Teknoloji

Starlink Uyduları Nedir , Ne İşer Yarar Ve Nasıl Çalışır ?

Starlink uyduları nedir ve ne işe yarar konularını anlatacağımız bu yazımız da proje hakkında kısa kısa ayrıntılarda

Starlink Uyduları Nedir , Ne İşe Yarar ?

Elon Musk’ın yeni sıra dışı projesinin ismi. Peki Starlink uyduları nedir ; kısaca bu projeye yüksek hızlı uydu internet sistemi diyebiliriz. Bu proje ile dünya etrafına konumlandırmayı planladıkları bir çok uydu ve bu uyduların birbiri ile iletişim halinde olmaları sayesinde internet dağıtımı yapmayı planlıyorlar. Hedefleri kullanıcılarına daha hızlı ve daha verimli bir internet deneyimi yaşatmak. Tabi akıllara şu soru gelebilir, zaten uydu internet teknolojisi var farklı ne sunabilirler ki ?

Yerel bazda her ülkede hizmet veren uydu şirketleri bulunmakta ama starlink projesi dünya üzerine konumlanacak çok fazla uydu ile tüm dünyaya hizmet vermeyi planlıyorlar. Ayrıca hali hazırda hizmet veren uydu internetlerin dünya yörüngesindeki konumları çok uzak olmasından dolayı gecikme sürelerinin uzun olması kurulum ve kullanım maliyetlerinin fazla olması bu sistemlerin dezavantajıydı. Bunun önüne geçebilmek için starlink uydularının dünyaya daha yakın ( alçak yörünge denilen ) bir yörüngeye konumlandırması bu sorunları aşmasını sağlayabilecek gibi duruyor.

Peki Kaç Tane Starlink Uydusu Var Ve Nasıl Taşınacak ?

Elon Musk’ın bir diğer firması olan ve uzay taşımacılığı yapan Spacex firmasının ( bknz: SpaceX nedir ) roketi ile gönderilecek olan bu uydular için ilk etapta planlanan hedef 12 bin uyduya ulaşmak. Şu ana kadar  60 adet gönderilmiş uydusu mevcut. Fakat bunlardan üç tanesi ile iletişimi firma kaybetmiş ama 57 tanesi aktif durumda. Hatta  Elon Musk uydularla iletişim kurulduğunu dünyaya duyurmak için starlink uydusu üzerinden tweet bile attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Pardus Milli İşletim Sistemi Nedir Tarihi ve Sistem Gereksinimleri

Kendi uydu taşımacılık şirketi olması  avantajı ile Spacex firmasının roketlerin de boş kalan kargo bölümlerini değerlendirmeyi planlıyor. Bu sayede hem spacex firmasının maliyetlerini düşürebilmek hem de starlink projesini daha hızlı ve ucuz bir şekilde hayata geçirebilmeyi planlıyorlar. Firma bu yıl Starlink projesini Amerikada hayata geçirmeyi planlıyor.

Bu projedeki en büyük sorun ilerde karşılaşılacak olan ülkelerin internet sınırlamalarına karşı nasıl bir yol izleyecekleri olacaktır. Çünkü bir çok ülkede internet konusunda sınırlamalar mevcut. Bu proje tüm dünya çapında hayata geçerse starlink e abone olan her kullanıcı sınırsız bir internet özgürlüğüne sahip olabilir. Bu da kullanıcının yaşadığı ülke ile problem yaşamasına sebep olur. Firma bu konuda ülkelerle anlaşma yoluna gidip o ülke kullanım sınırlamalarını projesine dahil edebilir.Tabi bunları önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Starlink Uyduları nın Gündem Omasının Sebebi Nedir ?

Bir haftadır haberlerde starlink uyduları nedir ? konusunu görmeye başladık bunun en büyük sebebi uyduların artık gökyüzünden görülmesi ve insanların bu uyduları ufo sanmasından kaynaklı yerel haberlerin artması. Türkiye’de de bir çok ilde geçişleri gözlemlenmiştir. Haber sitelerinden yerlerini almıştır.

starlink-uyduları-nedir-ne-işe-yarar-ve-nasıl-çalışacak
starlink-uyduları-nedir-ne-işe-yarar-ve-nasıl-çalışacak

Starlink Uyduları Nasıl Çalışacak ?

Bir uydu internet projesi olduğu için öncelikle bu sistemin gerekli olan çanak anten ve modemini satın almanız gerekecek. Gerekli kurulumlar yapıldıktan sonra artık yüksek hızlı internet sistemini kullanabileceksiniz. Hali hazırda uydu internet teknolojisi zaten vardı fakat bu projenin diğerlerinden farkı daha düşün irtifalı bir yörüngeye bu uyduların yerleştirilmiş olması ve bu sayede sinyal kaybı ve gecikme sürülerinin önüne geçilmiş olacaktır.

Starlink Projesi Ne Zaman Aktif Olacak ?

Peyper peyi gönderilen uyduların yeterli sayıya ulaşması 2021 sonlarını bulacağı düşünüldüğü için en erken 2021 sonu 2022 başlarında proje kullanıma sunulacak gibi gözükmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Algoritma Ne Demek Kısaca Açıklayıp Örnekler Verelim

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu