Doğa

Kocaeli’de Keşfedilen Endemik Keltepe Çiğdemi

Keltepe Çiğdemi Nedir ?

Kocaeli’de bulunan Samanlı Dağları’nda yüksek kesimlere yayılan ismine Keltepe Çiğdemi denilen bir endemik bitki türü keşfedildi.  Keltepe Çiğdemi, “Phytotaxa” dergisinde yayımlanan bilimsel makaleyle dünyaya tanıtılmış oldu. Türün korunması ve yeterince tanıtılması için doğal yürüyüş parkurlarına bitkiye ilişkin tanıtım görselleri konulacak.

Endemik Bitki Türü Nedir ?

Endemik sadece bölgeye özgü yetişen ve başkaca bir yerde yetişmeyen manasına gelmektedir. Endemik bitki türü denildiğinde dünya üzerinde sadece bulunduğu bölgede yayıldığını anlayabiliriz. Bu ülkenin bütünü olabildiği gibi o ülkeye ait herhangi bir bölge veya il de olabilmektedir. Ülkemize özgü yetişen bir tür demek ülkemiz için endemik bir türdür anlamına gelmektedir. Ülkemizde 3000’in üzerinde dar ve geniş bir yayılıma sahip endemik bitki türü mevcuttur. Bu özelliğiyle birlikte Türkiye, bütün Avrupa’dan daha fazla endemik bitki türüne sahip bir ülkedir. Bunun sebepleri olarak kıtalar arasındaki konumu, dağlık yapısı, 3 iklimin birden görülmesi ve sulak bir bölgede bulunması gösterilebilir.

çiğdem-Endemik-Bitki-Türü-Nedir
çiğdem-Endemik-Bitki-Türü-Nedir

Çiğdem

Süsengiller familyasına ait bir bitki cinsidir. Rengi çingene pembesi veya mavi çiçek olan, çok yıllık, yumrulu otsu bitkilerdir. Çiçekler, türüne göre ya ilkbahar ya da sonbaharda açar. İlkbaharda çiçeklenen türlerinin, yumurtalığı toprağın altında barınan uzun çiçek tüpleri bulunmaktadır. Çiçekler geceleri ya da kötü havalarda kapanmaktadır. Çiçeklerinden dolayı bahçecilikte tutulan bir bitkidir.

Çiğdemin Latince Adının Etimolojik Geçmişi

Tanrı Hermes’in arkadaşı Crocus’un adını taşımaktadır. Bir gün 2 arkadaş disk atma alıştırması yaparlarken Hermes, kazaen Crocus’u ölerek, Crocus’un öldüğü yere küçük bir çiçek çıkar ve Crocus’un kanı çiçeğe sıçrar. Çiçeğin merkezinde görülen kırmızı renkli uzantılar Crocus’un kanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Fernor Cevizi Özellikleri, Tozlayıcısı ve Verimi

Bitkinin ismine ilişkin ikinci rivayetteyse Crocus adında bir genç orman perisi Smilax’a aşık olur. Ancak bu aşk sebebiyle kendini tüketerek çiğdem çiçeğine dönüşür. Hikayede adı geçen orman perisi Smilax ise tırmanıcı Smilax bitkisine dönüşmüştür.

Çiğdemin-Latince-Adının-Etimolojik-Geçmişi-nedir-bu
Çiğdemin-Latince-Adının-Etimolojik-Geçmişi-nedir-bu

Keltepe Çiğdemi

Sivri şekilde karın içerisinden çıkarak mor, beyaz ve turuncu tonları içeren; zarifliğiyle göz dolduran Latince adı crocus kelpetensis olan Keltepe Çiğdemi doğal bir renk cümbüşü sunmaktadır. 3-6 arası yaprağa sahip, koyu yeşil renkli, 1,5-2,2 milimetre genişliğinde olan çiğdemin boğaz kısmının sarı-turuncu renklerde olduğu görülmektedir. Çok yıllık bir ottur. Donlara dayanıklı bir bitkidir. Mart ve nisan aylarında çiçek açan Keltepe Çiğdemi, karların erimesiyle birlikte ortaya çıkıyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehdidi çok yüksek tür sınıfı içerisinde görülen Keltepe Çiğdemi; geçirgen ve nemli toprağı, güneşli veya yarı gölgeli bölgeleri tercih etmektedir.

Endemik Bitkilerin Korunması

Ülkemizde estetik açıdan birçok bitki doğayı süslemekte; görenlere seyir zevki yaşatmaktadır. Floramızın yaklaşık üçte birinin endemik olduğu düşünüldüğünde zenginliğimizin ne kadar büyük olduğu görülürken bu zenginliği korumanın da ne büyük zorluklar taşıdığı aşikardır. Bu bitkileri koruma konusunda en büyük görev, bu zenginliği bünyesinde barındıran yerel yönetimlere düşmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu