Donanım Yazılım

Akıllı Tahta Kilit Yazılımı Nedir En İyi 3 Uygulama

Akıllı tahta kilit yazılımı nedir konusunda bilgi vereceğim bu yazımda, Fatih projesi kapsamında okullara verilen akıllı tahtalar için kullanabileceğiniz 3 uygulamayı tanıtmak istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Akıllı Tahta Kilit Yazılımı Nedir ?

Bilindiği üzere okullara fatih projesi kapsamında takılan faz1 , faz2 ve faz3 akıllı tahtaların kullanım süreleri arttırmak çok önemli bir konu. Bu konuda yapılabilecek önlemlerin başında gereksiz kullanımları önlemek gelmektedir. Haliyle sürekli açık , herkesin kullandığı ve sürekli bir şeyler yüklediği akıllı tahtalar fazla bir süre dayanmayacaktır.

Bu amaçla geliştirilen akıllı tahta kilit programları sayesinde sadece öğretmenlerin kullanımı sırasında açılacak yada izin verilen uygulama ve sitelerin  açılacağı şekilde kullanım daha mantıklı gelmektedir. İşte bu işlemi yapabilmek, gereksiz kullanımları önlemek adına geliştirilen uygulamalara akıllı tahta kilit yazılımları denilmektedir. Bende bu yazımda daha önce kullanmış olduğum programlardan 3 tanesini tanıtmak istiyorum.

Akıllı Tahta Kilit Yazılımı En İyi 3 Uygulama

1- A.T.A.K Kilit yazılımı

Basit kullanımı kolay ve ücretsiz bir uygulamadır. Tahtaları gereksiz kullanımdan korumak ve bilgi güvenliği sağlamak amacı ile geliştirilmiştir. BTE derneğinin sunduğu uygulamayı bu derneğe üye Muharrem YILDIZ geliştirmiştir. Uygulama 2 parçadan oluşmakta. Bu parçalardan biri tahtalara kurulan uygulama bir diğeri ise öğretmenlerin USB sürücülerine yüklenen kilit açma dosyasıdır.

akıllı-tahta-kilit-yazılımı-nedir-atak
akıllı-tahta-kilit-yazılımı-nedir-atak

Bu kilit anahtarı olmadan tahtalar kesinlikle açılmaz ve belirli bir süre sonunda otomatik olarak kapanır. Ayrıca tahtadan usb sürücü çıkarılması durumunda tahtayı tekrar kilitlemesi ile gereksiz kullanımı önlemektedir. Bu uygulamanın dezavantajı sürekli bir USB sürücü yanında bulundurulması durumudur. Belleğin kaybedilmesi yada sürekli tak çıkar yapılması USB portunun zarar görmesine sebep olmaktadır. A.T.A.K uygulamasının şuan için 2.0 versiyonu test aşamasında olduğundan dolayı 1.9 versiyonunu tercih etmenizi öneririm.

2- E – Kilit Uygulaması

Bu uygulamada ücretsiz ve tercih edilen bir uygulamadır. Geliştirme amacı akıllı tahtaların ömrünü uzatmaktır. Yine bu uygulamada da USB sürücü kullanımı bulunsa da alternatif olarak mobil uygulaması da bulunmaktadır. Dilerseniz hem USB den ( usb anahtar oluşturarak ) dilerseniz de cep telefonu uygulamasını yükleyerek akıllı tahtaların açmada kullanabilirsiniz. Cep telefonu ile açma e-kilit uygulamasının en büyük avantajlarından biridir.

Bir diğer güzel özelliği ise tahtaları bir pano gibi kullanabilir olmasıdır. Bu sayede okul duyurularınızı buradan yapabilirsiniz. Yine ana uygulaması sayesinde ağ üzerinden tüm cihazları görebilir ve bu tahtalarda duyurular paylaşabilirsiniz. Uygulamanın kurulum bilgisine ve dosyalarına ulaşmak için https://www.mehcan.net/e-kilit/ adresini kullanmalısınız.

akıllı-tahta-kilit-yazılımı-maks
akıllı-tahta-kilit-yazılımı-maks

3- MAKS Akıllı Tahta Kilit Yazılımı

Mersin İli Milli Eğitim Müdürlüğün de görevli Teffik AKÇA tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Kullanımı kurulumu basit ve kullanışlı bir uygulamadır. uygulama 3 parça kurulum gerekmektedir. Bunlar;

  • Masaüstü bilgisayar uygulaması
  • USB sürücü ayarları ( usb Anahtar )
  • Mobil ( cep telefonu )uygulamanın kurulumu

Uygulamanın hali hazırda güncel 1.5 versiyonu bulunmaktadır. MAKS uygulamasının en büyük avantajı tahtaları bir çok yöntem ile çok kolay bir şekilde açabilmektir. Bunlar usb sürücü ile açabilme ve mobil uygulama üzerinden QR kodu okutarak ta tahtalar açılabilmesidir. Uygulamanın kurulumu ve dosyalarına ulaşmak için resmi sitesi : http://mersin.meb.gov.tr/fatih/maks.aspx

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu