Donanım Yazılım

Meb Aidata Tablet İlk İnceleme ve Zoom Kurulumu

Milli Eğitim Bakanlığının dağıtımını yaptığı Meb aidata tablet öğrencilere ulaşmaya başladı. Kendi öğrencilerimize gelen tablet i inceleme ve artılarını ve eksilerini görme fırsatı yakaladım. Bu yazımda aidata tabletten ve play store zoom kurulum probleminin çözüm yolundan bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Meb Aidata Tablet İlk inceleme

Şuan için faz 4 dağıtım aşamasında olan tabletler okullara gelmeye ve öğrencilere teslim edilmeye başladı. Bu tabletten temin edebilmeniz için daha önceden başvuru yapmanız ve bu başvurular içinden belirli kriterlere göre seçilmiş olmanız gerekmektedir. Bizim de okulumuza bu tabletlerden geldi ve kurulumunu yapma imkanına sahip oldum.

İlk kutu açıldığında içerisinden çıkanlar;

 • 1 adet sarj adaptörü
 • usb kablosu
 • İnternet için 1 adet sim kart
 • Tablet ve koruyucu

İlk olarak yapmanız gereken tableti açmadan önce sim kartı yuvasına yerleştirmektir. Bunu da yapabilmek için önce sim , hafıza kartı soketini yerinden iğne benzeri alet ile dikkatli bir şekilde çıkarmanız gerekmektedir.

meb-aidata-tablet-kurulumu-nasıl-yapılır
meb-aidata-tablet-kurulumu-nasıl-yapılır

Resimde de görüldüğü gibi 1 nolu alet ile sim kart soketi yerinden çıkarılır , 2 nolu yere sim kart yerleştirilir ve soket yerine oturtulur. Artık tabletimizi çalıştırabiliriz.

Aidata Tablet Zoom Kurulumu ve Play Store Sorunu Çözümü

Tablet bir çok uygulama kurulu halde gelmektedir. Fakat canlı dersler de en çok tercih edilen uygulama olan zoom meeting programı kurulumu yapılmadığını göreceksiniz. Bu kurulum sırasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunuda aşabilmek için aşağıda belirttiğim adımları izleyiniz.

Tablette play store bulunmamakta ve gönderilen simler kuruluma müsaade etmemektedir. Bunun için ister evinizin ağından isterseniz de okulun fatih wifi ağından giriş yaparak kurulum yapmanız gerekmektedir. Wifi bağlantısını yaptıktan sonra google chrome tarayıcı ile https://zoom.us/download adresine giriş yapalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Meb DYS Kurulum Adımları Nasıl Yapılır Görsellerle Anlatımı
meb-Aidata-Tablet-Zoom-Kurulumu
meb-Aidata-Tablet-Zoom-Kurulumu

Resimde de görüldüğü gibi bu sayfadan zoomdan indir seçeneğini seçerek dosyamızı indirelim ve kurulumu başlatalım. Karşımıza bir uyarı gelecek. bu uyarıdan ayarlar sekmesi girip izinleri verelim ve kurulumu tamamlayalım. Artık Zoom meeting programını kullanabilirsiniz.

Ses Sorunu İçin Geçici Çözüm

Tabletle Zoom üzerinden ders yaparken karşı tarafa ses çok kısık sesle gittiğine dair sorunlar bildirilmektedir. Bu sorun için öncelikli basit çözüm cep telefonlarının yanında verilen kulaklıklı mikrofon ile geçici olarak çözüm bulabilirsiniz.

Bu sorunun ana kaynağı yazılımsal olarak gözükmektedir. Bunun için yeni bir güncellemenin gelmesini beklemek en mantıklı olacaktır. Dağıtımı yapılan tabletle ilgili ilk karşılaştığımız sorunlar ve çözüm yolları bu şekilde sıralayabilirim. Sizin karşılaştığınız farklı sorunlar varsa yorumlar bölümüne yazarak çözüm bulmaya çalışabiliriz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Karsi tarafa cok kisik ses gidiyor. Ayrica aidata tablette 4.5g olmayan yerde turk telekom 3g cekmiyor. Sadece 2g E cekiyor

  1. Evet ses sorunu içim yazılım geleceği söylenmiş. Ayrıca Zoom da toplantı ekranında more >disconnect audio>join audio>call over internet seçeneklerini takip ederek ses sorunu için deneyebilirsiniz. 3G çekmeme sorununu denemedim hafta içi deneme fırsatı bulursam sizi yine bilgilendiririm. Yorumunuz için teşekkürler İyi günler.

   1. Admin, çocuk tableti masadan düşürdü. İç ekran kırılmış. Hangi servise göndermeliyiz. Aidata Ankara ve İstanbul’da iki ayrı yerde işletme sahibi bir kurum. Teknik işlere de bakıyorlar mi? Ekran maliyeti hakkında bir bilginiz var mı?

    1. Öncelikle geçmiş olsun. Bu tip sorunlar genelde kullanıcı hatası sayarlar ve garanti kapsamına girmez yine de en doğru bilgi için firma ile görüşmelisiniz. http://www.aidata.com.tr/iletisim/iletisim-bilgileri sayfasından genel merkezi arayıp servisler konusunda bilgi alabilirsiniz. Ekran maliyeti konusunu da servisle görüşmelisiniz. Kolay gelsin.

  1. Ek uygulamalarla yapılıyor fakat araştırmanız lazım ne kadar güvenilir bilinmez tabi. İlerleyen günlerde bir gelişme olursa paylaşırım. iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu