Web 2.0 Araçları

Google Classroom Nedir Nasıl Kullanılır ? 👨‍🏫

Bu yazımızda uzaktan eğitim sürecinin yeniden başlayacağı önümüzdeki eğitim öğretim döneminde kullanabileceğiniz bir web 2.0 aracı olan google classroom dan bahsedeceğim. Çok aşırı ayrıntıya girmeden Google Classroom nedir nasıl kullanılır konularından bilgiler vermeye çalışacağım. Bu uygulamayı merak ediyorsanız yazımıza başlayalım.

Google Classroom Hakkında

Kimler Kullanabilir ?Orta Okul, Lise Kademesi ve üstü
Uygulama Ücretli mi?Ücretsiz Kullanım
Üyelik gerekli mi?gmail hesabı olan herkes kullanabilir ek bir üyelik istemiyor.
Google classroom türkçe mi ?Türkçe ve diğer diller

Google Classroom Nedir ( Ne İşe Yarar ) ?

Sanal sınıf uygulaması olan bir web 2.0 aracıdır. Daha önceden EBA platformunu kullanmışsanız çok rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir araçtır. Özel bir üyelik istemeyen uygulama hali hazırda bir çok kullanıcının var olan gmail hesabı üzerinden çalışabilmektedir. Tek yapmanız gereken web sitesine giriş yapıp sınıfınızı oluşturmanız ve bu sınıfa öğrencilerinizi davet etmeniz olacaktır.

Kullanımı kolay sade bir tasarıma sahip olan bu uygulamayı çok çabuk öğrenip, alternatif olarak pandemi sürecinde uygulamayı kullanabilirsiniz. Google Classroom nedir konusuna kısaca değindiğimize göre hemen nasıl kullanılır birazdan bundan görsellerle bahsetmeye çalışayım.

Google Classroom Üyelik İşlemleri ?

Öncelikle uygulamanın web sitesi olan adresine https://classroom.google.com/ giriş yapmamız gerekmek. Bu giriş sırasında gmail üyeliğiniz açık olması şartını belirtmeden başlamayayım. Gmail girişi yaptıktan sonra classroom a girdiğinizde ekrana genel sayfada üyeli isminizi görüyor olmanız gerekiyor. Eğer bir sorun yok ise devam butonuna basarak bir sonraki adıma geçebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Quizizz Nedir , Nasıl Kullanılır Ve Oyun Nasıl Hazırlanır ?
Google-Classroom-Nedir-Nasıl-Kullanılır
Google-Classroom-Nedir-Nasıl-Kullanılır

Yeni açılan sayfada sağ üst köşede bulunan + işaretine basarak karşımıza gelen iki seçenekten biri olan sınıf oluştur seçeneğini seçerek yeni sınıf oluşturup ilerleyebiliriz. Tabi bu dediğim öğretmen girişi için geçerli olan kısmı öğrenci iseniz öğretmeninizin vermiş oldu kod ile sınıfa katıl sekmesini seçmeniz gerekmekte.

sanal-sınıf-oluştur
sanal-sınıf-oluştur

Bu aşamadan sonra uygulamanın kurallarının açıklandığı bir ekran karşımıza gelecek. Bu sayfayı okuyup onaylayarak işlemlerimize devam edebiliriz. Karşımıza oluşturacağımız sınıf için gerekli olan bilgilerin girildiği bir ekran gelecek resimde de görüldüğü gibi bu ekrana sadece sınıf ismi yazarak devam edebiliriz.

sanal-sınıf-oluştur
sanal-sınıf-oluştur

Artık deneme isimli sanal sınıfımız oluşmuş durumda. Bundan sonra yapmamız gereken ilk adım öğrencilerimizi bu sınıfa davet etmek. Bunun için yapmanız gereken üst menüde bulunan kişiler sekmesine açmak ve ardından öğrenciler listesinden bulunan + simgesine basarak kişileri eklemektir. Yapacağınız adımları görselde numaralandırdım sırası ile işlemleri yaparak öğrencilerinizi ekleyebilirsiniz.

google-classroom-öğrenci-ekleme
google-classroom-öğrenci-ekleme
 1. Kişiler Menüsü
 2. Öğrenci ekleme butonu
 3. Öğrencilere isterseniz bu davet bağlantısını gönderebilir ve sanal sınıfınıza bu bağlantı sayesinde giriş yapabilirler.
 4. Eğer mail hesaplarını biliyorsanız bu kutucuğu mail adresi yada ad soy ad yazarak öğrencilerinizi google verileri sayesinde bulabilirsiniz.

Google Classroom Nasıl Kullanılır ?

Artık öğrencilerimizi de sınıfımıza eklediğimize göre derse başlayabiliriz. Bunun için yine üst menüde bulunan sınıf çalışmaları sekmesine açmamız gerekecek. Açılan sayfada bulunana + butonu sayesinden öğrencilerimize işleyeceğimiz üniteler ile ilgili bir çok materyal gönderebiliriz. Bunlar ise resimde de görüldüğü gibi ;

öğrenci-materyalleri
öğrenci-materyalleri
 • Ödevler
 • Test ödevi
 • Soru
 • Materyal
 • Yayını yeniden kullan
 • Konu

seçeneklerinden ihtiyacınız olanı kullanarak öğrencilerinizi bir çok açıdan bilgilendirebilirsiniz. Öğrencilere göndereceğiniz bu ders materyallerinden her biri için bir çok özelliğin eklendiği yeni sayfalar açılacaktır. Bu sayfalarda göndereceğiniz ödev yada testin puanını , teslim tarih saatini ve daha bir çok ayarını yapabilirsiniz. Bu sayede öğrencilerin işlediğiniz konu ve kazanımda ne kadar anladıklarını bu sayede takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gri Ceviz Uygulaması Nedir Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Yayınlanan materyaller akış sayfası altında görülmektedir. Yayınlanmış içeriklere tıklayarak hangi öğrencilerin teslim aldığını ve verdiği cevaplar gibi bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Google Classroom Benzeri Alternatif Sanal Sınıf Uygulamaları

Sanal sınıf uygulaması konusunda en başarılısı google classroom fakat alternatif araçlar konusunda bilgi almak isterseniz deneyebileceğiniz diğer uygulamalarında listesini vereyim.

Öğretmen Bölümünün özellikleri Nelerdir ?

 1. Ödevler , Notlar ve Sınıflar oluşturmada kullanabilirsiniz.
 2. Canlı dersler yapabilirsiniz. ( Google Meet ile )
 3. Google sunduğu bir çok platformu sanal sınıfınızda kullanabilirsiniz. ( google dökümanlar , drive vb.)
 4. Tartışmalar ve duyurular yapabilirsiniz.
 5. Ödevler konusunda velileri bilgilendirebilirsiniz.

Google Classroom Avantaj Ve Dezavantajı Nedir ?

 • Ücretsiz olması
 • Kullanım kolaylığı
 • Dil desteği
 • Google bünyesinde olmasından dolayı bir çok öğrenciye ulaşma sınıfa ekleme imkanı
 • Üyeli gerektirmemesi
 • Gizlilik ve güvenlik

Gibi özellikleri avantajı olarak sayabiliriz. Sanal sınıf uygulaması olarak sunulabilecek tüm seçeneklerin bünyesinde barındırmasından dolayı bir dezavantaj göremedim. Sizlerde kullanıp değerlendirip yorum olarak gördüğünüz avantaj ve dezavantajları bize bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu