Donanım Yazılım

Linux Nedir ? Ubuntu’nun 18.04.4 Sürümü Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere linux nedir, ubuntu nedir, linux sürümleri ve ubuntu’nun özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Linux Nedir ?

Linux işletim sistemi olup açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Yani yapımında kullanılan kodlar herkese açık bir sistemdir. Bundan dolayı dünyada bir çok programcı tarafından işletim sistemi geliştirilmektedir. Linux işletim sistemi UNİX işletim sisteminin bir türüdür. Bu işletim sistemi açık kaynak kodlu olmasından dolayı geliştirilen farklı işletim sistemleri ve programlar kullanımı sınırsızdır.

Günümüzde bir çok linux işletim sistemi dağıtımı bulunmaktadır. En bilindikleri Ubuntu, Fedora ve Debiandır. Türkiye de de bu konuda çalışmalı mevcut Tübitak tarafından desteklenen yerli işletim sistemimiz Pardus da bir linux dağıtımıdır. Pardus işletim sistemi debian tabanlı bir yapıya sahiptir.

Linux işletim sistemlerinin en büyük avantajı şüphesiz virüs konusu dur. Fakat genel olarak çok tercih edilmemektedir bunun sebebi ise kullanıcıların alışkanlıkları en önde gelmektedir. Çünkü kullanıcılar genel olarak Windows işletim sistemi ile daha çok karşılaştıkları için linux türevlerinden uzak durmaktadırlar. Ayrıca Uygulamaların çoğunluğu windows için geliştirilmesinden dolayı açılamayan program sorunları kullanıcıları bu işletim sisteminden uzaklaştırmaktadır.

En çok tercih edilen linux dağıtımlarından olan Ubuntunun yeni bir versiyo yayınlandı. Birandan ondan bahsedelim.

Ubuntu'nun-En-Son-Versiyonu
Ubuntu’nun-En-Son-Versiyonu

Ubuntu’nun En Son Versiyonu 18.04.4 Hakkında Bilgiler

Küçük bir eklenti olarak olarak mevcut tüm ubuntu sürümlerinde güncelleme yapabileceğiniz gibi isterseniz sitesinden ubuntu 18.04 versiyonunu tam halini indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu güncellemeyi alacak ubuntu versiyonları ise Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE, Lubuntu, Ubuntu Budgie ve Gnome versiyonudur.

Eklenti olarak inen versiyonu 800 mega byte civarından. Eğer Kurulum versiyonunu yüklemek isterseniz 2 giga byte bir dosya yüklemeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Rufus Programı Nedir , Kullanımı Boot Usb Sürücü Yapılır ?
ubuntu-linux-nedir
ubuntu-linux-nedir

Ubuntu Nedir ?

2004 yılından bu yana geliştirilmekte olan linux tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bir çok platformu desteklemektedir. Bunlar Masaüstü kullanıcıları, Serverlar ve Şirketler tarafından kullanılacak versiyonları mevcuttur. Bu dağıtımı ubuntu sitesinden indirip kurup kullanabilirsiniz ayrıca yeni gelecek güncellemeler de sorun olamayacaktır.

Ubuntunun en son versiyonunun yüklemek için tek yapmanız gereken https://ubuntu.com/download adresine giriş yapıp nere kullanacağınızı seçtikten sonra download butonuna tıklamaktır.

Ubuntunun Türkçe desteği bulunmaktadır. Ve hali hazırda bir çok versiyonu mevcuttur bunlardan en dikkat çekenler

1- Kubuntu KDE masaüstü versiyonu

2- Ubuntu MATE  MATE masaüstü versiyonu

3- Ubuntu Studio Ses, Video ve Grafik düzenleme versiyonu

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu