Teknoloji

Hyperloop Yüksek Hızlı Trenlerden Farkı Nelerdir

HyperLoop Nedir ?

Hyperloop nedir kavramı kısaca açıklayacak olursak kapsül şeklinde bir aracın içinde sürtünmenin olmadığı ( havanın boşaltıldığı ) bir tünelde çok hızlı bir yolculuk olarak tanımlayabiliriz.

Yine Elon Musk ve yine uçuk bir proje. Bu projedeki amaç trafik sorunlarından kurtulup çok hızlı bir şekilde bir yerden bir yere gitmek isteyenler için geliştirilen ileri nesil bir toplu taşıma aracı tasarlamaktır. Ayrıca kargo taşımacılığı konusunda da başarılı olmayı hedeflemektedirler.
Tesla ve SpaceX firmaların kurucusu olan Elon Musk Haziran 2014 yılında yine uçuk bir proje olan Hyperloop firmasını kurdu. Çevreci tavrıyla ünlü olan firma bu projesinde de güneş enerjisinden faydalanarak daha ucuz maliyetlerle taşımacılık yapmayı planlıyor. Elon Musk projesi için Tren kadar ucuz Uçak kadar hızlı yolculuk vadettiğini söylüyor.

Yüksek Hızlı Trenlerden Farkı Nelerdir ?

Trenler genel olarak yolculuk sırasında bir çok durağa uğramak zorundadır. Fakat Hyperloop ta işler biraz farklıdır. Varılacak nokta belirlendikten ve harekete başladıktan sonra hiç bir durağa uğramadan varış noktasına çok hızlı bir şekilde ulaşır. Ayrıca araç elektrikle çalışmasından dolayı daha çevreci ve gürültüsüz bir yolculuk sunmaktadır. Ayrıca kapalı sistem tüpler içindedir ve doğal hayata zarar vermemeyi hedeflemektedir.
Normal trenlerden 10 – 15 kat, yüksek hızlı trenlerden ise 2 – 3 kat fazla hıza çıkabilecek olan Hyperloop un tahmini olarak 1000 kilometre üstü bir hıza ulaşması planlanmaktadır. Bu hızlara ulaşabilmek için özel geliştirilmiş olan düzleştirilmiş elektrik motoru sayesinde hareketlenmeyi sağlayacaktır. Araçların hızlanma konusunda en büyük engeli olan sürtünme konusundaki çözümleri ise havasız yada çok az hava bulunan tüneller zinciri sayesinde özel mıknatıslar ile havada süzülerek gitmekte olan bir sistem tasarlamışlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bisiklet 'in Tarihi Nerede Ne Zaman Ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir

Hyperloop firması bir çok hükümetle görüşmeler sürdürerek taşımacılık konusunda ülkelerden izinler almaya çalışmakta ve gayet başarılı sonuçlar aldıklarını söylemekteler. Bu prosedürlerin hızlı sonuçlanması durumunda 2020 yılında çalışır sistemlere sahip olacaklarını dile getirmekteler. Firma bugüne kadar topladığı 400 milyon dolarlık fon sayesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

hyperloop-hızı-nedir
hyperloop-hızı-nedir

Hyperloop Hızı Nedir ?

Hyperloop teknolojinin hayata geçmesi istenen seviyeye ulaşması durumunda hızı 1220 Km/Saat olacağı tahmin edilmektedir.

Bu teknolojinin yüksek hızlı trenlerden farkı nelerdir sorusuna cevap verdiğimiz yazımız umarım açıklayıcı olmuştur. Bu tarz teknoloji içeriklerini sitemizde bulabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu