Teknoloji

Nano Teknoloji Nedir Kısaca Ve Teknolojinin Kullanım Alanları

Nano Teknoloji Nedir Kısaca ?

Nanoteknoloji nedir kısaca tanımı , çok küçük boyutlarda yürütülen teknolojik işlemlere denilmektedir. Çok küçük boyuttan ne kastediliyor daha ayrıntılı bir şekilde örneklendirecek olursak, bir fayans parçasını namometre olarak kabul edersek dünyanın boyutları 1 metreye karşılık gelecektir. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi Nano Teknoloji çok küçük boyutlarla işlem yapılan teknolojidir. Bir de rakamsal olarak ifade edecek olursak, nanometre metrenin 10-9 katı küçüktür. Kısaca Nano teknoloji Nedir sorusundan yola çıktık, birazda hangi bilim dallarını etkilediğinden bahsedelim.

Bu teknoloji  Fizik , Kimya , Biyoloji , Mühendislik ve Malzeme Bilimi gibi bilim dallarında kullanılmakta ve  çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sayesinde geliştirilecek ürünlerin hali hazırda bulunan ürünlerden daha verimli olması beklenmektedir. Bu ürünler sayesinde enerji verimliliği ve yakıt verimliliğini arttıracak daha hafif malzemeler geliştirilebilecektir.

Bu teknoloji kullanılarak yapılan ürünlere nanoteknolojik ürünler denilmektedir. Çağımızın teknolojilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Nanoteknoloji Terimi İlk Kim Tarafından Ortaya Atılmıştır?

Bu konuda bilim adamı fizikçi Richard P. Feynman 1959 yılında yaptığı vizyon niteliğindeki konuşması Nano Teknolojinin doğuşu olarak kabul edilmektedir. Feynman Amerika fizik derneğinde yaptığı ” Altta çok yer var” başlıklı konuşması bu konuda çalışma yapacak bilim adamlarına bir vizyon çizmiştir.

Bu vizyonla bir çok bilim adamı çalışmalar başlatmıştır. 1981 Yılında başlayarak bu bilim dalında çalışmalar yapan olan K. Erik Drexler 2 adet kitap yayınlamıştır.

Nanoteknolojinin Gelişimi Tetikleyen Buluşlar

1968 – 1970 yılları arasında  John Arthur ve Alfred Cho  tarafından geliştirilen ‘moleküler ışın epitaksı’ sayesinde yarı iletken imalatında büyük yenilikler ortaya çıktı. Bu sayede disklerin kapasiteleri arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yerli Araba TOGG Nedir , Hakkında Bilinen Tüm Detaylar

1981 yılında yılında ise Gerd Binnig ve Heinrich Rohrer adlı bilim adamları tünelleme mikroskobu tarayacak problar geliştirerek nobel ödülü kazandılar.

1985 yılında Jr. ,Harold W. Kroto , Richard E. Smalley ve Robert F. Curl saf karbonun kafes yapısı şeklini keşfettiler. Bu keşiflerine de buckyball ismini verdiler.

nano-robotlar-teknoloji-nedir-kısaca
nano-robotlar-teknoloji-nedir-kısaca

Nanoteknoloji Robotlar

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte nanometre boyutlarında robotlarında yapılması kaçınılmaz olacaktır. İleride bir çok bilim dalında kullanılacak olan bu robotlar şu an için uç örnekler gibi görülse de çok yakında isimlerinden söz ettirecekler.

Nano teknoloji alanında çalışma yapan en yetkin kurum dünyanın en büyük fizik labaratuvarı olan CERN dür. Günümüzde kullandığınız teknolojinin neredeyse tamamı gibi Nano Teknolojik ürünler de CERN de yapılan çalışmaların ürünüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu