Doğa

Fernor Cevizi Özellikleri, Tozlayıcısı ve Verimi

Fernor Cevizi Nedir ?

Fernor cevizi Nedir :  Fransa orijinli bir ceviz olup bir kaç türün çaprazlanması sonucu üretilmiş yan dal verimi yüksel olan bir türdür. Bu ceviz türünün  en büyük avantajı ilk bahar geç donlarına yakalanmamasıdır. İlk filizlenmeyi Mayıs ayında yapmasından dolayı karasal iklimlere önerilmektedir. Fakat yine de geç fidanların ( ilk 3 – 4 yıl ) son bahar soğuklarına yakalanabildiği unutulmamalıdır. Fernor cevizi özellikleri , verimi ve tozlayıcısı konularından kısa kısa bahsedelim.

Fıransız Fernor Cevizi Özellikleri

İklim koşullarıda göz önüne alınarak özellikle  İç Anadolu Bölgesinde nisan sonu mayıs başı gibi tomurcuklanma başlamaktadır. Eylül sonu ekim başı gibi hasat yapılmaktadır. Dikim rakımı olarak 50 ile 1700 rakımlar uygundur fakat 1000 rakıma kadar chandler daha verimli bir tür olduğu için fernor yerine chadler cevizi tercih edilmelidir. Dikim aralığı konusunda ise farklı görüşler olmakla birlikte genel olarak sık dikime müsait bir türdür. Yani 7 X 5, 8 X 5, 8 X 4 gibi dikim aralıkları uygundur. Dikim çukurları kesinlikle kepçe ile 1 X 1 yada 2 X 1 boyutlarında açılmalı çukurlar kapatılırken alttan çıkan toprak üste üsten çıkan toprak alta konulmalı ayrıca leonardit ve yanmış havyan gübresi ile toprak organik maddesi artırılmalıdır.

Fernor Ceviz Verimi

Bu cevizin kuru ağırlığı 12 gram civarlarında olup iç randımanı %49 – %50 dir. İç ağırlık 6 gram civarlarında olur. Chadler a göre daha lezzetli bir türdür. Ama chandler dan daha az verimli olduğu ve dış kabuk kalınlığından dolayı biraz geride kalmaktadır. Fernor Ceviz Fidanında En Önemli Dikkat Edilmesi Gereken Konu fidan satışı yapan insanların ismine doğru ceviz fidanını vermemelerinden kaynaklı problemler ayrıca bu tür cevizler için tozlayıcı tür çok önemlidir. Ülkemizde fernor cevizi tozlayıcı türleri çok uzun sürelerdir olmadığı için fidancılar genellikle Bu türün kardeşi olan fernette cevizini tozlayıcı olarak vermeleri konusu. Tabi üreticiler araştırmayıp fidancıya güvendikleri için 5. 6. Yıllarda verim alamayıp nohut büyüklüğüne gelen cevizlerin dökülmesi sonucu anca olayın arkına varıyorlar tabi burada emek ve yıl kaybı cabası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ceviz Budama Nasıl Yapılır ? 1 2 ve 3 Yaşında Ceviz Budama

Fernor Tozlayıcısı Nedir ?

Fernor tozlayıcısı ; Lütfen bu türün fidanını dikecekseniz tozlayıcı olarak Ronde de montignac ve Meylannaise türünden %3 – 5 olacak şekilde karıştırıp almanızdır. Tabi bu türlerde zor bulunduğu için fidancılar yanlış türleri verebiliyorlar. Fidancılarda araştırarak almanızı tavsiye ederim.

Fernor Kaç Yaşında Meyve Verir ?

Bu tür yüksek verime sahip türler dikildikleri ilk yıldan itibaren ceviz vermeye başlayabilir. Fakat ilk 4 -5 yıl ağacı büyütmeye odaklanmamız gerektiğinden dolayı üzerinde ki ürünler koparılır ve ağacın gelişmesi sağlanır. Ticari olarak ilk ürün alımları bölgelere ve bakıma göre değişiklik gösterse de en erken 5 yıldan sonra olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu