Teknoloji

Blog Nedir Ne İşe Yarar? Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

Blog Nedir Ne İşe Yarar ?

Günlük konularda pek çok hikayeyi bulabileceğiniz bloglar yazarın yazım şekli, kişiliği, hitap dili ve kendi bilgi birikimi ile doğru orantılı olan sayfalardır. Blogların kendi okuyucu kitlesi vardır ve bu kitleyi rahatlatan, yazıları okurken kendilerini iyi hissettiren bir yazım dili blogun temel farklılıklarından birisi olarak sayılabilir.

Kişisel bir blog yazmak için zaman, çaba ve bilgi birikimi gerektirir. Okuyucularınızla buluşmak ve okuyucularınıza hayal dünyanızı eşlik etmelerini sağlamak ancak doğru bir yazım şekli ile mümkündür. Kelimelerle arası iyi olup hitap şekli insanları etkilemeye yetecek düzeyde olan kişiler bu konuda blog yazarlığı yaparak istedikleri kitleye rahat şekilde erişebilir.

Blog nedir, bir kişi ya da bir grup tarafından yönetilen sıklıkla gayri resmi bir konuşma dili kullanılarak duygular okuyucuya aktarılan ve yazıların yeniden eskiye doğru sıralandığı bir web sitesidir. Blog siteleri insanlar tarafından genellikle sıcak bulunur ve güven duygusu ile yaklaşılır. Bu anlamda blog yazıları içimizden birilerinin günlük bir dil kullanılarak ürettiği makale, post ya da gönderilerden oluşur.

Temelde bir web sitesi olarak bilinen ancak her bloga web sitesi denilirken her web sitesine ise blog adı verilmez. Bu yüzden arada ince bir çizgi olduğu bilinir. Bloglarda konu ile ilgili olarak kapsamlı şekilde bir bilgi yer alır. Araştırma yaparken bir blog sitesine girdiğinizde o konu hakkında geniş kapsamlı bir bilgiye erişmek mümkündür. Yazılar belli aralıklarla güncellendiği için bloglar dinamik ve canlıdır. Blogların en güzel özelliklerinden birisi ise SEO alt yapısına uygun olmalıdır. Bu yüzden web sitenizde blog bölümünün olması SEO açısından oldukça büyük avantaj sağlayabilir.

Blog Yazmanın SEO Çalışmasına Etkisi Nedir?

Blog yazmak sadece kişisel içerikler olarak algılanmamalıdır. SEO uyumlu blog yazmak birincil kriter olarak değerlendirilmesinde fayda vardır. SEO süreçlerine çok büyük katkısı olan blog, belirli kurallar çerçevesinde yazıldığında büyük oranda Google da sıralama elde etmek için katkı sağlamaktadır. SEO uyumlu blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Blog yazarken SEO analiz araçları veya Goolge analiz araçları kullanılarak konu başlığı çerçevesinde hangi kelimeler aranmış, öncelikle bunların tespit edilmesi gerekir. Buna semantik anahtar kelimeler diyoruz. Blog yazarken semantik kelimelere de yer vermeniz SEO açısından iyi sıralama elde etmenizde en büyük adımı atmış olursunuz. Blog yazarken bir SEO uzmanı ile semantik kelimelerin nasıl seçilmesi gerektiğini istişare edebilir ve bu kelimeleri hangi SEO analiz programı ile tespit edilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

Blog yazmak eğlenceli olduğu kadar biraz zahmetli bir iştir. Bunun sebebi yazılan makalelerin özgün ve tamamen size ait olması gerektiği içindir. Bu yüzden biraz zaman, biraz bilgi, biraz anlamlı cümleler kurma gibi kabiliyetlerin hepsinin bir arada bulunması lazımdır. Özgün ve kaliteli makaleler üreterek kullanıcıların aradığı  bilgileri verebilecek türden yazılar oluşturduğunuzda kısa süre içinde arama motorlarında listelenmeye başladığınızı göreceksiniz.

Blog içeriği oluştururken yüksek motivasyonla bilgisayar karşısında geçmek gerekir. Çünkü yazacağınız içerikleri binlerce kişinin hayallerinde yeniden yeşerecek ve insanların hayal dünyası ile birlikte pek çok kez can bulacaktır. Bu yüzden olabildiğince günlük dil kullanarak sıkıcı ve yorucu olmaktan uzak bir şekilde kelimelere dökmek gerekir.

Kişisel blog yazarken en önemli nokta samimiyettir. Samimi olmak ve samimi olduğunuzu okuyuculara hissettirmek blogunuzda kemik bir okuyucu kitlesinin oluşmasına ortam hazırlar. Bu yüzden her zaman özgün olmak ve samimi olmak temel kriterler arasında yer alır.

Blogu okuyan kişilerin kendilerini yakın hissetmesi esastır. Kopyala yapıştır olmayan içerikler üretmek yani özgün olmak kendi çizginizi bulmak ve her zaman okuyucularla etkileşim halinde kalmak blogun temel unsurlarındandır. Okuyucuların bloga yorum yazmalarını sağlamak ve bu yorumların her birine özenle cevaplar vermek, okuyucularda büyük bir güven ve samimiyet duygusu oluşturacaktır.

Blog yazarken sizi ön plana çıkaracak şeyleri keşfedin. Farklı olun ve insanları etkileyecek içerikler üretin. Mevcut olan yapılmış bir şey de olabilir, yapılan mevcut bir şeyin üzerine kendi özgün yorumunuzu katarak farklı bir tasarım ve farklı bir konu ile yeniden onun üzerinden geçebilir, yeniden yorumlayabilirsiniz. Böylece insanların kafasında her zaman etkileyici bir görünüm kazanarak istediğiniz noktaya kısa süre içinde erişebilirsiniz.

Ancak unutmayın ki ilk zamanlar başlık bulmak ve bu başlıklara uygun özgün içerikler üretmek ciddi bir motivasyon gerektirir, bu motivasyonunuzu ve heyecanınızı asla kaybetmediğiniz sürece kısa sürede sonuca erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu