Donanım Yazılım

Desteklenmeyen Dosya Türü Nasıl Açılır ?

desteklenmeyen dosya türü nasıl açılır sorusunun çözüm yöntemini benim kullandığım yöntemle anlatmak istiyorum. Burada anlattığım yöntem en basit yöntem olarak kullanabilirsiniz. Hazırsanız yazımıza başlayalım

Desteklenmeyen Dosya Türü Nasıl Açılır ?

Eğer bir dosyayı çalıştırmak için denediniz ve desteklenmeyen dosya türü hatası aldınız ise bunun kısaca anlamı; Bu tür dosyayı çalıştıracak programın bilgisayarınızda bulunmamasıdır. Mantık olarak her programın kendine göre kaydettiği bir dosya türü bulunmaktadır. Dosyayı başka bir yerden aldınız ve bilgisayarınızda çalıştırmak istiyorsanız bu hatayla karşılaşmanız normaldir.

Bu sorunu çözebilmek için öncelikle dosya uzantısı nedir kavramını anlayarak işlemlere başlamamız gerekmektedir. Bilgisayarda bulunan dosyaların bir adet ismi ve bu isimden sonra bu dosyaları tanımlayan uzantıları bulunmaktadır.

dosya-nedir-ornek
dosya-nedir-ornek

Örnek resimde de görüldüğü gibi deneme isminde bir dosya ve bu dosyanın TXT uzantısı bulunmaktadır. İşte bu uzantıyı bilmemiz durumunda dosyaların açılması gereken uygulamaları bilgisayarımıza kurarak bu tip sorunların önüne geçme imkanı bulabiliriz.

Fakat bazı bilgisayarlarda bu doya uzantıları gizli olarak ayarlanmıştır. Bu durumda dosyanın sadece ismi görüldüğünden dolayı uzantısını bulamama gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bunu çözmek için öncelikle;

  1. Dosya gezgini uygulamasını çalıştırmamız gerekmektedir.
    desteklenmeyen-dosya-turu-nasil-acilir-dosya-gezgini
  2. Daha sonra açılan uygulamadan görünüm menüsüne giriş yapalım.
    dosya-gezgini-gizli-dosya-uzantisi-acma
  3. Ardında bu ekranda dosya adı uzantıları seçeneğinin yanında bulunan kutucuğu işaretlemelisiniz.

Artık dosyalarımızın uzantılarını görebilir hale geldiniz. Bundan sonra yapmanız gereken işlem çalıştıramadığınız dosyanın uzantısını öğrenmek olacaktır. Uzantısını öğrendikten sonra bu uzantının hangi uygulamaya ait olduğunu öğrene bilmek için Google veya başka bir arama motorunda aratarak gerekli uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Bazı uzantılar en çok kullanılan uzantı türüne girmektedir. Bu tür uzantılar nelerdir ve ne tür dosya türüne girmektedir ? konusunu öğrenmek isterseniz, bu konuda hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”download” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/dosya-uzantisi-ve-anlamlari-listesi-hakkinda-bilgiler/[/box]

Dosya uzantıları konusunda bir başka bilmeniz gereken konu ise dosya uzantıları nasıl değiştirebileceğinizdir. Bu konuda da bilgi almak isterseniz dosya türü değiştirme nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/dosya-turu-degistirme-nasil-yapilir/[/box]

Dosya nedir , klasör ve kısayol nedir gibi kavramları bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız. Bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/dosya-nedir-klasor-ve-kisayol-nedir/[/box]

Bu konuda karşılaşacağınız sorunlar hakkında bize yorumlardan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İYİ GÜNLER,
    HARİCİ HARDDİSKİM KENDİ KENDİNE NTFS DOSYA BİÇİMİNDE RAW DOSYA BİÇİNE DÖNDÜ VE DOSYALAR KAYBOLDU. BİR ARKADAŞIM YARDIMIYLA DOSYALARI KURTARDIK, ANCAK DOSYALAR GÖRÜNMESİNE (pdf Dosyası) RAĞMEN AÇILMIYOR. DESTEKLENMEYEN DOSYA TÜRÜ GİBİ BİR İKAZ VERİYOR. (DOSYANIN UZANTISI VE İKON RESMİ VS OLARAK PDF OLARAK LİSTELENİYOR AMA BİR PDF PROGRAMINDA AÇILMIYOR). BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİZ, YARDIMCI OLURSANIZ MİNNETTAR OLURUM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu