Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığı Nedir Kısaca , Zararları Nelerdir ?

Kısaca teknoloji bağımlılığı nedir sorusunun cevabını aradığımız bu yazımızda, Bağımlılığının zararları nelerdir konusunda açıkladık. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir Kısaca ?

Teknoloji, geçmişten bugüne hayatımızı kolaylaştıran bir tür araçtır. Birçok alanda ilerleyen teknoloji, en çok da sağlık alanında insanlar için vazgeçilmez bir nimet haline gelmiştir. Hayatımızın her alanında, uzanan bir kol haline gelmiş, bilgi alışverişinde de insanları üst düzeye çıkarmıştır.

İnsan gücüyle de yeni buluşlar keşfedilmiş ve hayatımızı daha kolay yaşanabilir hale getirmiştir. İnsanlar için bu kadar avantaj sağlayan Teknoloji’nin dezavantajları da var mıdır? diye soracak olursanız. Sorunun cevabı aslında teknolojiyi ne amaçla kullandığınızla alakalıdır.

Günümüz çağında artık, insanlar teknolojiye itaat eder olmuş ve beyni onun kölesi haline getirmiştir. Halbuki teknolojiden daha değerli ve her an bilgiye aç olan beynin, işlevlerini kullanamaz hale gelinmiştir.

Teknoloji Bağımlığının Zararları Nelerdir ?

Teknoloji büyüdükçe, hayaller küçülür hâl almıştır. Teknoloji’nin fazla kullanımıyla dil ve motor gelişiminde olumsuzluklar meydana gelmiş, özellikle çocuklarda bu durum fazlaca artış göstermiştir.

Sanal alemin iç dünyasına dalan çocuklar da, dikkat bozukluğu fazlasıyla mevcuttur. Bu da dersler konusunda başarısızlığa, başarısızlığın getirdiği özgüvensizliğe yol açmaktadır.

Teknoloji-Bağımlığının-Zararları-Nelerdir

Uygunsuz teknoloji kullanımı, sağlığı da risk altına almaktadır. Göz rahatsızlığına, sürekli hareketsizlikten dolayı eklem ağrılarına ve en önemlisi depresyona yol açmaktadır. Depresyon, insanların tüm hayatını alt üst eden ruhsal bir hastalık iken, kişi artık hiçbir şeye sabredemez hale gelir, öfke nöbetleri geçirir ve hayattan zevk almamaya başlar. Günümüzde sürekli olarak bilgisayar, tablet, telefon başında olan yetişkin bireyler ve çocuklarda bu durum çok sık görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bilişim Etiği Nedir , Etik Nedir Kısaca Ve İlkeleri Nelerdir ?

Buda ülkemiz için birer tehdit kaynağıdır. Bilgisiz birey demek gelişmemiş bir ülke demektir. Teknoloji aile içerisinde de birçok problemlere de yol açmaktadır. Çiftler ellerinde telefon ile birbirlerini unutur hale gelmiş, muhabbetten yoksun bir şekilde hayatlarını sürdürmektedir.

Zamanla bu durum aile içi şiddet ve boşanma aşamasına kadar gitmektedir. Sanal alemin en zararlı etkilerinden biride pornografidir. Küçük yaştaki çocuklar bu tür videoları izleyerek, sağlık açısından kendilerine zarar vermekte ve ilerleyen yaşlarda da bu davranış tecavüze kadar gitmektedir.

Teknolojiyi Yararlı Bir Şekilde Nasıl Kullanırız ?

Bu hal ve davranışlardan uzak olmak yine sizin elinizdedir. Teknolojiyi yerinde ve bilgi edinmek amacıyla kullanırsak hem beyninizi doyurmuş olur, hem de etrafınıza ve ülkenize yararlı bir birey olursunuz. Yine sanal alem için ayırdığınız vakti, spor ve sosyal ilişkiler için ayırarak daha sağlam psikolojiye sahip olmak kendi elinizde.

Sonuç olarak, teknoloji aslında bir araçtır önemli olan insanların bunu ne şekilde kullandığıdır. Teknoloji sizi değil siz onu kullanın ve aklınız her daim açık olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu