Teknoloji

K12 Nedir Bilişim Teknolojileri Dersi Notları

Bu yazımızda sizlere bilişim teknolojileri dersinin bir konusunda bulunan alan adı uzantılarından biri olan k12 den bahsedeceğim. Kısa kısa başlıklar halinde k12 nedir , açılımı nedir ve nasıl alınır gibi bilgiler vermek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

K12 Nedir ?

k12 eğitim kurumlarının kullandığı alan adı uzantısıdır. K-12, anaokulundan on ikinci sınıfa kadar olan bir kısaltmadır ve bir öğrencinin beş yaşından 18 yaşında liseden mezun olana kadar aldığı eğitimi ifade eder. 

Ülkemizde Milli eğitim kurumlarına bağlı devlet okullarında bu alan adı uzantısı ornekokul.meb.k12.tr şeklinde kullanılmaktadır. Özel okullarda ise ornekokul.k12.tr şeklinde kullanılmaktadır. Devlet okulları ile özel okullar ise okul adından sonra meb kısaltması gelmesi açısından ayırt edilebilmektedir. K12 uzantısından sonra gelen tr ülke kodu olarak eklenmiştir. Bir örnek üzerinden gösterecek olursak.

k12 nedir bilişim teknolojileri dersi
k12 nedir bilişim teknolojileri dersi

Alan adı ve uzantıları konusu bilişim teknolojileri dersi ve bilgisayar bilimi dersinin etik , güvenlik ve toplum kazanımın at konusu olarak işlenmektedir. 

K12 Açılımı Nedir ?

Bu kısaltmada k harfi İngilizce ( kindergarten )  kelimesinin kısaltması olan anaokulunu kelimesini ifade etmektedir. 12 rakamı ise 12 sınıfa kadar olan eğitim süresini ifade etmektedir. Bu harf ve rakamın birleşimi ile ana okulundan lise sona kadar olan eğitim kurumları manası çıkmaktadır.

K12 Nasıl Alınır ?

Devlet kurumları okulu için zaten belirlenmiş alan adları okul adına tanımlı bir şekilde olmaktadır. Fakat ilk açılan bir okul ise İl ve İlçe Milli Eğitim Kurumları müdürlüklerinden talep ederek alan adlarını açtırabilirler. 

Özel okullar için bu süreç biraz farklı ilerlemektedir. Özel okullar bu alan adlarını hosting firmalarından almak için başvuru yapmaları ve isimlerinin daha önce tahsis edilmesi birinci öncelik olacaktır. Daha sonra ile gerekli evraklerı sunmaları durumunda alan adı ve k12.tr uzantısına sahip domainleri olacaktır. Gerekli evraklar ise;

  • MEB tarafından verilen kurum açma izin belgesi.
  • İşyeri açma ve çalışma ruhsatı
  • Alan adı tahsis formu ( hosting firması verip kurum tarafından doldurulacaktır. )
  • Tahsis formu yetkilinin imzası ve kaşesi ile firmaya iletilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu