Teknoloji

Ucan Araba Cezeri Nedir Ve Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Uçan Araba Cezeri Nedir ?

Baykar firması tarafından konsept  olarak geliştirilmeye başlanan ve  bu yıl Teknofest İstanbulda gösterimi yapılan Türkiye’nin Yerli ve Milli uçan arabası prototipi diyebiliriz. Projenin yöneticisi olarak Ozan Yağcı çalışmaları yürütmekte. Cezeri projesi yeni bir proje ve daha prototip aşamasında olmasına rağmen  9 ay gibi kısa bir sürede epey yol katedip prototip versiyonunu Teknofestte sergilediler.

Teknofest İstanbul ilk olarak 2018 yılında İstanbul Yeni Havalimanında 550 bine yakın kişinin katılımı ile gerçekleşen dev bir organizasyon. Her yıl düzenlenen festivalin resmi adı Havacılık,Uzay ve Teknoloji Festivalidir ve ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK, Turk Hava Kurumu, Türksat dahil pek çok kurumla paydaş olarak yapılmaktadır.Festivalin amaçları arasında milli teknolojileri geliştirip tanıtımını yapmak da vardır. İşin aslı bu alanda yapılan kayda değer tek festival de Teknofest İstanbul dur. Bu bağlamda Cezeri Uçan Araba nin tanıtımı Teknofestte çok ses getirmiştir.

Teknofest İstanbulda tanıtılan versiyonu bir kişilik olarak tasarlanmış bir araç. Projenin gelişmesi ve testleri geçmesi durumunda daha farklı versiyonları da hazırlanabilecektir. Aracın genel amacı şehir içi trafiğinde oluşan sorunları gidermek ve şehir içi taşımacılığı kolaylaştırmaktır.

Yerli Uçan Arabanın İsmi Neden Cezeri?

Cezeri 1136 –  1206 tarihlerinde yaşamış Cizre de doğmuş bir bilim insanıdır. Fizik, Mekanik ve Robotik gibi alanlarda çalışmış ve sibernetik alanının kurucusu olan bilim insanının tam adı İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri dir.  El-Cezeri robotik konusunda bilinen en eski bilim adamıdır. Bundan dolayı yerli ve milli uçan araba projesine Cezeri ismi verilmiştir.

Biraz da Teknik Özelliklerinden Bahsedelim

Hızı :Ortalama 100 Kilometre

Uçuş irtifası  :Yaklaşık 2000 metre

Havada kalış süresi  :Yaklaşık 1 saat

Dikey iniş kalkış özelliği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret ve Teknolojinin Önemi Hakkında Bilgiler

Kalkış Ağırlığı : 240 kilogram

Menzil :70-80 km

Elektrikli ve Batarya dolum süresi :1 saatir

Bu ve bunun benzeri projelerin sayısının artması; Bu tür teknolojilerin gelişmesi ve ülkemizde de yapılıyor olması gurur verici. Dünyada gelişmekte olan bu sektörde bizim de hızlı bir şekilde yer almamızı sağlayacaktır. Umarım ileriki zamanlarda Cezeri’nin uçuş görüntülerini ve testlerini de görürüz ve günlük hayatta kullanılmaya başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu