Teknoloji

Yapay Zeka Teknolojisi Nedir Kısa Bilgi Ve Kullanım Alanları

Yazılım teknolojilerinin gelişmesi artık çok daha ileri boyutlara gitmeye başlamıştır. Buna göre pek çok teknolojiden söz etmek mümkündür. Şüphesiz bu teknolojilerin başında da yapay zeka teknolojisi gelmektedir. Bu uygulamalar son derece etkili olup artmaya da devam etmektedir. İnsanların hayatına direkt olarak etki eden yapay zeka teknolojileri insanların kafasında da çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştır. Buna göre bu teknoloji kimilerine göre yararlı ve avantajlı iken kimilerine göre de insanlığın sonunu getirecek algısı oluşturmuştur. Ancak bu teknolojinin insanlığa yararlı olduğu, birçok işlemini kolaylaştırdığı ve insanlara çoğu noktalarda hız kattığı da söylenebilir. Gelin isterseniz yapay zeka teknolojisi nedir kısa bilgi vererek yazımıza başlayalım.

Yapay Zeka Teknolojisi Nedir Kısa Bilgi ?

Yapay zeka, bilgisayar sistemine bağlı olan bir robotun canlılara benzer nitelikle birçok eylemi yerine getirmesi kabiliyetini taşıyan bir buluş olarak karşımıza çıkmaktadır. 1940’lardaki Turing makinelerine kadar dayanan bu buluş, insanların düşünme yöntemlerini analiz eden ve bu analizleri geliştirme yeteneğine sahip olan bir buluştur.

Bir başka anlamda bu teknoloji, robotların ve bilgisayarların insan gibi düşünmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu bilgisayar ve robotlar bu teknoloji sayesinde insanların gerçekleştirmiş olduğu görevleri yerine getirmeye başlar. Karmaşık birçok sorunu da insan beyni gibi çözmeye başlayan bu bilgisayarlar akıl ve zeka gerektiren tüm sorunlara cevap arama yeteneğine de sahiptirler.

Bu programların insan bilgisine ve deneyimlerine de ihtiyacı vardır. Çünkü karmaşık verilerin hesaplanması, analiz edilmesi, kararlara bağlanması ve bu kararların uygulanması gibi insan beyni tarafından gerçekleştirilecek tüm eylemleri gerçekleştirirler. Bu teknolojiye sahip sistemler, mevcut olan bir durumu gözlemler ve bu gözlemi daha önce belirtilmiş olan parametreler ışığında işleyerek çalıştırmaktadır. Genel anlamda analiz eden ve bu analizleri yorumlayarak karar verici yapıları inşa eden bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dosya Uzantısı Ve Anlamları Listesi Hakkında Bilgiler
yapay-zeka-Hangi-Alanlarda-Kullanılıryapay-zeka-Hangi-Alanlarda-Kullanılır
yapay-zeka-Hangi-Alanlarda-Kullanılır

Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Günümüzde birçok alanda yapay zeka uygulamaları ile karşılaşmak mümkündür. Buna göre bilim dünyasından eğlenceye kadar insan faktörünün aktif olduğu tüm alanlarda bu uygulamalarından söz edilebilir. Özellikle insanların hayatını kolaylaştırmak ve insanlara zaman kazandırmak amacıyla kullanılan bu sistemi kullanan teknolojilere şu alanlarda rastlayabiliriz:

 • Eğlence
 • Tıp
 • Siber güvenlik
 • Yaşamsal görevler
 • Ulaşım
 • Turizm
 • Müşteri hizmetleri
 • Havaalanı
 • Akıllı şehirler
 • E-ticaret
 • Etkinlikler
 • Bankacılık hizmetleri
 • Finans kuruluşları
 • Eğitim ( Eba Asistan )

Görüldüğü üzere bu teknoloji birçok alanda kullanılmaktadır. Tıp alanından eğlenceye, bankacılıktan ulaşım ve turizme kadar her alanda aktif olarak kullanılan bu sistemleri insanların hayatlarını kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Oynadığımız oyunlarda dahi bu teknolojisinden söz etmek mümkündür.

Buna göre yapay zeka teknolojileri etkisini artırarak devam ettiren bir niteliğe ve güce sahiptir. 1940’lı yıllardaki turing makinelerinden yola çıkılarak geliştirilen ve günümüzde zirveye çıkan bu teknolojinin algoritmaları ile hayat düzeni robotik ve akıllı sistemlere dönüşmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu