Dizi Film Konusu

En İyi Bilim Kurgu Dizileri Listesi Tavsiyemiz

Neden Bilim Kurgu İzleriz?

Bilim Kurgu, bizi gerçekliğimizden koparmasıyla, zaman zaman bizi farklı, kendine özgü distopyalara doğru yolculuğa çıkarmasıyla kültürümüzde köklü bir şekilde yer edinmiştir. Gerçekliğin ağır geldiği veya bundan sıkıldığımız zamanlarda bilim kurgu dizileri ile zihnimizi uzaklara taşır, bu dizilerin akışında kayboluruz. İşte bu bilim kurgu dizilerinden en iyi bilim kurgu dizileri listesi şu şekilde sıralayabiliriz;

En İyi Bilim Kurgu Dizileri Listesi Tavsiyemiz

Stranger-Things-Üç-Sezonluk-Macera,-Her-Sezonları-Kaç-bölüm
Stranger-Things-Üç-Sezonluk-Macera,-Her-Sezonları-Kaç-bölüm

Stranger Things

Bir Netflix dizisi olan stranger Things hawkins kasabasında yaşayan 4 kafadar arkadaşın başından geçen ilginç olayları konu alıyor. Her bölümü oldukça sürükleyici olan dizi şuanda netflix in en iyi dizisi konumunda. 3 sezonu yayınlanmış dizinin toplamda 23 bölümü bulunmakta. Paralel evrenler, bilimsel araştırmalar sonucu oluşan olağan üstü olaylar ilginizi çeken konular ize diziyi şiddetle tavsiye ederim. Dizinin daha ayrıntılı konusunu okumak isterseniz Stranger Things konusu başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Black Mirror

Netflix‘te yayınlanmaya ve izlenmeye başlandığı günden beri çokça konuşulmuş, günümüzden bazı durumlarda örnek verilmesiyle sürekli de anmaya devam ettiğimiz bir dizi Black Mirror. Teknoloji ile harmanlanan, etik konusunda bizleri düşünmeye iten, konu edindiği gelecek kavramı ile de çok da uzak olmadığını hissettiğimiz yapısı bu dizinin en ilgi çekici yanlarından biri. Her bölümü ayrı bir film tadı veren bu bilim kurgu dizisi, kesinlikle en iyi bilim kurgu dizileri arasında kendi adının altını katiyetle çiziyor.

The-Mandalorian-Dizisi-Konusu-Nedir-ve-Oyuncuları-Kimdir-kunye
The-Mandalorian-Dizisi-Konusu-Nedir-ve-Oyuncuları-Kimdir-kunye

The Mandalorian

Star Wars en bilindik markalardan biri ve hala eğlence ürünleri tarafında meyve vererek varlığını sürdürmeye devam ediyor. Sinema tarafında perdeleri süslemeye devam eden son filmleri ne yazık ki hayranları tarafından çokça eleştiriye maruz kalmıştı. The Mandalorian isimli bilim kurgu dizisi ile hayranların kanayan yaralarını sarmış durumda. Bu diziyi izlemek için Star Wars evreni hakkında çok fazla bilgiye sahip olmanıza gerek de yok, dizi başlı başına oldukça sürükleyici ve yepyeni bir hikayeye sahip. En azından tatlı mı tatlı Bebek Yoda için bile kesinlikle izlenir. Konusu hakkında daha ayrıntılı bilgi için.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Rise of Empire Ottoman Dizisi Konusu Ve Oyuncuları
En-İyi-Bilim-Kurgu-Dizileri-dark
En-İyi-Bilim-Kurgu-Dizileri-dark

Dark

Netflix tarafından seyircileriyle buluşturulan Dark için en iyi bilim kurgu dizilerinden biri denildiğinde pek çok kişinin bu konuda hemfikir olacağından eminiz. Güçlü kurgusu, yaratıcı ve gizemli hikayesinin ötesinde zaman akışı konusunda seyircilerin akıllarını iyice bir kurcalamasıyla öne çıkmıştı bu dizi. Hem gri ve iç karartan derin atmosferinde kaybolmak da, birbirine karışmış akrabalık bağlarını, zaman dilimlerini çözmek de oldukça keyifli ve sizi içine çekiyor. Hem sorulara cevapları hem kayıp akrabaları hem de olayların bağlantılarını bulmaya çalışıyoruz bu dizide.Unutmayın, her şey bağlantılı!

The Boys

Super kahraman denildiğinde ilk olarak akla DC veya Marvel gibi dev markalar ve onların yarattığı, literatüre kazandırdığı süper kahramanlar gelir. The Boys ise tamamen bunlardan farklı duruşuyla ayrılan bir bilim kurgu dizisi. Hepimizin gözbebeği ve kurtarıcısı olan süper kahramanların gerçeklikte, günümüzde nasıl bir uyum sağlayabileceklerine dair bir alternatif sunuyor The Boys. Onların iyilik timsali değil de markalaşmış ve para makinesine dönüşmüş hallerinin nasıl korkunç bir gerçeklik yaratabileceğini anlatıyor. Bu yönden kesinlikle en özgün ve en iyi bilim kurgu dizilerinden biri.

En-İyi-Bilim-Kurgu-Dizileri-doctor-who
En-İyi-Bilim-Kurgu-Dizileri-doctor-who

Doctor Who

Adı Doktor olan ama aslında kendisi doktorluk yapmayan, bir telefon kulübesi içerisinde zamanın kıvrımlarını aşarak yolculuğa çıkan bu adamı kim tanımaz ki? Doctor Who artık bilim kurgu dizileri arasında en köklülerinden, en kültlerinden birisi olma niteliğini taşıyor. Sırf bu diziden bahsetmekle bile jenerik müziğinin tanıdık çınlaması kulaklarımıza otomatik olarak doluyor. Bugüne kadar 39 ayrı ödül alan bu bilim kurgu dizisinin, bunca ödülle eve dönmesinin, kült olmasının, en tanınıp sevilen dizilerden biri olmasının mutlaka bir sebebi var.

Love, Death & Robots

Yine ve yeniden bir Netflix yapımını ele alıyoruz. Love, Death and Robots adlı bu mini animasyonlar bütünü benzersiz bir bilim kurgu dizisi. Mini animasyonlar bütünü en doğru tanımlamalardan biri çünkü dizi birbirinden bağımsız 10 dakikalık veya daha kısa, her biri de görsel tasarım olarak birbirinden ayrışan bölümlerden meydana geliyor. Sizi her biri birbirinden farklı ve eşsiz bir bilim kurgu dizisi bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Game of Thrones Dizisinin Konusu Nedir ? Winter is Coming

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu