Teknoloji

Webcam Nedir , Dahili – Harici web cam nedir ve Özellikleri ?

Bu yazımızda webcam nedir konusunu , türlerini ve özelliklerini kısa kısa inceleyeceğiz. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Webcam Nedir ?

Webcam Türkçeye Video kamera ya da web kamarası olarak çevrilir. Web Camera kelimelerinin kısaltmasından oluşan bu kavram yaygın olarak webcam şeklinde kullanılmaktadır. Webcamler iletişim teknolojisi üzerinde etkili olan bilgisayarın en önemli parçalarındandır. Objektifin gördüğü yerdeki görüntüleri kablo aracılığı ile bilgisayara aktarmaktadır. Uygun yazılım bileşenleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Webcam Tarihi Süreci Kısaca

İlk olarak 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde geliştirilmiştir. Bu ürün günümüzde çeşitli şekillerde hayatimizi kolaylaştırmaya devam etmektedir. 2000’lerde kullanım imkanı sağlayan webcamler dünyada yenilenen sosyal hayatın ilklerindendir. Masaüstü bilgisayarlarda harici dizüstü bilgisayarlarda ise herhangi bir bağlantı sağlamaksızın dahili olarak bulunan dijital bir kameradır.

Kullanıcısına farklı imkanlar sağlayan webcam, bilgisayar üzerinden görüntülü sohbet, video ,anlık çekim, iş toplantıları , online kurslar , özel dersler ve mülakatlar gibi farklı işlem yapabilme olanağı sağlar. Kaliteli görüntü sağlayabilmek için özel ve yüksek kaliteli lensler kullanılır. Ses ve görüntüyü bir araya toplayarak harici bir mikrofon kullanım ihtiyacını ortadan kaldırır.

Webcam Ne İşe Yarar ( Nedir ) ?

En sık kullanım amacı görüntülü sohbet ve video konferansı gerçekleştirmektir. Ayrıca içerik üreticileri tarafından video yayını ve kaydı gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Webcam üzerinden çekilen videolar , fotoğraflar sosyal medya aracılığıyla yayınlanabilmektedir. Güvenlik ve gözetim alanında da kullanılmaya başlanmıştır.

Pandemi ile birlikte görüntülü sohbet, videolu arama hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Tamda bu noktada webcamler ön plana çıkmışlardır. Günümüzde haberleşme ve ağ üzerinden uzakta olan biriyle görüşmek, iş görüşmesi yapmak, online eğitim ( zoom üzerinden canlı ders ) gibi platformlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

dahili harici webcam nedir
dahili harici webcam nedir

Webcam Türleri Nelerdir ?

 1. Dahili webcam
 2. Harici webcam

1- Dahili Webcam

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte notebook, minibook, notebookların monitörlerinde mevcut halde bulunur. Herhangi bir bağlantıya ihtiyaç yoktur. Fakat sorunsuz çalışabilmesi için kameranın sürücüsünü kurulması gerekmektedir.

2- Harici Webcam

Masaüstü bilgisayar üzerinden fotoğraf, video, görüntülü ve sesli görüşme yapabilme imkanı tanır. Harici Webcam için USB portu kullanılmaktadır. Bu kablo bilgisayar kasasındaki uygun olan usb portuna takılmalıdır. Bilgisayar bu bağlantıyı otomatik algılar. Ancak eski tip bilgisayarda kullanıma uygun hale getirilebilmesi için sürücüsünün kurulması gerekmektedir. Bunun için Web kamerasının içinden çıkan CD’ deki yazılım bilgisayara yüklenebilmektedir. Ayrıca cihazın web sitesinden uygun modeli bulup yükleyebilirsiniz.

i̇riun webcam nedir kurulumu ve kullanımı adımları
i̇riun webcam nedir kurulumu ve kullanımı adımları

Webcam Özellikleri Nelerdir ?

 1. Genellikle bilgisayara USB portu ile bağlanır. Taşınabilir bilgisayarlara entegre olarak görülmektedir.
 2. En ufak hareketliliği bile algılayabilir bu özelliği sayesinde güvenlik kamerası gibi kullanılabilmektedir.
 3. Plastik lensler kullanabildiği gibi cam lenslerde kullanılabilmektedir. Cam lens tipleri yüksek düzeyde görüntü elde edilmesini sağlar.
 4. Kızılötesi sensör , yüksek çözünürlüklü ya da yüksek hızda veri akışı sağlayan HD Webcamler mevcuttur.
 5. True coler renk teknolojisi bulunan webcamler her türlü ışık ortamında görüntü kalitesi yüksek video ve fotoğraf çekebilme imkanı sunar.
 6. İnsan ihtiyaçları ve teknolojinin hızla gelişmesine göre kolay taşınabilir hafif modelleri de üretilmektedir.
 7. Dijital yakınlaştırma , otomatik odaklama ve kesintisiz görüntü akışı mevcuttur.
 8. Kendi içerisinde kayıt belleğine sahip değildir. Bilgisayar yardımıyla bilgisayar diskine depolanabilmektedir.
 9. Ses ve görüntüyü aynı anda iletme ve kaydetme özelliğine sahiptir. Dahili mikrofon ile birlikte ayrıca bir mikrofona ihtiyaç duyulmamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 • Öncelikle kullanıcılar webcam kameraların kullanım amacına uygun tercihler yapmalıdırlar.
 • Webcam kameraları farklı markalarda ,özellikte, kalitede ve çözünürlüktedir. Bu yüzden bu özelliklere dikkat ederek satın almamız gerekir.
 • Bazı kullanıcıların tercihleri arasında kameranın üzerinde fotoğraf çekme tuşu olup olmaması da önem taşımaktadır.
 • Bilinen markaların Webcam ürünleri tercih edilmelidir. En çok tercih edilen markalar arasında Samsung, Goldmaster ,Microsoft gibi markalar yer alır.
 • Mutlaka garanti belgesi ve CE işareti kontrol edilmelidir. Bilinen ve güvenilir adreslerden satın alınmalıdır. Ucuz olan ürünlerden mutlaka uzak kalınmalıdır.
 • Eğer karanlık bir ortamda bile düzgün kayıt yapan bir Webcam istiyorsanız, daha yüksek kalite sensör yapısına sahip kameralar tercih edilmelidir.
 • Genellikle kablo karışıklığı nedeniyle kablosuz bir webcam tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Webcam ne işe yarar

En sık kullanım amacı görüntülü sohbet ve video konferansı gerçekleştirmektir. Ayrıca içerik üreticileri tarafından video yayını ve kaydı gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

Webcam ne demek

Bilgisayar a bağlanan belirli kapasiteye sahip kameraya verilen isimdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu