Bilim

Bilimsel Araştırma Merkezleri Nedir NASA, ESA, CERN, TAEK

Bilimsel Araştırma Merkezleri Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezleri nedir ,  en çok bilinen bilimsel araştırma merkezleri nelerdir ve bu kurumlar ne iş yapar sorusuna yanıt ararken öncelikle bilim nedir sorusunu sormak anlamlı olacaktır.

Bilim insanoğlunun içinde bulunduğu evreni veya evrendeki olayları anlama çabasıdır.

Zaman içerisinde dünya daha kurumsal bir hale gelmiş dolayısı ile bilim de kurumların ortak yürüttüğü çalışmalarla şekillenmeye başlamıştır.

Günümüzde sayabileceğimiz bilimsel araştırma merkezleri bu ortak çalışmaları yapan kurumlardır. Bu kurumları iki bölümde inceleyebiliriz. Yerli olanlar ve yurt dışından kurumlar.

Ülkemizde faaliyet gösteren kurumlar TÜBİTAK, TAEK ve ASELSAN dır.

Dünyadan ise CERN, NASA ve ESA sayılabilir.

Bu kurumları kısaca tanıyalım.

En Bilinen Bilimsel Araştırma Merkezleri Nelerdir ?

Türkiye ‘nin Bilimsel Araştırma Merkezi TÜBİTAK Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezi nedir sorusunu duyduğumuzda ilk aklımıza Tübitak gelmektedir. Tübitak kelime anlamı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik  Araştırma Kurumu olan Tübitak ülkemizde bilim ve teknolojiyi teşvik etmek, popülerleştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yapar. Okullarda düzenlenen Tübitak bilim fuarları sayesinde de oldukça etkili bir kurumdur.

1963 yılında kurulmuş olan kurumun genel merkezi Ankara’dadır. Tübitak Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır.

Bilim Teknik ve Bilim Genç dergileri kurumun bünyesinden çıkar ve gençleri ve çocukları bilime yöneltmeyi amaçlar.

TAEK Nedir ?

Bilimsel Araştırma Merkezi nedir TAEK in açılımı Türkiye Atom Enerji Kurumu dur. 1956 yılında Başbakanlığa bağlı olarak kurulmuş olup Ankara da genel sekreterliği kurulmuştur. Kurum 82 yılında yeniden yapılandırılıp Başbakanlığa bağlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Galileo Galilei Hayatı Kısaca , Mahkum Edilen Bilim Adamları

TAEK Türkiye’nin radyasyon ve nükleer enerji konularında yol gösterici firması olması planlanmış. Ayrıca TAEK,görev alanı ile ilgili eğitim  ve sertifikalar vermek, radyoaktif atıkları saklamak, laboratuvarlara teknik destek ve malzeme desteği sağlamak gibi pek çok konuda yetkilidir.

Türkiye ‘nin Bilimsel Araştırma Merkezi ASELSAN Nedir ?

Bilgiyi güce ve güvene dönüştüren kuruluş sloganıyla ASELSAN bugün Turkiye’nin en güçlü Bilimsel Araştırma Merkezlerinden biridir.

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfın’a bağlı olarak kurulmuştur. Açılımı Askeri Silah ve Elektronik Sanayi olan ASELSAN bünyesinde 6 bini aşkın personel çalıştırır.

ASELSAN Türk Silahlı Kuvvetlerine haberleşme ve bilgi teknolojileri, insansız sistemler, kara ve deniz silah sistemleri, hava savunma füze sistemleri gibi pek çok alanda silah ve sistem üretebilecek teknolojiye sahiptir.

Yabancı En Bilinen Bilimsel Araştırma Merkezleri Nedir ?

CERN Nedir ?

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırmaları yapılan laboratuvardır CERN. Fransa ve İsviçre sınırında 1954 yılında 12 üyeyle kurulmuştur. Kuruluş amacı üye ülkelerin kendi bütçeleri ile yapamayacakları çalışmaları ortak olarak yürütmektir.

CERN laboratuvarlarının temelini hızlandırıcılar ve dedektörler oluşturmaktadır. Bu laboratuvarlarda yıllar içinde nobel ödülü de almış pek çok çalışma yapılmıştır.

NASA Nedir ?

ABD nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan kurum 1958 yılında kurulmuştur. Kurumun ilk kuruluş amacı 1915 yılında  uçak kanatları ve hava ile etkileşime giren cisimleri incelemek iken 1957 de Rusya nın uzaya gönderdiği füzenin başarısı ve ardından gelen savaşlar 1958 yılında kurumun kimliğinde değişikliklere neden olmuştur. Günümüzde NASA uzay çalışmalarının yanısıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da yapmaktadır.

ESA Nedir ?

Avrupa Uzay Ajansı 1975 yılında 10 kurucu ülke katılımıyla kurulmuştur. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris tedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Pandemi Nedir , İzolasyon Takip Projesi Hakkında Bilgi

ESA kendi anlatımıyla Avrupa’nın uzaya açılan kapısıdır. Misyonu, Avrupa’nın uzay kapasitesinin gelişimini şekillendirmek ve uzaya yapılan bu yatırımlar Avrupa vatandaşlarına ve dünyaya fayda sağlamaya devam etmesini amaçlamaktadırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu