Doğa

Pikan Cevizi Hakkında Bilgiler Ve Türkiye de Nerelerde Yetişir

Pikan Cevizi Nedir ?

Pikan cevizi Nedir bir diğer adı ile pekan cevizi Kuzey Amerika kökenli olup besleyici ve iç randımanı yüksek bir ceviz türüdür. Ilıman iklim seven bir tür olduğu için Türkiyede de genelde sahil bölgelerinde dikimi yapılmakta ve verim alınmaktadır. Yüksek rakımlı yerlerde de deneme amaçlı ekim yapanlar bulunmaktadır fakat ürün alma konusunda henüz net sonuçlar bulunmamaktadır. Bu ceviz türü diğer ticari ceviz türleri olan chandler cevizi  ve fernor cevizi gibi erken yaşlarda ürün vermediği için ticari olarak 8-10 yaşından sonra ürün alınmaktadır. Bu da onun en büyük dezavantajıdır. En erken ürün alınan çeşidi wichita dır. Bu çeşitte 4 yaşından itibaren ürün verir fakat ticari ürün verme olgunluğuna 8 – 10 yaşında ulaşır. Diğer ceviz türlerinden en büyük avantajı olarak  besleyiciliği , iç randımanı, kabuk kalınlığı ve fiyatını söyleyebiliriz .

Ağaç yapısı olarak yayvan bir gelişim gösterir ve çok büyük boylara ulaşabilir bundan dolayı sık dikim için çok ideal bir tür değildir. Ticari olarak Türkiye de Akdeniz ve Ege kıyıları tercih edilmelidir. Türkiyede de bilen bir tür haline gelmesi ile dikimi artmıştır. Bir çok fidan firmasından pikan cevizi fidanı temin edilebilmektedir.

Pikan Cevizi Üretimi

Tohumdan üretimde ektiğiniz tohum ana ağaç özelliği göstermeyeceği için tohumdan çıkan çöğür üzerine beğendiğiniz bir pikan cevizi türünden aşı kalemi yada gözü alarak aşılama yapmak gerekmektedir.

Bu cevizin ağacı geniş bir yapıya sahip olduğu için dikim mesafesi  10 metreye 10 metre gibi olmalıdır. Bu türde de modifiye lider denilen ( doruk dal formunda ) budama yapılmalıdır.

Bu ceviz türünde de dişi ve erkek çiçekler farklı zamanlarda açtıkları için bahçe kuracaklar  tozlaşmayı sağlamak için farklı türlerden dikmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Makako ve Vairo Badem Türleri , Özellikleri Ve Yetiştiriciliği

Tablo E = erkek çiçek dönemi D = dişi çiçek dönemi ifade etmektedir.

pikan-cevizi-tozlasma-tablosu-nedirbu
pikan-cevizi-tozlasma-tablosu-nedirbu

Çeşitleri Nelerdir ?

Pikan çeşitleri Kuzey Amerika kökenli olan yabani anaçlardan çaprazlama ile üretilen daha verimli çeşitlerdir. Çaprazlama işleminden kasıt doğan yollarla tozlanmanın kontrollerle gerçekleşmesidir. Bu çaprazlamalar sonucunda bir çok pikan çeşidi üretilmiştir. Bu çeşitlerden en verimli olan çeşitler ticari amaçla dikilmektedir bu türler ise;

1- Wichita pikan cevizi

2- Chotaw pikan cevizi

3- Mahan

4- Western Schley

5- Burkett

Üretim kapasitesi olarak birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır. Umarım ülkemizde de ticari bahçeleri çoğalır ve ürün tonajı artar.

Pikan Cevizi Nerede Yetişir ?

ABD de yaygın olarak yetiştirilen bu tür sıcak ve ılıman iklim sevdiği için Türkiye de genelde kıyı şeridinde dikimi yapılmış ve meyve verir hale gelmiş ağaçlar bulunmaktadır. Karasal iklim denemeleri de yapılır yada uygun türleri bulunur ise dikim alanı daha da genişleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu