Teknoloji

Yerli Solunum Cihazı Olan Biyovent Hakkında Tüm Detaylar

Biyovent Nedir ?

Biyosis firması tarafından geliştirilen yerli solunum cihazına verilen isimdir biyovent. Kovid-19 salgınından dolayı gündeme gelen ve ismi sıkça duyulan biyosis firmasının yoğun bakım için geliştirdiği biyovent marka solunum cihazıdır.Neden firma bu kadar duyuldu, seri üretime geçene kadar gelişim süreci nedir ve  yerli solunum cihazı üreten başka firmaların olup olmadığı konusunda bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ventilatör Nedir ?

Öncelikle ventilatör nedir kavramını açıklamadan geçmeyelim. Ventilatör : Solunum sıkıntısı çeken hastalar için akciğerlerde bulunan havayı içeri ve dışarı aktarabilen cihazlara verilen isimdir. Kovid-19 virüsünün en çok tahribat yaptığı organ akçiğerler olmasından ve bu organları işlevsiz hale getirmesinden dolayı yoğun ihtiyacın doğduğu cihazların başında ventilatörler ( yoğun bakım solun cihazlar ) gelmektedir.

Yerli-Solunum-Cihazı-Gelisim-Sureci-nedir-bu
Yerli-Solunum-Cihazı-Gelisim-Sureci-nedir-bu

Yerli Solunum Cihazının Gelişim Süreci

2012 Yılımda kurulan biyosis firması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile Ankara da kuruldu. Firma ticari  ünvanını 2017 yılında kazandı. Fakat yeterli imkanlarının bulunmamasından dolayı sınırlı sayıda ürün üretti ve bu ürünlerle çalışmalar yapmaya başladı. Seri üretim yapacak kapasiteye sahip olmayan firma günümüze kadar tekno girişim firması olarak beklemekteydi.

Taki kovid-19 salgının başlaması ve solunum cihazı talebinin armasına kadar. Bu aşamada çok bilinir olmayan firmanın dikkatleri üzerine çekebilmesini Selçuk Bayraktar sağladı. Baykar firmasının SEO su Selçuk Bayraktar  ilk siparişi yapacağını ve teknik destek vermeye hazır olduğunu açıklamalarından sonra firma için gelişmeler başlamış oldu.

Bu gelişmenin ve biyosis firmasının bilinilirliğinin artması sonucu Arçelik firması devre girdi. Firma Seri üretim için fabrikalarının kullanımını ve mühendis desteği sağlayacağını açıkladı. Zaten Aselsan firması ile daha önceden parça temininde çalışmaları olması ve Aselsanında mühendis desteği vermesi ile birlikte 4 firma birleşerek seri üretim sürecini başlattılar. Yerli Solunum cihazı seri üretiminde Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varak’ın katkılarını da unutmamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Boston Dynamics Nedir Ve Robotları Hakkında Kısa Bilgiler

Ayrıcı bu ana firmalara ek olarak parça üretiminde destekçi bir çok firmada üretimde katkı sunacaklarını açıkladılar. Bu aşamadan sonra Arçelik firmanın bünyesinde seri üretim için gerekli aşamalar hızlandırıldı. Biyosis firmasına ait yerli solunum cihazı biyovent 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim prototip test edilip başarılı oldu. Bu sayede çok kısa sürede 100 adet üretip Başakşehir şehir hastanesine teslim ettiler. Nisan ayı sonuna kadar da 5 bin adet üretmeyi planlamaktalar. Umarım daha çok üretik Türkiye ekonomisine katkı sağlayabilirler.

biyosis-biyovent-ozellikleri-nelerdir-nedir-bu
biyosis-biyovent-ozellikleri-nelerdir-nedir-bu

Biyovent Yerli Solunum Cihazı Özellikleri Nelerdir ?

  • Tasarım ve üretim olarak yerlilik oranı %100 solunum cihazı
  • dakika 150 soluma yapabilme özelliği
  • Modern ve ergonomik yapıya sahip
  • Tüm hastalara uyumlu bir yapıda
  • 2 saate kadar dayanan dahili bataryaya sahip
  • Kullanıcı odaklı arayüzü bulunan dokunmatik ekranı bulunmakta
  • 1 hafta boyunca hasta durumu takibi izleme
  • Sesli ve Görüntülü alarm sistemi

Daha teknik ve ayrıntılı özellikler için firmanın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yerli Üretim Solunum Cihazı Gelişmeleri

Yerli solunum cihazı üretimde biyosis firmasının biyovent ürünü dışında başka firmalar ve meslek liselerinin çalışmaları bulunmakta. Makine kimya endüstrisi kurumunun bu konu çalışmaları bulunmakta Sahra isimli yerli solunum cihazı prototip üretimleri tamamlanıp seri üretim için gün saymakta. Milli eğitim bakanlığına bağlı meslek liselerinin de bu konuda çalışmaları bulunmakta. Solunum cihazı üretimi ile uğraşan liselerimiz bulunmakta.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu