Donanım Yazılım

Meb Aidata Tablet İlk İnceleme ve Zoom Kurulumu

Milli Eğitim Bakanlığının dağıtımını yaptığı Meb aidata tablet öğrencilere ulaşmaya başladı. Kendi öğrencilerimize gelen tablet i inceleme ve artılarını ve eksilerini görme fırsatı yakaladım. Bu yazımda aidata tabletten ve play store zoom kurulum probleminin çözüm yolundan bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Meb Aidata Tablet İlk inceleme

Şuan için faz 4 dağıtım aşamasında olan tabletler okullara gelmeye ve öğrencilere teslim edilmeye başladı. Bu tabletten temin edebilmeniz için daha önceden başvuru yapmanız ve bu başvurular içinden belirli kriterlere göre seçilmiş olmanız gerekmektedir. Bizim de okulumuza bu tabletlerden geldi ve kurulumunu yapma imkanına sahip oldum.

İlk kutu açıldığında içerisinden çıkanlar;

 • 1 adet sarj adaptörü
 • usb kablosu
 • İnternet için 1 adet sim kart
 • Tablet ve koruyucu

İlk olarak yapmanız gereken tableti açmadan önce sim kartı yuvasına yerleştirmektir. Bunu da yapabilmek için önce sim , hafıza kartı soketini yerinden iğne benzeri alet ile dikkatli bir şekilde çıkarmanız gerekmektedir.

meb-aidata-tablet-kurulumu-nasıl-yapılır
meb-aidata-tablet-kurulumu-nasıl-yapılır

Resimde de görüldüğü gibi 1 nolu alet ile sim kart soketi yerinden çıkarılır , 2 nolu yere sim kart yerleştirilir ve soket yerine oturtulur. Artık tabletimizi çalıştırabiliriz. Bu sayede eba canlı dersler de sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aidata Tablet Zoom Kurulumu ve Play Store Sorunu Çözümü

Tablet bir çok uygulama kurulu halde gelmektedir. Fakat canlı dersler de en çok tercih edilen uygulama olan zoom meeting programı kurulumu yapılmadığını göreceksiniz. Bu kurulum sırasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunuda aşabilmek için aşağıda belirttiğim adımları izleyiniz.

Tablette play store bulunmamakta ve gönderilen simler kuruluma müsaade etmemektedir. Bunun için ister evinizin ağından isterseniz de okulun fatih wifi ağından giriş yaparak kurulum yapmanız gerekmektedir. Wifi bağlantısını yaptıktan sonra google chrome tarayıcı ile https://zoom.us/download adresine giriş yapalım.

meb-aidata-tablet-zoom-kurulumu
meb-aidata-tablet-zoom-kurulumu

Resimde de görüldüğü gibi bu sayfadan zoomdan indir seçeneğini seçerek dosyamızı indirelim ve kurulumu başlatalım. Karşımıza bir uyarı gelecek. bu uyarıdan ayarlar sekmesi girip izinleri verelim ve kurulumu tamamlayalım. Artık Zoom meeting programını kullanabilirsiniz.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/zoom-programi-nasil-kurulur-ve-kullanimi-ayrintili-anlatim/[/box]

Tabletin ayarlar bölümünde > tablet hakkında > yazılım güncellemeleri yolunuz izleyerek eğer gelen bir güncelleme varsa yaparsanız play store sorununuz çözülecektir.

Ses Sorunu İçin Geçici Çözüm

Tabletle Zoom üzerinden ders yaparken karşı tarafa ses çok kısık sesle gittiğine dair sorunlar bildirilmektedir. Bu sorun için öncelikli basit çözüm cep telefonlarının yanında verilen kulaklıklı mikrofon ile geçici olarak çözüm bulabilirsiniz.

Bu sorunun ana kaynağı yazılımsal olarak gözükmektedir. Bunun için yeni bir güncellemenin gelmesini beklemek en mantıklı olacaktır. Dağıtımı yapılan tabletle ilgili ilk karşılaştığımız sorunlar ve çözüm yolları bu şekilde sıralayabilirim. Sizin karşılaştığınız farklı sorunlar varsa yorumlar bölümüne yazarak çözüm bulmaya çalışabiliriz.

İlgili Makaleler

61 Yorum

 1. Karsi tarafa cok kisik ses gidiyor. Ayrica aidata tablette 4.5g olmayan yerde turk telekom 3g cekmiyor. Sadece 2g E cekiyor

  1. Evet ses sorunu içim yazılım geleceği söylenmiş. Ayrıca Zoom da toplantı ekranında more >disconnect audio>join audio>call over internet seçeneklerini takip ederek ses sorunu için deneyebilirsiniz. 3G çekmeme sorununu denemedim hafta içi deneme fırsatı bulursam sizi yine bilgilendiririm. Yorumunuz için teşekkürler İyi günler.

   1. Admin, çocuk tableti masadan düşürdü. İç ekran kırılmış. Hangi servise göndermeliyiz. Aidata Ankara ve İstanbul’da iki ayrı yerde işletme sahibi bir kurum. Teknik işlere de bakıyorlar mi? Ekran maliyeti hakkında bir bilginiz var mı?

    1. Öncelikle geçmiş olsun. Bu tip sorunlar genelde kullanıcı hatası sayarlar ve garanti kapsamına girmez yine de en doğru bilgi için firma ile görüşmelisiniz. http://www.aidata.com.tr/iletisim/iletisim-bilgileri sayfasından genel merkezi arayıp servisler konusunda bilgi alabilirsiniz. Ekran maliyeti konusunu da servisle görüşmelisiniz. Kolay gelsin.

  1. Ek uygulamalarla yapılıyor fakat araştırmanız lazım ne kadar güvenilir bilinmez tabi. İlerleyen günlerde bir gelişme olursa paylaşırım. iyi günler.

  1. Teslim aldığınız okulun bilişim teknolojileri öğretmeni ile iletişim kurup gerekirse servise göndermeniz gerekmektedir.

  2. İl milli eğitime dilekçe ile başvurup yedek simkart almak gerekiyor. Okulunuz aracılığıyla başvurabilirsiniz

  1. Android recovery modunda açarak fabrika ayarları yapmayı deneyebilirsiniz. Fakat nasıl yapılacağı konusunda bilgi veremiyorum. Çünkü elimde şuan için tablet yok.

  1. Mebden bilgilendirici bir sms gelmesi lazım. Bize gelen mesajda sms alımına açık gönderime kapalı. Gelen giden aramalara kısıtlı şekilde kapalı. Olarak bilgi geldi. Yani acil aramlar haricinde de kapalı durumda.

 2. Aidata tablette play store nasıl indirebilirm acaba videdo vmax falan diyor ama oda açılmıyor admin yardım et 🙏

  1. Şuan için çözüm yok gibi gözüküyor ileriki günlerde bir gelişme olursa paylaşırım. İyi günler.

  1. Kendi sitesine girip yüklemeye imkan vermiyorsa şuan için bir çözüm bulunmamaktadır. Kolay gelsin

  1. Bu konuda bilgim yok fakat bu tabletler canlı dersler için gönderildi önceliğinizin bu olması gerekmektedir. İyi günler

  1. Geçmiş olsun. Hangi okuldan teslim almışsanız görüşün ve sizi yönlendireceklerdir. Servise gitmesi gerekebilir iyi günler.

 3. Admin, tableti açtığımızdan bu yana ekranda küçük te olsa bir karartı var acaba ekran tamamen kararırmi bir çözüm yolu varmı herhangi bir düşme gibi bir şey olmadi bu arada

  1. Ölü pikselde olabilir, ekran la ilgi başka bir sorunda bence servis ile görüşmenizde fayda var. Kolay gelsin

 4. Hocam, MEB’den Vodafone hattı verildi lakin sim kart açılmadı 3 gün oldu. Ne yapmam gerekiyor ? Bir ayar falan var mı

  1. Normalde hiç bir ayar gerektirmiyor bize gelen tablette direk simi takmamızla çalıştı. Teslim aldığınız okul ile görüşüp yedek sim almak için milli eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

 5. Hocam tablette Vodafone interneti YouTube da kullanılmıyor ayrıca ayarlarda APN de görünmüyor ne yapmalıyım interneti normal kullanabilmek için

 6. Hocam Vodafone hattı geldi ama internette erişimi yapamıyorum araştırdım ama bende olmadı gelişmiş Diye Bir ayar yok diye olmuyor hocam bana yardım edermisin teşekkür ederim

  1. Bilgi için teşekkürler ilk başta yazılım güncellenmesi yoktu artık güncelleme ile tüm sorunları çözebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu