Teknoloji

Pardus Milli İşletim Sistemi Nedir Tarihi ve Sistem Gereksinimleri

Pardus Nedir ?

Milli İşletim Sistemi Pardus nedir kısaca tanımlayacak olursak kaynak kodları açık bir platform olan Linux temel alınarak geliştirilmiş milli bir işletim sistemidir. Tübitak bünyesinde bulunan mühendislerin özverili çalışmaları sayesinden 2003 yılında bir fikirle başlayıp bu günlere kadar gelen bir işletim sistemi. Pardus işletim sistemi Debian işletim sistemini temel alarak inşa edilmiş yerli bir sistemdir. Bu sistem sayesinden indirip kurabileceğiniz ve hiç bir para ödemeden kullanabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemlerin en büyük avantajı hızlı programların açık kaynak kodlu olması ve virüsler konusunda daha güvenilir olmalarıdır. Bu sistemin tarihinden ve indir me işleminden biraz bahsedelim.

Pardus Milli İşletim Sisteminin Tarihi

Bu işletim sistemi 2003 yılında bir planlama ile fikir aşamasında başlayıp 2004 yılında proje  olarak çalışmalar başladı. İlk sürümü 2005 yılında hayata geçen sistem en son 19. sürüm ile gelişmesine devam etmektedir. 2013 yılında temel bir değişiklik ile Debian alt yapısına geçildi ve halen yeni sürümleri geliştirilmeye devam etmektedir. Şuan hali hazırda sitesine bulabileceğiniz en son sürümü 19.02 dir. Artık her 2 yılda bir temel sürüm ve dört ayda bir güncellemeler ile devam edeceklerini duyurmuşlardır.

Sistem Gereksinimleri Nelerdir ?

İşletim sisteminin en son sürümünün ihtiyaç duyduğu minimum donanım gereksinimleri.

İşlemci : 1 Gigahz 64 bit tabanlı işlemci

Ram : 1 Gigabyte

Sabit sürücü : 8 Gigabyte depolama alanı

Ekran kartı : 800 X 600 Ekran çözünürlüğünü destekleyen ekran kartına ihtiyaç duymaktadır.

not olarak belirtelim resmi sitesinde belirtilen minimum özelliklerdir.

Pardus İndirme Nasıl Yapılır?

Linux Pardus indir işlemi : Resmi sitesi olan pardus.org.tr adresine giriş yapıp indir menüsüden sürümler sekmesinden ana sürümler bölümüne girerseniz en son sürümü olan 19.02 ulaşabilirsiniz. Bu dosyayı bir usb oluşturma araçı ile usb ye yukleyip kuruluma başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Boston Dynamics Nedir Ve Robotları Hakkında Kısa Bilgiler

Diğer Çalışmaları

Tübitak mühendisleri  Bu işletim sisteminin yanında  gerekli olacak yazılımları da geliştirmektedirler kısaca bunlardan bahsedelim.

Ahtapot : Kurum ve kuruluşlar için gerekli olan siber güvenli konusunda koruma sağlayan bir yazılımdır.

Engerek : Büyük kuruluşlar için gerekli olan bilişim sistemlerinin hesaplarını yönetmek için kullanılan bir yazılımdır.

Liderahenk : Ağ üzerinde ki sistemleri izleme ve kontrol etmeyi sağlayan bir yazılım.

Ulakbüs : Üniversitelerde oluşan kaynak kullanımı konusunu tek platformda ve minimum düzeyde kullanılması için geliştirilen bir yazılımdır.

ETAP : Akıllı tahtalar için geliştirilmiş özel bir işletim sistemidir.  Faz 3 Akıllık tahtalarda yüklü olarak etap sürümü işletim sistemi gelmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için resmi sitesi olan pardus.org.tr yi ziyaret ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu