Eğitim

Hollanda Eğitim Sistemi Kısaca Nedir ? 2024

Hollanda Eğitim Sistemi

Hollanda, eğitimde en gelişmiş ülkelerden biridir. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasında 5. Sırada bulunmaktadır. Kaldı ki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile hazırlanan raporlara göre de Hollanda her zaman ilk 10’da kendine yer bulmuştur.

Hollanda’da özel nüfusu, okul çeşitlerine göre %70’den fazladır. Zorunlu eğitimi ise 5 yaşında başlar. Fakat aile fertlerinin %99,5’i, evlatlarının 4 yaşında eğitim almasını sağlamaktadır. Küçük yaşta eğitime başlayan Hollandalılar, 17 yaşına gelene kadar eğitim alması zorunludur.

Hollanda eğitim sistemi, eğitimde ilk iki yılın okul öncesi eğitim olması gerektiğini söyler. İlkokul eğitimine dahil edilen okul öncesi eğitim ile birlikte ilkokul eğitim süresi 8 yıldır. İlk iki yılın ardından adaptasyon süreci tamamlanan, el ve akıl becerisi kazanan öğrencilere 3. eğitim yılında okuma-yazma, temel matematik ve temek beceriler öğretilir. Bu temel derslerin öğretim süreci ise 8. sınıfa kadar devam eder.

Hollanda eğitim sistemine göre ilköğretimi tamamlayan öğrenciler, 3 farklı ortaöğretim kurumlarından birisine gider. Bu kurumlara giden öğrenciler hem sınav sistemi ile hem de öğretmenin öğrencideki izlemine göre seçilir. Bahsi geçen ortaöğretim kurumları ise şunlardır:

Mesleki Hazırlık Eğitimi

Bu eğitim kurumuna göre, öğrenciye herhangi bir meslek dalına dair beceri kazandırılmak amaçlanır. Eğitim süresi 4 yıl olan mesleki hazırlık eğitimi sistemine göre, mezun olabilmek için belirlenen süre boyunca staj yapılması gerekir. Bu sayede stajını tamamlayan öğrenciler sertifikaya sahip olarak işini icra etme hakkı bulur.

Yüksek Düzey Ortaöğretim

Yüksek düzey ortaöğretim sistemine göre öğrencilerin yüksek meslek eğitimine hazırlanması amaçlanır. Eğitim süresi ise 5 yıldır.

Üniversiteye Hazırlık Eğitimi

Üniversiteye hazırlık eğitimi sisteminin amacı adından da anlaşıldığı üzere öğrencileri yükseköğretime hazırlamaktır. Derslerin yoğun olduğu bu sistemde öğrencinin yetkin bir birey olması Hollanda eğitim sistemi tarafından istenmektedir. Eğitim süresi ise 6 yıldır.

hollanda eğitim sistemi kaç yıllık
hollanda eğitim sistemi kaç yıllık

Hollanda Eğitim Sistemi Kaç Yıllık

Hollanda eğitim sistemine göre, zorunlu eğitim süresi 12 yıldır. Öğrenciler 5 yaşında zorunlu olarak iki yıllık okul öncesi eğitim alır. Daha sonra 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar ilkokul eğitimi alan öğrenciler ortaokulda sistem ayrılı yaşamak zorunda kalır. Hollanda eğitim sistemine göre 3 farklı eğitim kurumu vardır. Bu eğitim kurumlarından mesleki hazırlık eğitimi 4 yıl sürer. Yüksek düzey ortaöğretim kurumuna göre 8. Sınıftan sonra 5 yıl daha eğitim alınır. Son olarak üniversiteye hazırlık eğitimi kurumlarına göreyse 8 yıllık ilkokul eğitiminin ardından 6 yıl daha eğitim alınır. Böylece en uzun ortaokul süresi ilkokulla birlikte 14 yıl iken, en kısa eğitim süresi ise 12 yıldır.

Yükseköğretim hazırlık eğitimi alan öğrenciler daha sonra üniversiteye giderler. Üniversitede eğitim süresi ise lisans eğitimleri hariç 3 yıl sürer. Uygulama üniversitesi eğitimine tabi olan öğrenciler ise 4 yıl yükseköğretim eğitimi alırlar.

Hollanda eğitim sistemi, yüksek lisans eğitim süresi ortalama olarak 1,5 yıldır. Bu süre değişiklik göstermekle birlikte 3 yıla kadar çıktığı da görülmüştür.

Hollanda’da üniversite diplomalı öğrencilerin bir kısmı doktora da yapmaktadır. Doktora eğitim süresi ise 4 yıldır.

hollanda'da eğitim sistemi nasıl
hollanda’da eğitim sistemi nasıl

Hollanda’da Eğitim Sistemi Nasıl

Hollanda, birçok konuda başarılı olmasında karşın eğitimde de lider ülkelerdendir. Çıkarılan rapor ve araştırmalara göre dünyada eğitimde en başarılı 5. Ülke Hollanda’dır. Vatandaşlarının zanaat da öğrenip hizmet vermesini isteyen ülke el işçiliğine büyük kıymet vermektedir. Hollanda, ilkokul eğitimini tamamlayan öğrencilerine, ortaokulda farklı eğitim kurumlarına yönlendirerek öğrencilerin bir kısmının üniversite eğitimi almak üzere hazırlanmasını sağlarken bir kısmını da 4 yıllık meslek eğitimi ardından ülkesine hizmet vermesini amaç edinir. Pek çok ülkenin de eğitimin sisteminin mimarı olan Hollanda, iki farklı öğrenci tipi yetiştirmek ister.

Bu sisteme göre öğrenciye fazlaca ödev verip öğrenciyi yıldırmak yoktur. Asıl amaç öğrencilerin yetkin bir birey olmasıdır. Bu sayede öğrencilere hobi edinme imkânı da tanınmaktadır. Böylece eğitimde esasiyecilikten ayrı duran Hollanda eğitim sistemi, oldukça gelişmiş ve öğrenci odaklıdır.

Eğitim sistemleri konusunda araştırmayı seviyorsanız bir diğer yazımız olan Japon eğitim sistemi yazımızı da incelemenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu