Bilim

Pandemi Nedir , İzolasyon Takip Projesi Hakkında Bilgi

Yazımızda bugünlerde sıkça duyduğumuz pandemi nedir , izolasyon nedir , sosyal mesafe ve izolasyon takip projesi nedir başlıklı kavramları kısaca açıklayacağız.

Pandemi Kısaca Nedir ?

Salgın hastalıkların bir çok ülkede ve kıta da görülmeye başlaması durumunda verilen isime denir. Bir hastalığı pandemi ilan edebilme yetkisi dünya sağlık kurumundadır. Cin’in Vuhan kentinde çıkıp tüm dünyaya yayılması ve insanlar arasında yayılımının çok hızlı olması bu hastalığın pandemi ilan edilmesine sebep olmuştur. Bu gidişat dan dolayı dünya sağlık kurumu korona virüs salgınının pandemi ilan edilmiştir.

Domuz gribi de dünya sağlık kurumu ( WHO ) tarafından pandemi ilan edilen bir hastalıktır. Peki bir hastalığın ilan edilmesi için ne şartları taşıması gerekmektedir.

  • İnsanlar arasında bulaşıcılığının hızlı olması
  • Yeni bir tür olması
  • Sürekli bulaşan bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan yeni bir hastalık pandemi olarak ilan edilir.

Türkiye de ilk hastalığın görülmesi ile birlikte sağlık bakanlığı tarafından bir çok önlem hayata geçmiştir. Bunların başında illerde bulunan hastanelerden bazılarının hemen pandemi hastanesi olarak belirlenmesi olmuştur. Okulların kapatılması , büyük şehirlerde hafta sonları sokağa çıkma yasağı sosyal mesafe adına atılan önemli adımların başında gelmektedir. Hastalığa yakalananlar için yapılan çalışmalar ve geliştirilen izolasyon takip projesi de sosyal mesafe adına geliştirilen önemli adımlardan biridir.

İzolasyon-ve-Sosyal-Mesafe-Nedir
İzolasyon-ve-Sosyal-Mesafe-Nedir

İzolasyon ve Sosyal Mesafe Nedir ?

İzolasyon nedir: Bulaşıcı hastalıkların yayılımını önlemek için yapılan tedbirlere izolasyon denilmektedir. Bu tedbirler hastalığa yakalanmışsanız ve hastalık seyriniz iyi durumda ise evinizin bir odasında tek başınıza kalarak hastalığın bulaşıcılığını önlemek diyebiliriz.

Sosyal mesafe nedir : Sosyal mesafe ise bulaşıcı hastalıklarda insanların topluluk halinde bulunma riskine karşı yapılması gereken tedbirlerden biridir. Bulunduğunuz ortamlarda diğer insanlardan 1 – 2 metre mesafede durmak bu hastalık için çok ödemli konuların başında gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tarihte Toy Nedir Kısaca ve Toylarda Neler Yapılırdı ?

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nedir ?

Sağlık Bakanlığının geliştirdiği ve tüm GSM operatörlerinin desteklediği bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde korona virüs testi pozitip çıkan insanların izolasyonlarını takip etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu sayede pandemik korona hastaların ailesini ve diğer insanları etkilemesini engellemek amaçlanmaktadır.

evde olması gerekirken dışarı çıkan insanları izolasyon sistemi takip edip mesaj sistemi ile uyarmaktadır yada en telefon edilip eve gitmeleri konusunda uyarılacaklardır. Kurallara uymamada ısrar etmeleri durumunda bilgileri emniyet sistemine aktarılıp idari yaptırımlar yapılabilecektir.

Bakanlık bir çok tedbir alsa da lütfen unutmayalım ki her şey kendi elimizde ve sağlık bakanlığı bizlerden istediği kurallara harfiyen uyalım ve bu virüsü yenelim.

Dünya Tarihinde Pandemi Boyutundaki Hastalıklar

Dünyada tarih boyunca bir çok salgın boyutunda hastalık olumuştur. Bunlardan en tehlikelisinin kara veba olduğu bilinmektedir. Diğer salgın hastalıklar ise ;

  • Kara veba
  • Kolera
  • Domuz Gribi
  • Sars
  • Ebola
  • İspanyol Gribi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu