Teknoloji

SpaceX Falcon 9 Nedir , Firmanın Amacı Nelerdir ?

Bu yazımızda SpaceX firması, falcon 9 roketi nedir sorularına cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladım. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

SpaceX Nedir ?

SpaceX nedir : SpaceX  2002 yılında Tesla elektrikli otomobil firmasının da kurucusu olan Elon Musk tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hawthorne şehrinde kuruldu. Kuruluş amacı uzay taşımacılığı konusunda ki sorunlara yeni fikirler üretip bunları gerçekleştirmekti.  Daha önce uzaya gönderilen roketler tek kullanımlık ( fırlatıldıktan sonra roket parçalarının uzay boşluğuna atılması) oldukları için uzay taşımacılığı çok maliyetli bir işti bunu önlemek amacı ile fırlatıldıktan sonra geri gelebilen roketler geliştirme çalışmalarına başladılar.

Space X  firmasının maliyetleri düşürme farkı burada ortaya çıktı. SpaceX nedir kavramını açıkladığımıza göre firmanın asıl amacını da belirtmeliyiz. Marsta kolonileşme hedefi ile yola çıkan SpaceX bu hedefe ulaşması için aşılması gereken bir çok problemi bulunmaktaydı. Bu problemleri aşama aşama çözmeleri gerekiyordu. Bunlardan ilki dikey iniş kalkış yapabilen roketler sayesinde daha az maliyetle taşımacılık yapmaktı ve bunu başardılar. Firma bu güne kadar bir çok ilke imza atmayı da başardı.

SpaceX uzay taşımacılığı alanında çalışan ilk özel firmadır. Dikey iniş yapabilen ilk roketleri geliştirmeyi SpaceX firması başarmıştır. Denizde bulunan yüzen platformlara dikey iniş yapmayı başaran ilk firmadır. Firmayı gelen olrak tanıdığımıza göre roketlerinden biri olan Spacex falcon 9 nedir konusuna biraz bakalım.

Falcon 9 Nedir ?

Falcon 9 nedir : Spacex firmasının roketlerinden birisidir. SpaceX firması şu ana kadar 2 adet roket üretmiş durumda. Bunlar Falcon 9 ve Falcon Heavy. Bu roketler ile birlikte insan göndermek için kullandığı dragon kapsülünü de geliştirdi. Ayrıca ay ve marsa insan taşımak amacı ile geliştirdiği  StarShip roketi de şuan prototip durumunda ve  geliştirme çalışmaları devam etmekte. Bu uzay araçlarının tasarımının da üzerinde durdukları en temel özelliği defalarca kullanılabilmeleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Pardus Milli İşletim Sistemi Nedir Tarihi ve Sistem Gereksinimleri
Falcon-9-Nedir
Falcon-9-Nedir

Firma dikey iniş konusunda karada bulunan hedeflerden sonra yüzen platformlar üzerine dikey iniş denemelerinde de başarıya ulaştı.

Space X Firmasının Amacı Nedir ?

Firmanın CEO su Elon Musk bu firmayı kurarken asıl amacının Mars a yolculuk yapıp orada koloni kurmak olduğunu belirtmişti. Bu hedefe ulaşabilmek için  çalışmalar yürütmekte olan Space X firması son olarak Mars a yolculuk için geliştirdiği Starship uzay aracını tanıttı. Elon Musk Mars görevi için neler gerektiğini ise şöyle özetliyor. Marsta bir koloni kurup kendi kendine yetebilmesi için 1000 adet starship uzay aracı ve en az 1 milyon ton ekipman gönderilmesi gerekiyor. Tabi bu uçuşlar için en uygun zaman dünya ile marsın en yakın olduğu konumdur ve bu yılda iki kere gerçekleşmektedir. Bu bilgide dikkate alındığında firmanın planlarını gerçekleştirebilmesinin yaklaşık 20 yıl sürmesi öngörülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu