Doğa

Chandler Cevizi Özellikleri Ve Bilinmesi Gerekenler

Chandler Cevizi Nedir ?

Chandler Cevizi nedir : tüm dünyada en çok dikilen ceviz türüdür desek yeridir. Amerika ‘nın California eyaletinde bir çok ceviz türünün çaprazlaması sonucu chandler cevizi bulunmuştur. Türkiyede de en çok dikimi yapılan türdür ve giderek dikim alanı artmaktadır.  Bu türün en büyük avantajları ise 1. yaşından itibaren ürün vermesi. ( Gelişim için ilk 3 -4 yıl verdiği cevizler koparılır ) Ayrıca çok verimli bir tür olması, iç renginin beyaz olması, içinin tam çıkması ve ince kabuklu olması başlıca sayılabilecek avantajlarıdır. Tabi avantajları yanında dezavantajları da vardır. Bunlar ise aromasının yerli türlere göre daha kötü olması, çok yüksek rakımlarda yetişememesi ve kendi kendini tozlayamamasını başlıca olarak sayabiliriz.

Chandler cevizi için ticari bir bahçe kurmayı planlıyorsanız alacağınız ceviz fidanını sayısının %3 – %5 u kadar tozlayıcıda almanız gerekmekte. Bu türün en iyi tozlayıcıları fernor Cevizi fernette cevizi ve franquette cevizidir. Bunlardan başka Cisco ve İverto gibi ceviz türleride tozlayıcı olarak seçilmekte fakat az bulundukları için diğer türler daha fazla tercih edilmektedir.

Dikimi konusunda Bilinmesi Gerekenler

Chandler cevizi rakım isteği olarak genelde 0 – 1000 rakım önerilmektedir. Fakat mikroklimal iklim ve arazinin konumu göz önüne alınarak rakım değişiklik gösterebilir. Dikim mesafeleri konusunda çok farklı görüşler olmasına rağmen en tercih edilen dikim mesafeleri 7 metreye 4 metre, 7 metreye 5 metre ve 8 metreye 4 metredir.

Dikim için arazi hazırlığı çok önemli olduğundan daha önceden 1 metreye 1 metre kepçe ile açılmış ve sonra kapatılmış yerlere dikmek gelişim açısından çok önemlidir. Her ceviz türünde olduğu gibi ilk 3 -5 yıl çok hassas oldu için ilk bahar ve son bahar soğuklarına yakalanmasınlar diye özenli bir şekilde bakılmalıdır. Bunun için gelişim döneminde Ağustos ayının ortasından sonra sulamanın kesilmesi gerekmekte. Ayrıca gübrelemenin temmuz ayından sonra yapılmaması ve kışa girişte gövdelerinin su bazlı tavan boyası ile boyanması dikkate alınacak önlemler arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Nedir , Yetiştiriciliği Bilgileri

Dikim için açık köklü fidanlar tercih edilmeli dikim esnasında kırılmış yaralanmış kökler temizlenmelidir. Dikim don olayı olmayan bölgeler için aralık ayı tercih edilirken daha karasal bölgelerde mart ayında da dikim yapılabilir. Dikim yapılan fidanlar mart ağında 3 göz yani aşı noktasından 20 cm civarında tepe kesimi yapılmalı bu sayede sert kesilen fidan hızlı bir şekilde büyümesi sağlanmalıdır. Fidanların bakımı için ise kesinlikle toprak analizi yaptırmanız gerekmektedir yoksa büyütemediğiniz fidanlar sürekli yıl kaybedecektir.

Amerika da  Kaliforniya siyah cevizi üzerine aşılanmış chandler cevizini dikerek hızlı bir gelişim elde ediyorlar. Türkiye de ise zor bulunduğu için genellikle profesyonel bahçe kuranlar siyah ceviz yada Vlach Anacı tercih etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu