Eğitim

Eba Nedir Ne İşe Yarar ve Giriş Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda sizlere EBA nedir ne işe yarar konusundan kısaca bahsettikten sonra EBA platformuna giriş işlemleri nasıl yapılacağını anlatacağım. Hazırsanız yazımıza başlayalım

EBA Nedir Ne İşe Yarar ?

Milli eğitim bakanlığının hazırlamış olduğu eğitim platformunun adıdır. Eğitim Bilişim Ağı kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir web sitesidir. Bu web sitesine ulaşabilmek için eğtim ağı adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Peki bize neler sunmaktadır.

Eğitim Bilişim Ağı milli eğitim müfredatı ile paralel derslerle ilgili görseller, videolar , sorular ve kitaplara ulaşabileceğiniz bir sosyal ağdır. Eba ve Fatih projesi bileşenleri ile daha verimli dersler işlememize olanak sunarken. Ayrıca okul dışında da derslerimizi pekiştirmek için öğrencilere kaynaklar sunmaktadır. EBA nedir, ne işe yarar açıkladığımıza göre, nasıl giriş yapılır ve eba şifresi nasıl alınır konularından da biraz bahsedebiliriz.

EBA ‘ya Giriş Nasıl Yapılır ?

Giriş yapmak için öncelikle www.eba.gov.tr adresine giriş yapmamız gerekmektedir. Sağ orta bölümde yer alan menüde bulunan Öğrenci , Öğretmen ve Veli girişlerinden biri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yok ya da unutmuşsanız 3 yöntem sayesinden tekrar şifre alabilirsiniz. Bu yöntemleri kısaca anlatalım.

eba nedir ne işe yarar
eba nedir ne işe yarar

EBA Şifresi Nasıl Alınır ?

3 farklı yöntem ile Eba öğrenci şifresi nasıl alınır kısaca anlatalım. Öncelikle öğrenci girişine basmalısınız. Buradan üst tarafta bulunan Eğitim bilişim ağı hesabı oluştur yazısına basarak velinize gelecek sms ile yada sms gelmedi seçilerek 1. yöntem olan e-okul bilgileri ile işlem yapılabilirsiniz.

eba-şifresi-nasıl-alınır-nedir-bu
eba-şifresi-nasıl-alınır-nedir-bu
 1. Yöntem E-okul bilgilerini kullanarak :  e-okul bilgilerinin olduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada istenen bilgiler girilerek tek kullanımlık şifreyi alabilirsiniz. Ardından tekrar ana sayfadan öğrenci girişine basarak sisteme girip şifrenizi belirleyebilirsiniz.
 2. Yöntem Veli Bilgileri kullanarak : Veliniz Ana sayfa da bulunan veli kısmından e-devlet bilgileri ile sisteme giriş yapıp size tek kullanımlık şifre alabilirsiniz.
 3. Yöntem Öğretmen ya da İdare bilgileri ile : Okulunuzda bulunan öğretmen ( özellikle okulunuzda bulunan bilişim teknolojileri rehber öğretmeni ) ya da idarecilerden şifre almak için yardım isteyebilirsiniz. Onlar  da Eba’ya giriş yapıp size yine tek kullanımlık şifre verebilirler.

Sisteme giriş yaptıktan sonra kendi parolanızı belirlemeyi ve bu paraloyı güçlü yapmanız önemlidir. Ayrıca sisteme bir mail adresi belirtebilirsiniz. Bu yöntem ile kurma mail i oluşturup ileride yaşanacak sorunları çözmüş olursunuz.

eba'nın-öğrencilere-faydaları-nelerdir
eba’nın-öğrencilere-faydaları-nelerdir

Eba’nın Öğrencilere Faydaları Nelerdir ?

Sistemin son değişiklikleri ile bir çok yenilik öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Öğrenciler için sunulan bu yenilikleri madde madde yazacak olursak.

 • Kişiye özel öğrenme ortamı
 • Kişiye özel takvim ve ders çalışma planı
 • Tekrar çalışmaları
 • Sorular sınavlar sayesinde evde test imkanı
 • Eksiklerinizi görüp buna göre çalışma planlama
 • Kişisel gelişiminizi destekleyecek video , oyun ve etkinliklere ulaşma imkanı
 • Sosyal ağlarda bulunan bir çok özellik artık Eğitim bilişim ağında da var. Beğenme, paylaşma ve tartışma gibi.
 • Başarılarınızın raporlarına ulaşma , puan ve rozet kazanma sistemleri.

Canlı ders başlatma pandemi sürecinde başlayan ve okul idaresi tarafından öğretmenlere ders tanımlaması şeklinde olup öğrencilerin faydalanması için eklenmiş yeni bir özelliktir. Eba nedir, ne işe yarar başlıklı yazımız umarım faydalı olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular 

Ebanın Faydaları

Kişiye özel öğrenme ortamı
Kişiye özel takvim ve ders çalışma planı
Tekrar çalışmaları
Sorular sınavlar sayesinde evde test imkanı
Eksiklerinizi görüp buna göre çalışma planlama
Kişisel gelişiminizi destekleyecek video , oyun ve etkinliklere ulaşma imkanı
Sosyal ağlarda bulunan bir çok özellik artık Eğitim bilişim ağında da var. Beğenme, paylaşma ve tartışma gibi.
Başarılarınızın raporlarına ulaşma , puan ve rozet kazanma sistemleri.

Eba Uygulaması Ne İşe Yarar

Eğitim Bilişim Ağı milli eğitim müfredatı ile paralel derslerle ilgili görseller, videolar , sorular ve kitaplara ulaşabileceğiniz bir sosyal ağdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu