Dizi Film Konusu

Rise of Empire Ottoman Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Rise of Empire Ottoman dizisi konusu nedir ?

Rise of Empire Ottoman dizisi konusu nedir :Tüm dünyada yaklaşık 160 milyon abonesi olan sanal platform Netflix in üç türk dizisinden biri olan Rise of Empire : Ottoman ‘ı inceliyoruz. Daha önce çekilmiş olan 2018 yapımı The Protector (Hakan Muhafız) ‘ın imdb puanı 7 ve 2019 yapımı The Gift ( Atiye ) nin puanı ise 7,7 . Bu haliyle Rise of Empires : Ottoman 8,2 lik imdb puanı ile içlerinden sıyrılıyor. Gerçekten de atmosferinin oldukça etkileyici olduğunu baştan söyleyelim.

Dizinin Künyesi

Her biri yaklaşık 45 dakikalık 6 bölümden oluşan dizi Savaş, Tarih ve Drama başlığı altında çekilmiş. Dizi diğer iki diziden farklı olarak İngilizce ve oyuncuların neredeyse tamamının Türk olduğunu düşünürsek oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Dilin İngilizce olması dizinin atmosferini oldukça olumlu etkilemiş.

Bol ödüllü Türk yönetmen Emre Şahin tarafından çekilen dizinin senaryosunu kendisi bir jeolog olan Celal Şengör ve Doç.Dr.Emrah Sefa Gürkan danışmanlığında yine bol ödüllü bir belgesel senaristi olan Kelly Mcpherson yazmıştır. Dizideki belgesel tadını kendisine borçluyuz.

Fatih-Sultan-Mehmet-Yeni-Bir-Çağ-Başlatan-Büyük-Dâhi
Fatih-Sultan-Mehmet-Yeni-Bir-Çağ-Başlatan-Büyük-Dâhi

Fatih Sultan Mehmet : Yeni Bir Çağ Başlatan Büyük Dâhi

Rise of Empire : Ottoman Dizisi aslında her Türk’ün çocukluğundan itibaren ezbere bildiği İstanbul’un fethini  bize bir kez daha anlatıyor. Osmanlı padişahı II.Mehmet ‘in babası II.Murat ‘ın ardından tahta çıkışı ve akabinde çocukluk hayali olan Konstantinapole u fethetmek üzere Elli Üç gün sürecek olan kuşatma sırasında olanları anlatan dizi, merkezine II.Mehmet ı alıyor. Konstantinopole binlerce yıldır Bizans ‘ın başkentidir. Osmanlı İmparatorluğu ise durdurulamaz bir hızla büyümektedir ve gözüne Kızıl Elma dedikleri bu büyüleyici şehri kestirmiştir. Mehmet ‘in babası ve daha pek çok komutan defalarca kapısına dayanmış ancak bir mühendislik harikası olan surları aşmayı kimse başaramamıştır. İste Mehmet (Cem Yiğit Üzümoğlu) sonunda tahta çıkmış ve kendini bildi bileli arzuladığı Kızıl Elma yı almak için devasa bir orduyla surlara dayanmıştır. Dönemin ünlü silah yapımcısı Urban in hazırladığı toplara çok güvenen Mehmet ‘in Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa (Selim Bayraktar) ise en baştan beri kazanamayacaklarından neredeyse emindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Jumanji Filmleri Konusu Oyuncuları Hakkında Bilgiler

Bizans imparatoru Konstantine ( Tommaso Basili) Tanrı nın ve Papa nın yardımıyla binlerce yıldır ayakta olan şehri kaybetmeyeceğine yemin eder. Giovanni Giustinianni( Birkan Sokullu) ise ünlü bir paralı askerdir ve Bizans ‘ın savunması tamamen onun ellerine bırakılmıştır.

İki taraf da dini duygularla kendilerinin hakkı olduğunu düşündükleri Konstantinopole için canlarını vermeye razıdır.

Ottoman-dizisi-Oyuncuları-nedir-bu
Ottoman-dizisi-Oyuncuları-nedir-bu

Rise of Empire Ottoman Dizisi Oyuncuları

Dizide Mehmet ‘in üvey annesi rolünde Tuba Büyüküstün, Mehmet ‘in en güvendiği adamı olan Zağanos Paşa rolünde Ushan Çakır ı, Ana rolünde Damla Sönmez ı ve Lady Therma rolünde İlayda Akdoğan ı görüyoruz.

Bütün oyuncular işlerinin hakkını vermiş ve ortaya akıp giden bir dizi çıkmış. 6 bölüm boyunca bir bölüm daha diyeceğiniz Rise of Empire : Ottoman için şimdiden iyi seyirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu