Bilim

Bilimsel Araştırma Merkezleri Nedir NASA, ESA, CERN, TAEK

Bilimsel Araştırma Merkezleri Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezleri nedir ,  en çok bilinen bilimsel araştırma merkezleri nelerdir ve bu kurumlar ne iş yapar sorusuna yanıt ararken öncelikle bilim nedir sorusunu sormak anlamlı olacaktır.

Bilim insanoğlunun içinde bulunduğu evreni veya evrendeki olayları anlama çabasıdır.

Zaman içerisinde dünya daha kurumsal bir hale gelmiş dolayısı ile bilim de kurumların ortak yürüttüğü çalışmalarla şekillenmeye başlamıştır.

Bilimsel Araştırma Merkezlerinin Fizik Bilimi İçin Önemi

Fizik günümüz teknolojisinin büyük bir kısmını üreten bilim dalıdır. Elimize aldığımız telefondan, merak ettiğimiz her şeyi araştırabileceğimiz interneti telefonumuza taşıyan fiber optik kablolara kadar günlük hayatımızın parçası olan teknolojiler fizik biliminin ürünüdür. Bilimsel araştırma merkezleri ise bilim adamlarına araştırmak ve keşfetmek için maddi ve manevi olarak çok daha geniş imkanlar sağlar.

Örneğin CERN’de içlerinde Türk bilim insanların da bulunduğu dünyanın pek çok yerinden fizikçiler kendi imkanları ile yapmalarının mümkün olmadığı pek çok deney gerçekleştirmektedir. Bu deneylerin sonuçları da elbette bütün insanlık için pek çok yeni teknoloji ve bilgi olarak geri dönmektedir. Elbette sonuç olarak bilimsel araştırma merkezlerinin imkanları sayesinde fizik bilimi bilgi dağarcığına yeni bilgiler eklemeye devam etmektedir.

Günümüzde sayabileceğimiz bilimsel araştırma merkezleri bu ortak çalışmaları yapan kurumlardır. Bu kurumları iki bölümde inceleyebiliriz. Yerli olanlar ve yurt dışından kurumlar.

Türkiye’de faaliyet gösteren kurumlar TÜBİTAK, TENMAK ve ASELSAN dır.

Dünyadan ise CERN, NASA ve ESA sayılabilir.

Türkiye’de Bilimsel Araştırma Merkezleri hangileridir?

  1. TÜBİTAK
  2. TAEK( Kapatıldı ) Yerine TENMAK kuruldu
  3. ASELSAN

Türkiye’deki bilim araştırma merkezleri bunlardır. Şimdi Türkiye ‘deki bilimsel araştırma merkezleri ne iş yapar kısaca anlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Madde Kısaca Nedir , Niteleyen Özellikleri ve Halleri Nelerdir ?

TÜBİTAK Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezi nedir sorusunu duyduğumuzda ilk aklımıza Tübitak gelmektedir. Tübitak kelime anlamı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik  Araştırma Kurumu olan Tübitak ülkemizde bilim ve teknolojiyi teşvik etmek, popülerleştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yapar. Okullarda düzenlenen Tübitak bilim fuarları sayesinde de oldukça etkili bir kurumdur.

1963 yılında kurulmuş olan kurumun genel merkezi Ankara’dadır. Tübitak Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır.

Bilim Teknik ve Bilim Genç dergileri kurumun bünyesinden çıkar ve gençleri ve çocukları bilime yöneltmeyi amaçlar.

TAEK Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezi nedir TAEK in açılımı Türkiye Atom Enerji Kurumu dur. 1956 yılında Başbakanlığa bağlı olarak kurulmuş olup Ankara da genel sekreterliği kurulmuştur. Kurum 82 yılında yeniden yapılandırılıp Başbakanlığa bağlanmıştır.

TAEK Türkiye’nin radyasyon ve nükleer enerji konularında yol gösterici firması olması planlanmış. Ayrıca TAEK,görev alanı ile ilgili eğitim  ve sertifikalar vermek, radyoaktif atıkları saklamak, laboratuvarlara teknik destek ve malzeme desteği sağlamak gibi pek çok konuda yetkilidir.

ASELSAN Nedir ?

Bilgiyi güce ve güvene dönüştüren kuruluş sloganıyla ASELSAN bugün Turkiye’nin en güçlü Bilimsel Araştırma Merkezlerinden biridir.

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfın’a bağlı olarak kurulmuştur. Açılımı Askeri Silah ve Elektronik Sanayi olan ASELSAN bünyesinde 6 bini aşkın personel çalıştırır.

ASELSAN Türk Silahlı Kuvvetlerine haberleşme ve bilgi teknolojileri, insansız sistemler, kara ve deniz silah sistemleri, hava savunma füze sistemleri gibi pek çok alanda silah ve sistem üretebilecek teknolojiye sahiptir.

Dünyadaki Bilimsel Araştırma Merkezleri Hangileridir?

  • CERN
  • NASA
  • ESA

Dünyada bilimsel araştırma merkezleri ne iş yapıyor kısaca anlatalım.

CERN Nedir ?

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırmaları yapılan laboratuvardır CERN. Fransa ve İsviçre sınırında 1954 yılında 12 üyeyle kurulmuştur. Kuruluş amacı üye ülkelerin kendi bütçeleri ile yapamayacakları çalışmaları ortak olarak yürütmektir.

CERN laboratuvarlarının temelini hızlandırıcılar ve dedektörler oluşturmaktadır. Bu laboratuvarlarda yıllar içinde nobel ödülü de almış pek çok çalışma yapılmıştır.

NASA Nedir ?

ABD nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan kurum 1958 yılında kurulmuştur. Kurumun ilk kuruluş amacı 1915 yılında  uçak kanatları ve hava ile etkileşime giren cisimleri incelemek iken 1957 de Rusya nın uzaya gönderdiği füzenin başarısı ve ardından gelen savaşlar 1958 yılında kurumun kimliğinde değişikliklere neden olmuştur. Günümüzde NASA uzay çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da yapmaktadır.

ESA Nedir ?

Avrupa Uzay Ajansı 1975 yılında 10 kurucu ülke katılımıyla kurulmuştur. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris tedir.

ESA kendi anlatımıyla Avrupa’nın uzaya açılan kapısıdır. Misyonu, Avrupa’nın uzay kapasitesinin gelişimini şekillendirmek ve uzaya yapılan bu yatırımlar Avrupa vatandaşlarına ve dünyaya fayda sağlamaya devam etmesini amaçlamaktadırlar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ESA Nedir Kısaca , Amacı ve Görevleri Nelerdir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu