Teknoloji

İOS Nedir , Ne İşe Yarar Ve Sürümleri Nelerdir ?

Bu yazımızda İos nedir kavramını kısaca açıklamaya ne işe yaradığından ve sürümlerinden bahsetmeye çalışacağız. İlginizi çeken bir konu ise hemen yazıya başlayalım.

İOS Nedir , Ne İşe Yarar ?

En kısa tanımla bir işletim sistemidir. Peki işletim sistemi nedir? İşletim sistemi elektronik cihazların donanım birimleri ile yazılımları arasında uyumu sağlayan ana yazılım olarak tanımlayabiliriz. Günlük hayatta kullandığımızı bir çok cihazın içerisinde işletim sistemi bulunmaktadır. Bu cihazlar ;

 • Bilgisayarlar
 • Cep telefonları
 • Tvler
 • Akıllı saatler
 • Arabalar
 • Akıllı ev aletleri
 • Ve daha bir çok elektronik cihaz

İşte bu cihazların yazılımları ile donanımları arasında uyumu sağlamaktan sorumlu olan sistemlere işletim sistemleri ( Operating System ) denilmektedir. Bu sistemlerden biride İOS dur. İOS Apple firmasının geliştirmiş olduğu cep telefonları için kullandığı işlerim sistemidir. Normalde Apple firması bilgisayarlarından MACOS işletim sistemini kullanmaktadır. Firma bu sistemin cep telefonları ve mobil cihazlar da kullanmak için geliştirdiği türevi ise İOS ismini verdiği işletim sistemidir.

i̇os-nedir-ne-i̇şe-yarar
i̇os-nedir-ne-i̇şe-yarar

İOS işletim sistemi İphone telefonlarının ana gövdesini oluşturmaktadır. 2007 yılında geliştirilen sistem İpad ve ipod cihazlarında da kullanılmaktadır. Bu işletim sisteminin en büyük avantajları hızlı olması ve güvenlik seviyesinin üst düzeylerde olmasıdır. Tabi dezavantajları da yok değil pahalı oluşu ve uygulama mağazasında ki yazımların daha az olmasını dezavantajı olarak sayabiliriz.

Yinede çok büyük bir beğeni ve fan kitlesine ulaşmış olan İphone telefonları fiyatları ne kadar pahalı da olsa en çok tercih edilenler arasında olacak gibi duruyor. Uygulama pazarı kısmında Android işletim sistemi ile yarışta olan firma dünya genelinde bu piyasanın yüzde 20 lik bir dilimine sahip durumda. Fakat yeni rakip ile piaysa değişecek gibi duruyor. uygulanan ambargolar sonrası uygulama pazarına giriş yapan yeni rakipleri Huawei ileride nasıl bir performans gösterecek göreceğiz.

Bu İşletim Sisteminin Sürümleri Nelerdir ?

İşletim sistemleri ilk geliştirildikleri sürümlerle kalmaz sürekli çağın gereksinim ve teknoloji konusundaki gelişmelere ayak uydurmak için yeni versiyonlar piyasaya sunar. Apple firması da 2007 yılından buyana 13 sürüm piyasaya sunmuş durumda ve 14. sürümünü çıkarmak üzere.

İOS işletim sisteminin günümüze kadar 13 sürümü ve bunlara ek olarak ta oluşabilecek sorunları gidermek adına alt sürümleri piyasaya sürülmüş durumda. Sırası ile numaraları bir şekilde kısa kısa açıklayalım.

ios-13-sürümü-bilgileri
ios-13-sürümü-bilgileri

İOS SÜRÜMLERİ

 1. Bu işletim sisteminin ilk sürümüdür. 2007 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Çoklu dokunma ,sesli mail ve web browser özellikleri ile gelmiştir.
 2. 2008 tarihinde piyasaya çıkmıştır. app store ve Gps gibi özellikler eklenmiştir.
 3. 2009 tarihinden piyasaya çıkmıştır. sesli kontrol ve muti medya mesaj sistemi bulunmaktadır.
 4. 2010 tarihinde tanıtılmıştır. Duvar kağıdı ve çoklu görev özellikleri entegre edilmiştir.
 5. 2011 tarihinde tanıtılmıştır.  Siri özelliği hayatımıza girmiştir.
 6. 2012 tarihinden piyasaya çıkmış haritalar ve navigasyon özellikleri geliştirilmiştir.
 7. 2013 tarihinden tanıtılmıştır. Kontrol merkezi geliştirilmiştir.
 8. 2014 de tanıtılmış apple pay ve sağlık uygulamaları geliştirilmiştir.
 9. 2015 de tanıtılmış 3 boyutlu dokunma özelliği eklenmiştir.
 10. 2016 da duyurulmuş mesajlaşma özellikleri geliştirilmiştir.
 11. 2017 de duyurulmuş diğer apple aygıtları arasındaki uyum arttırılmıştır.
 12. 2018 tarihinde duyurulmuş gelişmiş performans özellikleri eklenmiştir.
 13. Ve son olarak İOS 13 şuanda piyasada bulunmaktadır bunun işletim sisteminin özellikleri ise;
 • Koyu mod özelliği.
 • Gelişmiş fotoğraf özellikleri.
 • Yeni kamera özellikleri.
 • Güvenliğin artırılması
 • Home kit özelliği.

gibi özellikleri başlıca sayabiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”ios ne demek ?” state=”close”]Apple firmasının cep telefonlar , tabletler ve akıllı cihazlarında kullandığı işletim sistemidir.[/toggle]

[toggle title=”ios Aygıtı Nedir ?” state=”close”]Apple firmasının cihazlarıdır. Bu cihazlarda kurulu olan işletim sisteminden dolayı bu isimi almıştır. [/toggle]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu