Eğitim

Amerika Eğitim Sistemi Nedir Kısaca ? 2024

Amerika Eğitim Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri, her eyalet için ulusal olarak geçerli şekilde işleyen merkezi bir eğitim sistemine sahip değildir. Her eyaletin eğitim politikasını belirleyen kendi lisanslama kurumu vardır. Yani Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tüm ülkenin eğitiminden nasıl sorumluysa Amerika’da ise her eyalette bir Milli Eğitim Bakanlığı vardır. Bu eğitim sistemi uluslararası öğrencilere çok çeşitli seçenekler sunar, ancak sistemi uzaktan anlamak ve birçok seçenek arasından seçim yapmak zor olabilir. Amerika’nın eğitim sistemi hakkında bir şeyler bilmek ve bu konu da bilgi sahibi olarak, bir Amerikan üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler daha bilinçli seçimler yapabilirler.

Amerika Eğitim Sistemi Nasıl ?

Türkiye’ye pek benzemeyen bir eğitim sistemleri vardır. Her eyalet kendine göre bir okul düzeni ve okul kuralı koymuştur. Birlikte yapılan bir okul düzenlemesi mevcut değildir. Anaokulunu ve ilkokulu bitirenler liseye giderler ve daha sonrasında direkt olarak bir üniversiteye gidebilirler. Liseden veya 12. sınıftan mezun olan öğrenciler üniversite eğitimlerine devam edebilirler. Bazı Amerikan üniversitelerine “kolejler” de denir. Amerika’da bizim ülkemizden farklı olarak burada kullanılan kolej tanımı dört yıllık bir kolej veya okul içindir.

amerika eğitim sistemi nasıl
amerika eğitim sistemi nasıl

Mesleki eğitim personeli yetiştirmek amacıyla kurulan okullarda öğrenciler liseden mezun olduktan sonra çeşitli eğitim alanlarında önlisans diploması alabilirler. Lise eğitimini tamamladıktan sonra öğrenciler için bir başka eğitim seçeneği de eğitimlerine dört yıllık bir kolejde devam etmektir. Bu dört sene süren eğitimin sonunda elde edilen derece, ülkemiz de lisans eğitimi yani fakülte eğitimi olarak bilinen bir lisans derecesidir. Öğrencilerin lisans eğitimlerini tamamlamak için genellikle 120 kredi kazanmaları gerekir. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, çalışma alanlarına bağlı olarak Bachelor of Arts (BA) veya Bachelor of Science (BS) derecesi alacaklardır.

Amerika’da yükseköğretim 4 farklı sınıflandırma ile okunmaktadır. İlki İki yıl eğitim veren okullardır. İkincisi Teknoloji enstitüleridir. Üçüncüsü Liberal Arts College denilen kolejlerdir. Sonuncusu ve dördüncüsü de Lisansüstü Eğitim Kurumlarıdır. Yani Türkiye de bulunan yüksek lisans derecesine denk gelmektedir.

Amerika’da Okullar Kaçar Yıldır?

Bu sorunun cevabı ilkokuldan liseye kadar okul toplamda 12 senedir üniversite eğitimi ise aşağıda belirtildiği gibi senelerde bitmektedir.

amerika’da okullar kaçar yıldır
amerika’da okullar kaçar yıldır

1-İki Yıllık Üniversiteler : Community kolej veya junior kolej adı verilen bir okuldur. Bunlar liseden sonra iki yıllık mesleki eğitim veren ve önlisans derecesi veren okullardır. 60 kredilik kursu tamamlayan öğrenciler, Associate of Arts (AA) veya Associate of Science (AS) derecesi ile mezun olurlar. Community kolejlerin en mühim özelliği, gerekli ortalama şartları sağlamaları halinde dört yıllık bir okula (2 2 yatay geçiş) geçiş imkânı sunmasıdır. Kısacası bizim ülkemizde ki önlisans eğitim veren bir yüksekolul ile aynı dereceye sahiptir.

2-Teknoloji Enstitüleri : Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın  olarak bilinen ve okunan o Teknoloji Enstitüsü, dört yıllık bir kolejin tüm yönlerini birlikte eğiten bir kurumdur. Özellikle bilim ve mühendislikte öğretim ve araştırma olanakları sağlamak için kurulmuş olmasına rağmen, bazı teknik enstitülerin sosyal bilimlerde çok güçlü programları vardır. Yani ülkemizde Teknik Üniversite olarak adlandırılan üniversiteler ile eşdeğer bir lisans derecesine sahiptir.

3-Liberal Arts College : Bu okullar, kolejler gibi, dört yıllık eğitim hizmeti sunar ve bir lisans derecesi ile mezun edilir. Onları üniversitelerden ayıran özellikleri ise sınıfların küçük olmasıdır. Genellikle büyük eyaletler ve şehir merkezlerinden uzak olması ve en önemli özelliği de genel eğitim döneminden sonra öğrencilerin hala ne okuyacaklarına karar vermeleridir. İki yıl boyunca onlara uzmanlaşmak istedikleri bölüme odaklanma fırsatı sunan bir üniversitedir. Ülkemiz de böyle bir üniversite çeşidi henüz bulunmamaktadır.

Lisansüstü Eğitim Kurumları: Amerika Devletleri’nde lisansüstü eğitim olarak bilinen bu eğitim öncelikle yüksek lisans derecesi ile başlamaktadır.

Amerika da Okul Saatleri

Amerika eğitim sistemi işleyişinde üniversiteye kadar okul 12 sene sürer. Bu süre bitiminde alınan bir lise diploması, öğrencilerin iki yıllık eğitim veren kolej veya üniversitelere başvurmalarını sağlar. İlkokula başlamadan önce bir ila üç yıllık okul öncesi eğitimi tamamlanır. Amerika’da ilkokul altı yaşında başlar ve ortaokula kadar devam eder. Ortaokullar spor salonlarından oluşur ve üç yıllık veya iki yıllık dört yıllık bir formatta eğitim sunar. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1. sınıftan 12. sınıfa kadar on iki yıllık eğitime lise eğitimi denir. Okul saatleri de okullara göre değişmektedir.

Bu konuya benzer diğer makalelerimizi incelemek isterseniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu