Donanım Yazılım

Fatih Projesi Faz 1 HDD SSD Değişimi Nasıl Yapılır?

Fatih projesi faz 1 akıllı tahta HDD SSD değişimi için malumunuz Milli Eğitim bakanlığı okullarda bulunan faz 1 akıllı tahtaların harddisklerini yenileyip SSD sürücülere yükseltmek istiyor. Bunun için gerekli olan SSD sürücüleri il milli eğitim müdürlüklerine göndermeye başladı. Yazımızda bu donanım sürücülerin nasıl değiştiğini kendi okulumda değiştirdiğim bir tahtadan resimler çekerek kısaca anlatmak istedim. Umarım faydalı olur.

Fatih Faz 1 HDD SSD  Değişimi Nasıl Yapılır ?

Fatih faz1 ssd değişimi için öncelikle şunu belirtmek isterim SSD sürücüler HDD sürücülere göre biraz daha ince olduklarından sadece harddisk bölümü söküp  takmaya çalışmayın yoksa giriş soketlerine zarar verebilirsiniz. Bunun yerine kasanın tamamını çıkararak yapmak daha mantıklı olacaktır.

fatih-faz1-tv-arkası-kasa-sökme
fatih-faz1-tv-arkası-kasa-sökme

Resimde de görüldüğü gibi tahtanın kasa bölümünü tutan 2 adet vida bulunmaktadır bunları söküp yanlarında bulunan çekle yerlerinden çekerek işlemlerinize başlayabilirsiniz.

fatih-faz1-kasa-üst-vidalar
fatih-faz1-kasa-üst-vidalar

Çıkarttığımız kasanın öncelikle üst kapağını tutan tüm vidaları söküyoruz.

ssd-vidaları
ssd-vidaları

2 tanede arka tarafta vida var onları da sökmemiz gerekiyor.

ssd-hdd-vidaları
ssd-hdd-vidaları

Daha sonra yan tarafında bulunan HDD vidalarını çıkartıp hard diskimizi çekerek dışarı çıkarıyoruz. Biraz zorlanma olabilir bu yüzden çıkarmak için tornavida yardımı ile biraz zorlayabilirsiniz.

ssd-tutucuların-vidaları
ssd-tutucuların-vidaları

Harddisk tutucunun  vidalarını söküp yeni SSD sürücümüze takıyoruz. Dikkatli bir şekilde SSD sürücümüzü bu kızaklara tekrar takıyoruz ve kasaya takıp soketlerin birleşmesine dikkat ediyoruz.

faz-1-ssd-değişimi-kasa-içi
faz-1-ssd-değişimi-kasa-içi

Kasa kapağı ve HDD ön bölümün vidalarını tekrar takıp kasa montaj işini bitiriyoruz.

faz1-boş-kasa
faz1-boş-kasa

 

Son olarak kasayı ekran arkasında bulunan kızaklara yerleştirip dikkatli bir şekilde ileri itip kasanın oturmasını sağlıyor ve vidalarını takıyoruz. Artık faz 1 akıllı tahtalar için  HDD – SSD değişimi tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra bir işletim sistemi kurup tahtamızı kullanabiliriz.

Kısa Yöntem

  • Sadece harddisk bölümünü çıkarıp eski hdd söküldükten sonra göz kararı tam denk geleceği şekilde vidalayıp dikkatlice kızağına yerleştirelim.
  • Çok zorlamadan ssd sürücüsünün yerine oturduğunu düşünüyorsanız bağlantı vidalarını takarak işlemleri tamamlayın.
  • Eğer tam yuvaya oturmuyorsa tekrar çıkarıp ssd yi düzeltip tekrar deneyebilirsiniz.

Yazıdaki resimlerim tamamı nedir-bu.com sitesine aittir. Bu yazı bilgi amaçlı olup konuya çok hakim değilseniz uzman bir kişiden yardım almanızı öneririm. Şimdiden kolay gelsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eba Canlı Ders Windows 7 de Kurulum Ve Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu