Dizi Film Konusu

When They See Us Dizisinin Konusu Nedir

2019 da yayınlandığından bu güne oldukça ses getirmiş bir Netflix Mini dizisi olan When They See Us dizisinin konusu nedir ve diziye konu olan Central Park Beşlisi ‘nin gerçek hikayesine yakından bakalım.

Son günlerde Amerika’nın ve Dünya’nın gündemini alt üst eden George Floyd un acımasız şekilde hayatının elinden alınmasının arka planını daha iyi anlayabilmemizi sağlayan bir dizi önerimiz var. 2020 Amerika’sının 1980’lerden pek de farkı olmadığını üzülerek izliyoruz. When They See Us dizisinin konusu tam da son günlerde Amerika’nın ayaklanmasına neden olan siyahi bir vatandaşın Amerikan Polisi yüzünden hayatını kaybetmesi ve bu olayın altında yatan derin ırkçı bakış açısına dayanıyor. Gerçek bir hikayeye dayanarak çekilmiş olan dizi 4 bölümlük bir polisiye.

When-They-See-Us-Netflix-Mini-Dizi
When-They-See-Us-Netflix-Mini-Dizi

When They See Us Dizisinin Konusu Nedir

Yaşları 14 ve 16 arasında değişen beş çocuğun akılalmaz hikayesine odaklanan dizi New York ‘da geçiyor.  Aynı bölgede oturan çocuklar akşam olduğunda sırf vakit geçirmek için gittikleri Central Park’da bir grubun çıkardığı aşırı olayların tanığı oluyor. Hiç biri durumun farkında olmasa da o gece o parkta Trisha Maile adında bir kadının saldırıya uğraması sonucu Amerikan Polisi olayı aydınlatmak üzere harekete geçiyor. Polis soruşturma sonucu bir grup siyahi çocuğu karakolda topluyor ve sorgulama başlıyor. Daha sonra Central Park Fives (Central Park Beşlisi) olarak adlandırılacak olan bizim çocuklar kendilerini bir anda karakolda sorguya çekilirken buluyor. Dedektifler o gece olay yerinde olduklarını anladıkları anda sonuca varıyor. Bu çocuklar, bu alt tabaka çocukları suça öyle meyilli ki başka suçlu aramaya gerek yok. Ne var ki olay yerinde bulunan delillerle çocuklar arasında bağlantı kurulamıyor. Üstelik ne zaman çizelgesi ne de saldırının gerçekleştiği ve kadının sürüklendiği bölgenin bilgileri çocuklarla uyuşmuyor. Bu durumda yapılması gereken tek şey var. Bu beş çocuğun suçlarını itiraf etmelerini sağlamak!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  The 100 Dizisi Konusu Oyuncuları ve Ne Zaman Yayınlanacak
When-They-See-Us-Netflix-dizisi
When-They-See-Us-Netflix-dizisi

Saatler boyu süren sorgu, aç susuz sorulan milyonlarca soru, psikolojik baskı.. ‘Evine gitmek istiyorsan yapman gereken çok basit. Sana söylediğimizi yap!’

Dizi boyunca çocukların bir anda başlarına çöken kabustan kurtulmak için tek motivasyonları da bu aslında. Eve gitmek istiyorum.

O gece bütün çocuklara istediklerini söyleten polis, itiraf görüntülerini kaydediyor. Tutanakları imzalatıyor. Artık dava çözüldü. Son anda annesinin gelmesiyle tuzaktan kurtulan tek çocuk haricinde hepsi polise o gece saldırıdan sorumlu olduğunu gördüğü bir isim söylüyor. Ancak eve gitmek yerine nezarethanede ismini söylediği arkadaşlarıyla tanışan çocuklar kendilerini nasıl bir belaya bulaştırdıklarını geç de olsa fark ediyorlar.

Spoiler Alarmı!

Yazının bundan sonrası için uyaralım. İlginizi çektiyse ve izlemeyi planlıyorsanız spoiler yemeyin. İzleyin ama sonra geri gelip okuyun.

When-They-See-Us-spoiler
When-They-See-Us-spoiler

Dizinin ilk iki bölümü çocukların nasıl manipüle edildiklerine ve dava sürecine odaklanmış. Oldukça da akıcı ilerliyor. Çocuklar ne olduğunu anlayamadan kendilerini hapiste buluyor. Son ana kadar kurtulurlar ümidiyle bekliyorsunuz ama gerçek hayatta kötüler gerçekten kötü. Soruşturmayı yürüten dedektifler ve çocuklardan istediği itirafı almak için baskı uygulayan polisler, bu beş çocuğun suçlu olması için tenlerinin renginin yeterli olduğuna eminler. Bu olaya karışmamışsa bile bir gün mutlaka suç işleyecek bakış açısı ile son ana kadar kendilerince adalet için,saldırıya uğrayan kadın için savaşıyorlar. Yaptıkları saf kötülüğün iyilik olduğuna öyle eminler ki dizinin sonunda yıllar sonra dahi pişmanlık belirtisi göstermiyorlar.

4 bölümlük dizinin son iki bölümü çocukların hapishanede yaşadıklarına ve çıktıktan sonra verdikleri mücadeleye odaklanmış. Daha sakin ve ağır ilerleyen bölümler bize ikinci şansların ne kadar zor olabileceğini gösteriyor.

Çocuklar artık birer genç adam. Yeniden hayata tutunmak istiyorlar ancak zaten zor olan hayatları sicilleri yüzünden iki katı zorlaşıyor.

Dizinin sonunda tek tesellimiz olayların faili olan Matias Reyes’ in yaptığı suçu itiraf etmesi ve çocukların itibarının iade edilmesi olacak.

New York Beşlisi nin Gerçek Hikayesi

Dizinin bu kadar etkileyici olması hikayesinin gerçek olmasından kaynaklanıyor  muhakkak. Gerçek dünyada küçücük çocukların bir anda kendini böyle bir haksızlığın ortasında bulduğunu bilmek insanın kalbini kırıyor.

New-York-Beşlisi-nin-Gerçek-Hikayesi
New-York-Beşlisi-nin-Gerçek-Hikayesi

16 Nisan 1989 gecesi Trisha Meili Central Parkta koşuya çıktığı sırada saldırıya uğruyor. Kadın 12 gün komada kaldıktan sonra hastanede kendine geldiğinde hafıza kaybı yaşayınca olayı aydınlatmak polise kalıyor.

O gece parkta bulunan 30 a yakın kişi içinden polis beş tanesini tabiri caizse gözüne kestiriyor. O otuz kişi içinde gerçekten şiddete meyilli olanlar olsa da hiç biri araştırılan saldırıdan sorumlu değil.

2002 yılında Matias Reyes ‘den gelen itirafla suçsuz oldukları kesinleşen çocuklara o dönemde ‘Central Park Beşlisi’ adı takılmış. Davaları çok ses getirmiş. O zaman ünlü bir iş adamı olan şimdinin Amerikan Başkanı Donald Trump gazeteye çok kışkırtıcı bir ilan bile vermiş. ‘İdm istiyoruz!’

Central-Park-Beşlisi
Central-Park-Beşlisi

Central Park Beşlisi

Talihsiz beş çocuğun isimleri şunlar,

  • Kevin Richardson (14),
  • Raymond Santana (14),
  • Antron McCray (15),
  • Yusef Salaam (15)
  • Korey Wise (16)

Yusef ve Korey dışında hiç biri birbirini tanımıyor bu çocukların. Korey ‘nin hikayesi ise hepsinden daha çok üzüyor insanı. Korey diğerlerine göre daha saf ve daha yönlendirilebilir bir karakter. Polis arkadaşı olan Yusef ı götürürken sırf yalnız kalmasın diye yanında giden Korey in en büyük talihsizliği kimliğinde 16 yaşında görünüyor olması olmuş. Kendini içinde bulduğu karmaşadan kurtarmaya çalışırken kafası karışan, polisin eline tam istediği itirafı veren Korey arkadaşlarının aksine yetişkin hapishanesine gönderiliyor. Çok da zeki olmayan,şansı hiç yaver gitmeyen karakterimiz dizi boyunca yaşadıklarına en yakından baktığımız kişi oluyor.

İçlerinde en çok zorluk çeken Korey Wise en uzun süre hapis yatan üstelik bunu yetişkinlerle birlikte kaldığı bir hapishanede tamamlayan kişiydi. Maitas Reyes gerçek suçlu olduğunu itiraf ettiğinde Korey henüz hapisten çıkmamıştı bile.

Central Park Beşlisi 2002 de gelen itirafın hemen ardından kendilerine yaşatılanların hesabını sormak için belediyeden ve yetkililerden davacı oldu. 41 milyon dolarlık rekor tazminatla da davayı kazandılar. Tazminatın 12 milyonluk kısmı Korey Wise içindi.

Donald Trump o dönem verdiği röportajda olaylara bakışını çok net bir şekilde ifade etmişti. ‘Belki de ihtiyacımız olan şey nefrettir!’

2020 ye geldiğimizde bu bakış açısını pek de değiştirmediği çok açık.

When-They-See-Us-kunye
When-They-See-Us-kunye

Dizinin Künyesi

When They See Us dizisi 2019 da Netflix Orijinal etiketiyle yayımlandı. When they see us kaç bölüm derseniz, 4 bölümlük bir mini dizi. Polisiye,biyografi,drama dalında yayınlanmış ve imdb puanı 8,9 olmuş.

İnsan olmaya dair pek çok önemli anekdot bulabileceğiniz dizi sizi derinden etkiliyor.

İzleyin, izlettirin efendim.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Arrow Dizisi Konusu Nedir ? Çizgi Roman Sevenlere Gelsin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu