Teknoloji

Yerli Araba TOGG Nedir , Hakkında Bilinen Tüm Detaylar

Bu yazımızda yıllardır beklediğimiz bir türlü kimsenin bir girişimde bulunup başlatmadığı dev yerli araba projemizi kısaca anlatmaya çalışacağım. TOGG nedir ve hakkında bilinen tüm detayları anlatarak yazımıza başlayalım.

Yerli Araba TOGG Nedir ?

TOGG Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir isimdir. Türkiye’nin yıllardır hayalini kurduğu daha önce devrim arabalarında denediği fakat bir şekilde bu sektörde ilerlemesinin önünün kesildiği ve o tarihlerden bu yana bir daha otomobil üretim konusunda hiç bir adım atamadığı. Ancak artık otomobil üretim sektöründe bir marka olma konusunda en kararlı ilk adımını geçtiğimiz günlerde yapılan lansman ile atılmış oldu. Lansmanda bir adet SUV ve bir adet SEDAN araba sahnede gösterildi ayrıca bir adet arabada test sürüşünde kullanıldı. Arabaları görünce gerçekten çok gururlanıp çok beğendik. En çok da Sedan modeli beğendim ama lansmanda da belirttikleri gibi öncelikleri SUV modeller olacak. En kısa sürede fabrikasının kurulup, üretimlerine başlamasını temenni ediyoruz. Nedir bu TOGG kavramını açıkladığımıza göre yerli otomobil konusunda  şu ana kadar paylaşılan detaylardan bahsedelim.

Yerli-Araba-TOGG-Nedir
Yerli-Araba-TOGG-Nedir

Yerli Otomobil Hakkında Tüm Detaylar

TOGG ‘nin Şu an için SUV modelinin üretimi öncelikli hedef olduğu için üzülerek belirtmeliyim ki Sedan modeli hakkında fazla bir bilgi yok. SUV modelinin bilgilerinden bahsedecek olursak ilk etapta iki versiyon üretmeyi planlıyorlar. Biri RWD sistemli yani standart arkadan çekişli model ve bir diğeri de  AWD sistemli  modeli yani  dört çeker dediğimiz tüm tekerleklerden çekiş sistemli versiyon. Bu araçlardan RWD sistemli olan 200 beygir motora sahip olacak AWD sistemli olan ise 400 beygir motora sahip olarak üretilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İOS Nedir , Ne İşe Yarar Ve Sürümleri Nelerdir ?

Yerli otomobil TOGG 0 dan 100 Kilometre hıza ulaşma süreleri  ise RWD versiyonda 7,6 saniye ,  AWD versiyonda ise 4,8 saniye gibi çok ciddi rakamlara ulaşması hedefleniyor. Güvenlik konusunda 7 hava hava yastığı standart olarak sunulacak. Euro NCAP Testlerine daha girmeyen araçların en kısa sürede bu testlere girip 5 yıldız almasını hedefleniyor.

İç ve dış tasarımında Anadolu motiflerinden esinlenilen araçlarda elektrikli olmanın avantajı olarak iç mekan ferahlığı dikkat çekiyor. İç mekanda kullanılan bilgi eğlence ekranları sayesinde klasik göstergelerden tamamen kurtulmuş teknolojik gösterge sistemleri ile donatılmış durumda. İç mekanda dikkat çeken bir diğer unsur ise uçaklardan esinlenilmiş kol dayama bölümü. bu bölüm sayesinde bilgi ekranlarına ve vites geçişlerine çok kolay erişim sağlandığı görülmektedir.

Yerli Otomobil TOGG Üretim Yeri Neresi Ve Ne Zaman Üretilercek?

Türkiye’nin yerli otomobil hayali ile kurulan girişim grubu CEO’su Gürcan KARATAŞ ‘ın verdiği bilgiler ile Bursa’nın gemlik ilçesinde fabrikanın temelinin haziran aynda atılması planlanıyor. Planlanan doğrultuda süreç ilerler ise ilk arabalar 2022 yılında çıkmaya başlayacak.

Yerli Otomobil TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

TOGG Yerli otomobilin fiyatı en çok merak edilen konu. Fakat bu konuda net bir bilgi henüz yok. Ama açıklamalara bakıldığın piyasa şartları doğrultusunda makul fiyatlarla piyasaya sürülmesi planlanıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu