Eğitim

Fatih Projesi Nedir Amacı Nelerdir ? 2022 👍

Fatih projesi nedir konusunu ayrıntılı bir şekilde işleyeceğimiz bu yazımızda okullara sunduğu avantajlar nelerdir konusundan da bahsetmek istiyorum.

Fatih Projesi Nedir ve Amacı Nelerdir ?

Fatih kelimesi bir kısaltma olarak tercih edilmiş güzel bir isim ve açılımı da şu şekilde; Fırsatları arttırma ve teknolojiyi iyileştirme hareketi. Bu sloganla 2010 yılında başlayan proje ile okullara da teknolojinin iyileştirilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların tamamına Fatih projesi denilmektedir. Proje 4 temel unsurun geliştirilmesi üzerine kurulmuştur çalışmaları içermektedir bunlar ;

  1. Alt yapı iyileştirmeleri
  2. Donanımları güçlendirme
  3. Fatih Projesi öğretmen eğitimleri
  4. Eba ( Eğitim Bilişim Ağı )

Proje kapsamında bu 4 konuda çalışmalar yapılmaktadır. Projenin maliyeti ve çalışmanın büyüklüğünden dolayı etap etap çalışmalar devam etmektedir. Şuan için faz 3 ( 3. Etap ) kurulların yapıldığı bir aşamaya gelmiş durumda ve okul iyileştirmeleri halen devam etmektedir. Diler seniz etap etap ne tür çalışmalar yapıldı biraz bahsedelim.

Fatih Projesi Açılımı nedir ?

Genel de fatih projesi ile ilgili en çok edilen konulardan biride proje isminin açılımı nedir ? Açılımını yazacak olursak;

Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi.

fatih projesi nedir sunduğu yenilikler nelerdir
fatih projesi nedir sunduğu yenilikler nelerdir

Fatih Projesi Ne Zaman Başladı ?

Projenin Süreçlerini içeren tarihleri bir tablo şeklinde verecek olursak.

İlk projenin düşünüldüğü tarih 22 Kasım 2010
Projenin planlama tarihi 2011 yılı
İlk pilot uygulamanın başladığı tarih 2012 yılı

Proje Kapsamında Yapılan Çalışmalar Kısaca Nelerdir ?

FAZ 1

Fatih projesi ile başlayan iyileştirme çalışmaları kapsamında akıllı tahta ihalesini kazanan vestel ile faz1 ( 1. etap ) kapsamında okullara akıllı tahtalar takıldı. Bu okullarda bulunan öğrenci ve öğretmenlere etab 4 tabletler dağıtıldı. Ayrıcı bu okullara fiber internet altyapısı yaptırılıp akıllı tahtalar için özel elektrik sistemi kuruldu. Faz 1  kapsamında okullara yazıcı, projeksiyon cihazı , laptop ve fotokopi makineleri dağıtıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri 2021 👍

FAZ 2

Faz 2 ( 2. Etap ) kapsamında yine ihaleyi kazanan vestel firması okullara akıllı tahtalar taktı fakat bu sefer takılan etkileşimli tahtalar faz 1 e göre daha gelişmiş versiyonlardı. Yine bu okullara öğretmen ve öğrencilere etab 5 tabletler dağıtıldı. Okullara fiber altyapısı kuruldu.

Faz 3

Etkileşimli tahta ihalesini bu etapta Arçelik firması aldı ve kurulumlar başlamış durumda. Faz 3 te öğretmen ve öğrenci tablet kurulumu olmayacak fakat okullara alt yapı çalışmaları devam edecek. Faz 3 akıllı tahta görselleri ve özellikleri hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki yazımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yine bu faz 3 sürecinde ilk kurulum yapılan unutulmadı ve iyileştirme çalışmaları kapsamında faz 1 etkileşimli tahta sahibi okulların sabit sürücüleri yeni tip daha hızlı ssd sürücülerle değiştirildi. Eğer okulunuzda faz 1 akıllı tahta var ve sürücüsünü değiştirmek istiyorsanız bu konuda ki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu etapların tamamında sadece donanımsal iyileştirmeler değil aynı zamanda öğretmen eğitimleri de yer verildi. Bu kapsamda öğretmenlere teknolojinin kullanımı konusunda yeterli düzeye erişmeleri sağlanması için bir çok eğitimde verildi. Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı EBA kurularak öğrenciler için sosyal bir eğitim ağı oluşturuldu ve alta yapısı da güçlendirildi.

EBA konusunda yapılan bu yatırımın meyvelerini bu pandemi sürecinde almış olduk. Uzaktan eğitim canlı ders ve gibi yeni özellikler eklenerek bu süreçte değerlendirilmiş oldu.

Fatih projesi nedir başlıklı yazımızın sonuna geldik umarım faydalı olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Fatih Projesinin Açılımı Nedir ?

Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi kelimelerinin kısaltmasıdır.

Fatih Projesi Ne Zaman Başladı

22 Kasım 2010 tarihinden itibaren proje başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu