Donanım Yazılım

Fatih Faz 3 Akıllı Tahta Özellikleri, Ve İlk İncelemesi

Bu yazımızda 2020 yılı itibaren okullara takılıp teslim edilmeye başlanan yeni fatih projesi faz 3 etabında kullanılan akıllı tahta incelemesi yapıp özellikleri ve portları hakkında bilgi vereceğim.

Fatih Faz 3 Akıllı Tahta İncelemesi

Bilindiği üzere Faz 1 ve Faz 2 akıllı tahtaların ihalesini Vestel firması almış ve kurulumlarını yapmıştı. Fakat bu sefer faz 3 akıllı tahta ihalesini Arçelik firması aldı. Arçelik firması tahta kurulumlarını yapmaya başladı. Tahminim 15 tatilde tahta kurulumlarını tamamlayacaklar gibi.

Bir tane kurulumu yapılmış tahtayı inceleme fırsatı buldum, bundan dolayı merak edenler için biraz bilgi vermek istiyorum. İlk izlenimlerim tahta genel olarak Vestel’in takmış olduğu tahtalara benzer düzeyde fakat artıları da  var. Özelliklerini anlatırken bunlara değinmek isterim.

faz-3-akıllı-tahta-incelemesi
faz-3-akıllı-tahta-incelemesi

Fatih Faz 3 Akıllı Tahta Özellikleri

Etkileşimli tahtanın özelliklerinden bahsedecek olursak. Yeni nesil işlemciler dediğimiz İ serisi işlemci tahtada mevcut tam serisini yazmıyorum tahtalarda farklılık gösterebilir diye çünkü ekran boyutu farklı iki tahta türü kurulumu yapılmakta. Bundan dolayı işlemci özelikleri farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca inceleme fırsatı bulduğum tahtada admin şifresi olmadığı için ayrıntılı özelliklerini göremedim.

Genel özelliklerinden bahsedecek olursak 16 Gb Ram 240 gb Ssd hardisk tahtada mevcut benim beğendiğim özelliklerinden biri tahtanın kasa bölümünün daha iyi bir şekilde konumlandırılması oldu. Eski tahtalarda hdmi ve usb portu gibi bölümlerin ( ekranın bağlantı bölümleri ) daha içeride olması takma çıkarma konusunda zorluklar çıkartıyordu.

Bir diğer beğendiğim özelliği wi-fi anten modülünün anten kısımı daha şık ve korunaklı olması. Etkileşimli tahtada Pardus işletim sistemi yüklü halde geliyor. Pardus ile gelen bir çok uygulamada hali hazırda tahtada yüklü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İşletim Sistemi Nedir Kısaca Çeşitleri Nelerdir ?
faz-3-akıllı-tahta-arka-portlar
faz-3-akıllı-tahta-arka-portlar

Akıllı Tahta Giriş Portları Ön ve Arka Panel

Kasa bölümünün görselinden de anlaşılacağı üzere tahtada 2 adet usb 3.0 portu, 1 adet ses çıkış portu, 1 adet rj 45 ağ bağlantı portu, 1 adet hdmi portu, 1 adet wi-fi anten bölümü ve reset tuşu bulunmakta. Ayrıca kasanın biraz üzerinde usb ve hdmi bağlantı portları da ekran çıkışı olarak ayarlanmış durumda. Bu kasa bölümünün kullanım alanı olarak geniş bırakılmış  olması ve dış çerçeveden sürgülü olarak açılan bir bölümde ilave edilmiş oması güzel bir ayrıntı.

fatih-faz-3-akıllı-tahta-ön-panel
fatih-faz-3-akıllı-tahta-ön-panel

Ekranın ön bölümünde ise orta kısma konumlandırılmış dokunmatik tuş takımı bulunmakta. Bu bölümde ise güç butonu, ses açma kapama tuşları, ekran parlaklığı açma kapama tuşları, dokunmatik kapatma tuşu ve Ekran bağlantı kaynağı değiştirme tuşu bulunmakta.

Bu tahtada yine monitör etrafına takılmış infrared dokunmatik çerçeve bulunmakta. Bu çerçeve faz 1 ve faz 2 tahtalara göre daha ince. Tahta yeni olduğu için hassasiyeti ve algılaması gayet başarılı. Çok ayrıntılı inceleme fırsatı bulamasam da genel olarak ilk izlenimlerim bu şekilde. Takılacak olan okullarımıza şimdiden hayırlı olsun.

Arçelik Akıllı Tahta Bios Şifresi Nedir ? ( Faz 3 )

Bios a erişmek ve boot özelliklerini değiştirmek isterseniz diye bios şifresini verelim.

Bios şifresi : 9301

Okulunuz da Faz 1 Akıllı Tahta var ve SSD değişimi Konusunda bilgi almak isterseniz sizin için seçtiğimiz yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu