Eğitim

Eba Nedir Ne İşe Yarar ve Giriş Nasıl Yapılır ?

EBA Nedir , Ne İşe Yarar ?

Milli eğitim bakanlığının hazırlamış olduğu eğitim platformunun adıdır. Eğitim Bilişim Ağı kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir web sitesidir. Bu web sitesine ulaşabilmek için www.eba.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Peki bize neler sunuyor. Eğitim Bilişim Ağı milli eğitim müfredatı ile paralel derslerle ilgili görseller, videolar , sorular ve kitaplara ulaşabileceğiniz bir sosyal ağdır. Eba ve Fatih projesi bileşenleri ile daha verimli dersler işlememize olanak sunarken. Ayrıca okul dışında da derslerimizi pekiştirmek için öğrencilere kaynaklar sunmaktadır. EBA nedir, ne işe yarar açıkladığımıza göre nasıl giriş yapılır ve eba şifresi nasıl alınır konularından da biraz bahsedelim.

EBA ‘ya Giriş Nasıl Yapılır ?

Giriş yapmak için öncelikle www.eba.gov.tr adresine giriş yapmamız gerekmektedir. Sağ orta bölümde yer alan menüde bulunan Öğrenci , Öğretmen ve Veli girişlerinden biri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yok ya da unutmuşsanız 3 yöntem sayesinden tekrar şifre alabilirsiniz. Bu yöntemleri kısaca anlatalım.

EBA-nedir-ne-işe-yarar-Giriş-Nasıl-Yapılır
EBA-nedir-ne-işe-yarar-Giriş-Nasıl-Yapılır

EBA Şifresi Nasıl Alınır ?

3 farklı yöntem ile Eba öğrenci şifresi nasıl alınır kısaca anlatalım. Öncelikle öğrenci girişine basılır buradan üst tarafta bulunan Eğitim bilişim ağı hesabı oluştur yazısına basarak velinize gelecek sms ile yada sms gelmedi seçilerek 1. yöntem olan e-okul bilgileri ile işlem yapılabilir.

EBA-Şifresi-Nasıl-Alınır-nedir-bu
EBA-Şifresi-Nasıl-Alınır-nedir-bu
 1. Yöntem E-okul bilgilerini kullanarak :  e-okul bilgilerinin olduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada istenen bilgiler girilerek tek kullanımlık şifreyi alabilir ve tekrar ana sayfadan öğrenci girişine basarak sisteme girip şifrenizi belirleyebilirsiniz.
 2. Yöntem Veli Bilgileri kullanarak : Veliniz Anasayfa da bulunan veli kısmından e-devlet bilgileri ile sisteme giriş yapıp size tek kullanımlık şifre alabilir.
 3. Yöntem Öğretmen ya da İdare bilgileri ile : Okulunuzda bulunan öğretmen ( özellikle okulunuzda bulunan bilişim teknolojileri rehber öğretmeni ) ya da idarecilerden şifre almak için yardım isteyebilir ve onlar Eba’ya giriş yapıp size yine tek kullanımlık şifre verebilirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eba Harici Ders Oluşturma ve Atama Adımları

Sisteme giriş yaptıktan sonra kendi parolanızı belirlemeyi ve bu paraloyı güçlü yapmanız önemlidir. Ayrıca sisteme bir mail adresi belirtirseniz ileride yaşanabilecek parola unutmalarına karşı kurtarma maili olacaktır.

Yenilenen Sistem Bizlere Neler Sunuyor ?

Sistemin son değişiklikleri ile bir çok yenilik sunuldu. Öğrenciler için sunulan yenilikleri madde madde yazacak olursak.

 • Kişiye özel öğrenme ortamı
 • Kişiye özel takvim ve ders çalışma planı
 • Tekrar çalışmaları
 • Sorular sınavlar sayesinde evde test imkanı
 • Eksiklerinizi görüp buna göre çalışma planlama
 • Kişisel gelişiminizi destekleyecek video , oyun ve etkinliklere ulaşma imkanı
 • Sosyal ağlarda bulunan bir çok özellik artık Eğitim bilişim ağında da var. Beğenme, paylaşma ve tartışma gibi.
 • Başarılarınızın raporlarına ulaşma , puan ve rozet kazanma sistemleri.

Eba canlı ders başlatma pandemi sürecinde başlayan ve okul idaresi tarafından öğretmenlere ders tanımlaması şeklinde olup öğrencilerin faydalanması için eklenmiş yeni bir özelliktir. Eba nedir ne işe yarar başlıklı yazımız umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu