Teknoloji

Blockchain Nedir Ne İşe Yarar 2020 Yılındaki Yenilikleri Nelerdir

Blockchain Nedir Ne İşe Yarar ?

BlockChain nedir ne işe yarar kelimesinden çok bitcoin kelimesini daha fazla duymaktayız fakat bu ve buna benzer bir çok kripto para biriminin de kullandığı veri tabanı sistemine blockchain denilmektedir. Şifreli bir şekilde işlemlerin yapıldığı ve resimlerinden de göreceğimiz gibi zincirsel ağ bağlantı yapısından oluşan bir yapıyla işlemlerin yapıldığı bir sistemdir. Genelde kripto para birimlerinde kullanılan bir sistem olsa da başka sektörlerde de kullanılmaktadır. En büyük avantajları güvenilir bir sistem olması ve zincir gibi sağlan bir ağ sistem kolaylıkla verilerin  bozulmaması gösterilebilir.

Bankacılık sektörü bu sistem konusunda çalışmalar başlatmış durumda ve bir çok banka ve finans kurumu hali hazırda bu sistemi kullanmaktadır. Tabi bu sistemin kullanılırlığının artması ve gündem de olması da kripto para piyasasına artı değer olarak yansıyor ve piyasa değerleri yükselmiş oluyor. Blockchain konusundaki ileri seviye gelişmeler kripto borsalarını tetikleyen etmenlerin başında gelmekte 2020 yılında da bu sistemle ilgili güzel gelişmeler olacak gibi birazda yazımızda bu gelişmelerden bahsedelim.

Blockchain 2020 Yılında Yenilikleri Nelerdir ?

Bizi 2020 yılında neler bekliyor konusuna gelecek olursak. iki Adet yeni protokol geçen yıl yayınlanmış durumda fakat bu yıl dikkatleri üzerine çekmesi beklenmekte. Cosmos ve Palkadot isimleri verilen bu iki protokol sayesinde teknolojinin daha da ileri seviyeye ulaşması planlanıyor. Bu protokollerden kısaca bahsedecek olursak.

Cosmos Protokolü

Tendermint Inc Firması tarafından geliştirilen  bir sistem olan Cosmos Network , internet sisteminin blockchain versiyonu olarak tanımlanabilir. Bir çok blok zinciri bağlayan sistemde diyebiliriz. 2019 yılında çalışmaya başlayan sistem bu sene daha fazla gelişme kaydetmesi ve blockchain i ileri bir seviyeye taşıması düşünülmekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Algoritma Ne Demek Kısaca Açıklayıp Örnekler Verelim

Palkadot Protokolü

Bu teknolojiden kısaca bahsedecek olursak. Hali hazırda internet teknolojisi ile blockchain teknolojisini birleştirmeyi planlayan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Kısaca ileri nesil web yada web 3.0 diyebiliriz.

Bloackchain 2020 yılında bizi bekleyen yenilikleri özetleyecek olursak artık bu teknoloji gözünü web e dikmiş desek yeridir. İnterneti bir üst seviyeye taşıma konusunda ufukları olan bu yeni girişimciler sayesinde önümüzdeki yıllarda nasıl yenilikler göreceğiz bakalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu