Donanım Yazılım

Ftp Nedir Ne İşe Yarar ve FileZilla Programı Nasıl Kullanılır ?

Bu yazımızda web sitelerine dosya gönderme , alma ve silme işleminin nasıl yapıldığını ve bu iş için kullanılan en popüler programlardan biri olan filezilla programının nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız hemen FTP nedir ve ne işe yarar başlığı ile yazımıza başlayalım.

Ftp Nedir , Ne İşe Yarar?

Ftp kısaltmasının kelime anlamını açıklayacak olursak. Açılımı File Transfer Protocol dür. Yani dosya transferi için kullanılan protokolüdür. Yaptığınız web sitesinin dosyalarını hostig’e göndermek için kullanılan sisteme verilen isimdir. Bu dosya transfer sistemi için kullanılacak bir çok yöntem bulunmaktadır.

Web tarayıcılar ile sitenize dosya yükleyebileceğiniz gibi hosting firmalarının kendi site panellerinden de dosya yükleme işlemi  yapabilirsiniz. Ayrıcı bu işlem için kullanabileceğiniz harici programlarda bulunmakta. Bu yazımda benim de web sitelerimde dosyaları yüklemek için kullandığım ücretsiz bir program olan FileZilla programının nasıl kullanıldığını kısaca açıklaya çalışacağım.

sunucular-ftp-nedir-ne-işe-yarar
sunucular-ftp-nedir-ne-işe-yarar

FileZilla Programı Nasıl Kullanılır ?

Başlıkta kafa karışıklığı olmaması adına bir açıklama yapalım web sitesine dosya gönderilmez web sitesinin kurulu olduğu hosting’e dosya gönderilir. Genelde böyle bir yanlış anlaşılma olabiliyor ve böyle arandığı için başlığı da böyle seçtim.

FileZilla programı ücretsiz bir uygulamadır. Bu uygulamayı kendi sitesinden ( https://filezilla-project.org/ ) indirebilirsiniz. Sitesine giriş yaptığınızda anasayfada da bulunan Download Filezilla client butonuna

tıklayarak ücretsiz versiyonunu indirebilirsiniz. Uygulamayı indikten sonra kurulum yönergelerini takip ederek yükleme işlemini tamamlayalım ve Masaüstüne gelen program kısayolu sayesinde uygulamamızı çalıştıralım. Karşımıza resimdeki gibi programın arayüz ekran çıkacaktır.

ftp-FileZilla-Programı-Nasıl-Kullanılır
ftp-FileZilla-Programı-Nasıl-Kullanılır

Burada numaralarla belirtiğimiz bölümler;

  1. Hosting firmasından alacağımız ftp adresimizin yazılacağı alan.
  2. ftp bağlantımız da kullandığımız kullanıcı adı
  3. ftp bağlantımız da kullandığımız parolası. Bu bölümler girildikten ve hızlı bağlan butonuna basarak bağlantıyı sağlayabiliriz. Bağlantı gerçekleştikten sonra
  4. Bu bölüm bizim bilgisayarımızda dosyaların bulunduğu yerleri gösteren ekrandan istediğimiz dosyayı gönderebiliriz.
  5. Bağlantı gerçekleştikten sonra hostingimizdeki dosyaların bulunduğu ekran.Bu ekrandan istediğimiz dosyayı silebilir yada geril bilgisayarımıza alabiliriz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ücretsiz Ofis Programları İçinden En İyi 3 tanesi

Bilgisayarımızda bulunan bir dosyayı hostinge göndermek istiyorsak sağ bölümden göndermek istediğimiz yeri açıyoruz. Burada direk web sitesinin kök klasörü olmasını istiyorsanız “www” klasörü yada “public_html” klasörleri tercih etmelisiniz. Yada bir başka klasörü seçtikten sonra göndereceğimiz dosyalara sağ tuş ile yükle seçeneği ile yükleme işlemini tamamlamış olursunuz.

Bir çok siteniz var ve her girişte kullanıcı adı ve şifreyi tekrar tekrar yazmak istemiyorsanız sol üstte bölümde bulunan site yöneticisi simgesinden sitelerinizi ekleyebilirsiniz yada silebilirsiniz. Site Yöneticisi simgesi resmi aşağıda.

filezilla-site-yoneticisi-simgesi

Bu sayede istediğiniz kadar sitenin giriş bilgilerini kaydederek daha hızlı bir şekilde sitelerinize erişebilirsiniz.En basit haliyle programı kullanmak için gerekli olan bölümler bu şekilde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu