Eğitim

Webinar Nedir , Nasıl Yapılır ve En İyi 5 Uygulama

Pandemi sürecinden dolayı adını sıkça duymaya başladığımız webinar nedir , nasıl yapılır konusunu biraz ayrıntılı olarak ele almak istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Webinar Nedir Nasıl Yapılır ?

En kısa tanımıyla web üzerinden gerçekleştirilen eğitim ya da seminerlere verilen isimdir webinar. Online görüşme konusunda hizmet veren birçok firma bulunmakta ve bu platformalar üzerinden webinarlar yapılmaktadır. Pandemi sürecinde olmamız sebebi ile de bu platformlara yoğun bir ilgi olmaktadır. Firmalarda bunu fırsat bilerek sundukları imkânlar bakımından rekabetleri arttırmakta ve ücretli olan birçok özelliklerini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmaktadırlar.

Nasıl yapılır konusunu açıklayacak olursak. Listesini aşağıda verdiğimiz online görüşe platformları üzerinden bir eğitmen ( alanında uzman ) ile eğitim alan kullanıcı yada kullanıcıların yaptığı görüşme ve etkinliklerdir. Her uygulamanın kullanımı farklılık gösterse de genel hataları ile bir birlerine benzemektedirler. Eğitimi gerçekleştiren yani webinar başlatan kullanıcının katılımcılara verdiği id ve parola ile katılım yapmaları sağlanır. Bu webinar uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan yazıları inceleyebilirsiniz.

webinar eğitim nedir nasıl yapılır ve katılınır
webinar eğitim nedir nasıl yapılır ve katılınır

Webinar Eğitim Nedir ?

Online görüşme ( konferans ) imkanı sunan zoom vb. Gibi bir çok platform üzerinden derslerin işlenmesine verilen isimdir. Bu derslerde sanki yüz yüze eğitim gibi sorular sorarak eğitim aldığınız konuda daha fazla bilgi edinmek için tercih edeceğiniz sistemlerdir. Pandemi sürecinden dolayı eğitmenler ve eğitim alacak kullanıcılar bu şekilde eğitimi daha çok tercih etmektedir.

Avantajları Nelerdir ?

Online eğitim şeklinde derslerin yada görüşmelerin gerçekleştirilmesi webinar sistemlerinin en büyük avantajıdır. Diğer avantajlarını da sayacak olursak;

  • Bu platformalar üzerinden dosya alış verişi yaparak gerekli dokümanları öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.
  • Ders içerisinde video izleterek tekrarlar yapabilirsiniz.
  • Ekran paylaşımı ile uygulama bazlı derslerde uygulamalar yapabilirsiniz.
  • Eğitim alan katılımcılarınızdan derse katkı sunmalarını sağlayabilir, Küçük yaş grubu öğrencilerinize ekran paylaşımından yazı yazdırabilir ya da çizim yaptırabilirsiniz.
  • Katılımcılarınıza prezi veya power point gibi sunular yapabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Crespi Etkisi Nedir ? 2022

Etwinning Webinar Nedir ?

Etwinning bildiğiniz gibi ulusal ve uluslararası okulların işbirliği ile iletişim halinde projeler yaptığı bir platformdur. Haliyle bu platform üzerinden de online görüşmeler yaparak ortaklarınızla fikir alış verişinde bulunabilir yada eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte bu online eğitimlere de etwinning webinar eğitimleri denilmektedir.

webinar i̇çin en çok tercih edilen uygulamalar nelerdir
webinar i̇çin en çok tercih edilen uygulamalar nelerdir

Webinar İçin En Çok Tercih Edilen Uygulamalar Nelerdir ?

Kısa kısa uygulamalar hakkında bilgiler verecek olursak;

1- Webinar Zoom Meet

Şuan en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Eba canlı derslerde bu platform üzerinden yapıldığı için öğretmen ve öğrenciler bir alışkanlık edindi ve kullanımı arttı. Ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen 40 dk gibi ders sınırlaması bulunmaktadır. Ekran paylaşımı görüntü aktarımı gibi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Eğitim alacaklara vereceğiniz id ve parola ile giriş yapmalarına olacak tanır.

2- Google Meet

Google firmasının sunduğu webinar uygulaması. Daha önce ücretli olmasına rağmen pandemi sürecinden bu yana ücretsiz olması büyük bir avantaj. Hiç bir ek uygulama kurmadan bir web browser ile giriş yapıp derslerinizi ( seminerlerinizi ) işleyebileceğiniz bir sistemdir. Bu konuda google meet uygulaması jitsi meet e benzemektedir.

3- Jitsi Meet

Çok tercih edilen bir diğer uygulamada jitsi dir. Çok sade ve direk görüşme odaklı bir uygulamadır. Zoom ve google meet e göre daha az özelliği olması dezavantajıdır. Bu uygulama da hiç bir ek uygulama kurmadan görüşme imkanı sunmaktadır.

4- Microsoft Teams

Çok kompleks ve öğrenmesi biraz zor uygulamalardan biridir fakat görüntü kalitesi ve uygulama zenginliği bakımından en çok tercih edilenlerden birisidir. Ücretli bir uygulama olması ülkemizde kullanımını azaltmıştır.

5- Skype

Zamanında online görüşme için en çok kullanılan uygulama idi fakat günümüzde popülaritesi azalmış durumda. Yine de ücretsiz olması ve sadece görüşme yapacaklar için alternatif olarak kullanabilecekleri bir platformdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu