Teknoloji

Rar Dosyası Nasıl Açılır ? Dosya Sıkıştırma Nedir ?

Bu yazımızda dosya sıkıştırma ve açma nedir , en çok tercih edilen dosya sıkıştırma programı kullanımı ve bu programın oluşturduğu rar dosyası nasıl açılır konularından bilgiler vermeye çalışacağım.Yazıya başlamadan belirtmeliyim ki dosya uzantısı nedir ? gibi bir soru aklınıza takıldı ise bu yazımızda incelemenizi tavsiye ederim.

Dosya Sıkıştırma Nedir ?

Dosya sıkıştırma nedir sorusunun en kısa tanımı dosyaların bilgisayarda kapladıkları yeri ( dosya boyutunu ) daha aza indirme işlemidir. Eğer çok yer kapladığını düşündüğünüz dosyalarınız varsa çok rahat bir şekilde bu işlem uygulanabilir. Yapılan bu işlemden sonra dosyalarınız artık o programın dosya uzantısı ile saklı kalacaktır. Eğer bu dosyalara tekrar ihtiyacınız olursa dosya çıkarma işlemi ile dosyalarınızı eski haline geri getirebilirsiniz. Dosya sıkıştımak için kullanılan bir çok program var fakat en bilinenleri Winrar ve WinZip dir. Bu programlar adlarından dolayı  Zip ve Rar Dosyası Açma Programı olarak kullanılmaktadır. Bu programları kısaca tanıtıp zıp ve rar dosyası nasıl açılır yada yapılır kısaca anlatalım.

Winrar  Zip ve Rar Dosyası Nasıl Açılır ?

Uzantısı ister RAR olsun ister Zip olsun farketmeden dosyalarınızı çıkarabileceğiniz program olan winrar programı nasıl indirilir ve kurulur açıklayalım. Winrar dosya sıkıştırma programını indirmek için öncelike https://www.win-rar.com/ sitesine girip sağ tarafta bulunan download butonuna basarak hemen programı indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra hemen programın kurulum dosyasına basarakyüklemeyi başlatıyoruz.

winrar Rar Dosyası Nasıl Açılır
winrar Rar Dosyası Nasıl Açılır

Karşımıza gelen bu ekrandan Yükle butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz. kurulum bittikten sonra açılan ekranda bir çok sıkıştırma formatını da programın desteklediği görülmektedir. Winrar ın kullanımı çok basittir. Sıkıştırmak istediğimiz klasör ya da dosyaya sağ klik yaptığımız zaman açılan menüden resimde de görüldüğü gibi winrar bölümüne gelip oradan arşive ekle ” dosyanızın ismi .rar” seceneği ile hemen sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Animasyon Nasıl Yapılır Bilgisayar ve Telefon Basit Yöntemi
winrar-menusu
winrar-menusu

Aşağıda resimde görüldüğü gibi rar dosyasını çıkarmak istiyorsanız.Dosyanıza üzerinde sağ tuşa basın resimdeki menü görülecek işlemleri takip edip klasörü ayıkla yada klasöre çıkar seçeneklerinden birini seçerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

sıkıştırma-dosyası-yapma
sıkıştırma-dosyası-yapma

Daha ayrıntılı bir Sıkıştırma işlemi yapmak istiyorsanız. seçeceğiniz dosyaya farenin sağ tuşuna basalım karşımıza üstteki resim gelecektir. Buradan ki menüden winrar sekmesini bulup bu sefer arşive ekle seçeneğini seçmek olacaktır.

winrar-anasayfası-dosya-sıkıştırma
winrar-anasayfası-dosya-sıkıştırma

Genel ayarlar menüsünden öncelikle dosya adını belirleyebilir ve arşiv biçimi bölümünden rar olarak ya da zip olarak kaydetme seçenekleri değiştirebilirsiniz. En çok kullanılabilecek diğer bir özellik ise bir boyut belirleyip o boyutu geçen dosyalarda rar dosyasını parçalara bölme işlemidir. Bu işlem için ise ciltlere böl, boyut bölümünden bir boyut belirleyip tamam butonu ile dosyamızın sıkıştırma işlemini başlatmaktır. Bu özelliği seçmişseniz oluşan  tüm dosyaları kopyalayıp götüreceğiniz yere taşımalısınız.Aksi taktirde eksik olan dosya dan dolayı sorun yaşarsınız.

Genel olarak dosya sıkıştırma işleminin en sade yapılış yöntemi bu şekildedir. Yazımızda Dosya Sıkıştırma Nedir ve bu işlem için en çok kullanılan programlardan biri olan winrar  programı ile zip , rar dosyası nasıl açılır  ve dosya sıkıştırma işleminden bahsettik. Umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu