Web 2.0 Araçları

eTwinning Nedir Nasıl Üyeli Olunur ve Faydaları Nelerdir ?

Bu yazımızda ana başlık olan etwinning nedir sorusunun cevabını verip bu platformun üyelik işlemlerinden, faydalarından ve kullanılan terimlerin anlamlarından kısaca bahsetmeye çalışacağız.

eTwinning Nedir yada Twinning Nedir ?

Twinning , eTwinning nedir Avrupa ülkelerinde görev yapan eğitimciler için kurulmuş bir online paylaşım ortamıdır. Bu ortama kişi olarak ya da kurum olarak katılabilirsiniz. eTwinning projeleri yapmak, işbirlikli ortamlar hazırlamak, yeni fikirler keşfedip bunlara dahil olmak, iletişim kurmak hem eğlenceli hem kolaydır. Bu platform size Avrupa’daki pek çok okulla tanışmak ve çalışmak imkanı sunar. Öğretmenler için mesleki gelişim lerini desteklemektedir. Peki nereden başlamalıyız ?

Etwinning Projesi Nedir ?

etwinning projesi nedir sorusunun en kısa cevabı bu platform üzerinden projeler yapıp okulunuz ve kendiniz adına kalite etiketleri almak olarak tanımlayabiliriz.

eTwinning-Üyelik-ve-Giriş-Nasıl-Yapılır
eTwinning-Üyelik-ve-Giriş-Nasıl-Yapılır

eTwinning Üyelik ve Giriş Nasıl Yapılır ?

eTwinning Giriş için önce etwinning.net  adresine giriyoruz. Bu adres bir toplanma ve etkinlik noktasıdır. Öğretmen ya da idareciyseniz ve bir proje yürütmek ya da bir projeye dahil olmak istiyorsanız ilk olarak yukarıdaki linkden üyelik işlemlerini yapmanız gerekli. Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra Twinning Live de hali hazırda yürütülen bütün projeler hakkında bilgi alabilir ve ilginizi çeken birine dahil olmak için projeyi yürüten kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Çiçeği burnunda bir etwinner için tavsiyemiz yürütülen bir projeye ortak olmak olacaktır. Hem sistemi anlamak hem de web2 araçlarıyla tanışmak için bu yol daha az iş yükü gerektirir. Yeni bir proje oluşturmak istiyorsanız tecrübeli bir ortak bulmak da size yardımcı olacaktır.

Twinning-Twinspace-Nedir-kalite-etiketi-örneği
Twinning-Twinspace-Nedir-kalite-etiketi-örneği

Twinspace Nedir ?

projelerinizin ve yaptığınız çalışmalarınızın sergilendiği sayfaya verilen isimdir twinspace. Dahil olduğunuz projenin yürütücüsünün yönlendirmeleri  ve proje taslağında bulunan yapılacaklar listesine uyarak yıl boyu öğrencilerinizle keyifli bir öğrenme ortamı oluşturabilirsiniz. Yaptığınız bütün etkinlikler  Twinspace de paylaşılır ve yıl sonunda isterseniz Kalite Etiketi başvurusu yapabilirsiniz. Hem kendi ulusal destek servisimizin verdiği etikete hem de yurt dışından ortaklarınız varsa Avrupa Kalite Etiketi ne başvuru yapabilirsiniz. Bur da önemli olan bütün görevleri eksiksiz tamamlamak ve ortaklarınızla iletişim içerisinde olmaktır.

Öğrenci Girişi ve katılımı sayesinde Yurt içi ve yurt dışından ortaklarınızın olması öğrencileriniz için eşsiz bir deneyim olacaktır. Online ortamlarda yapılan tanışma toplantıları dahi öğrenciler üzerinde okul kültürüne ve öğrenmeye karşı daha istekli olma etkisi yapar. Topluluk bilincini arttırır ve farklı kültürleri doğrudan tanıma şansı verir. Sırf bu sebepler bile her öğretmenin en azından bir projeye dahil olması için yeterli sebeplerdir.

Öğrencileri olumlu etkileyen bu sanal portal öğretmenleri de unutmaz. Mesleki gelişim kurslarına katılabilir ve sertifika alabilirsiniz. Kendini geliştirmek isteyen öğretmenler için bulunmaz nimettir bu kurslar.

Twinning bir Avrupa Birliği Eğitim,Öğretim,Gençlik ve Spor programı olan Erasmus+ a sıkı sıkıya entegre edilmiştir. Twinning projeleri genişletilerek Erasmus projelerine dönüştürülebilir.

En nihayetinde amaç öğretmen için kendini geliştirmek ve öğrencilerine yeni öğrenme ortamları hazırlamaktır. Bu platform size bu ortamları bulabileceğiniz geniş bir alan sunar.

Etwinning-Faydaları-Nelerdir-nedir-bu
Etwinning-Faydaları-Nelerdir-nedir-bu

Etwinning Faydaları Nelerdir ?

 • Öğretmen ve öğrencilerin teknoloji kullanımını artırması
 • Avrupa okulları ile birlikte projeler yapıp dil gelişim ve kültür etkileşimi sağlama.
 • Projelerin beğenilmesi durumunda bir sonraki aşama olan Erasmus projesine dönüştürebilme.
 • Öğretmen ve öğrencilerin web 2.0 araçları konusunda bilgi seviyesini artırmaya yardımcı.
 • Öğretmenlerde mesleki gelişimi arttırmak için webbinar eğitimlerinin verilmesi.
 • Mesleki tatmin duygusunun gelişmesi.
 • Proje tabanlı, yenilikçi ve işbirlikçi öğrenmenin gerçekleşmesi.
 • Aynı branştan farklı il ve ülkenden öğretmenlerin yapmış olduğu çalışmaları görerek ilham alma.
 • Öğrencilerde işbirlikçi öğrenmeyi geliştirip sorumluluk alma duygusunu arttırmak.
 • Okulların etwinning okulu belgeli alması durumunda prestijinin artması.
 • Başarılı olan projelere ulusal ve Avrupa kalite etiketlerinin verilmesi.
 • Yüksel puana sahip ve Avrupa kalite etiketi almış öğretmenlerin Antalya da düzenlenen çalıştaya davet edilmedi ve ödüllendirilmesi.
 • En iyi puan alan öğretmenlerin uluslar arası düzenlenen calıştaylara katılmak üzere davet edilmesi.
 • Kalite etiketi alan öğretmenleri 15 hizmet puanı alabilmesi.

Bilmeniz Gereken Terimleri Kısa Kısa Açıklayalım

 • Twinner : etwinning projeleri yapan öğrenci ve öğretmenlere verilen isim.
 • Webbinar : Mesleki gelişim için Online eğitimler.
 • Ulusal destek servisi : Projeleri inceleyen ödüllendirilmesini ve organizasyonunu sağlayan ekip.
 • Kalite etiketi : Yapmış olduğun projelerin değerlendirip sonunda ödül olarak verilen belge. Kalite etiketlerinin 2 türü ve biri ulusal kalite etiketi diğeri Avrupa kalite etiketi. Bu etiketleri ulusal destek servisi projenizi inceledikten sonra vermektedir.
 • Etwinning okulu : Belli şartları tamamlayan okullara verilen belge.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Learning Apps Nedir Nasıl Kullanılır ? Örnek Oyunlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu