellediğini görebilir ve dilerseniz reklam engelleme özelliğini kapatabilirsiniz.

eklentiyi-acıp-kapatma
eklentiyi-acıp-kapatma

Adguard Eklentisini Chromedan Kaldırma

Tamamen nasıl web tarayıcıdan (chromedan ) kaldıracağımızdan biraz bahsedelim. Bunun için iki yöntem mevcut.

 • Yine kurulumda olduğu gibi chrome web mağazasına giriş yapıp eklentiyi arıyoruz. Program kurulu olduğu için simgesinin yanında bulunan Oyla butonuna basıyoruz. Açılan sayfada Adguard Chromedan kaldır butonuna ulaşacağız. Bu butona bastığımızda bir pencere karşımıza gelecek ve bu pencereden de yine Kaldır butonuna basarak eklentiyi tamamen web tarayıcımızdan kaldırmış olacağız.
  Adguard-Eklentisini-Chromedan-Kaldırma
  Adguard-Eklentisini-Chromedan-Kaldırma
 • Chrome ayarlar sayfasına giriyoruz. Sağ menüde bulunan uzantılar sekmesine basıyoruz. Açılan sayfada yüklü eklentileri göreceksiniz buradan kaldır butonuna basarak eklentiyi kaldırma işlemini tamamlıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu