Web 2.0 Araçları

Jitsi Meet Nedir , Nasıl Kullanılır Ve Ayrıntıları

Bu yazımızda sizlere online derslerinizde kullanabileceğiniz canlı ders uygulaması olan jitsi meet i anlatacağım. Jitsi meet nedir ve nasıl kullanılır konularıyla yazımıza başlayalım.

Jitsi Meet Nedir ?

Nedir bu Jitsi meet ; uzatan eğitim vermek isteyen veya toplantı yapmak isteyenler için açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş ve üyelik istemeyen güzel bir online uzaktan eğitim sitesi. Zoom programının bu günlerde aşırı kullanılması ve birçok olumsuz haberin çıkmasından dolayı insanlar bu programdan korkar oldu. Haliyle herkes üyelik iptallerini bile aratmaya başladı.Bundan dolayı sizlere Zoom programı için çok güzel bir alternatif olacak ve online eğitimlerinizi kolaylaştıracak bir site olan jitsi sitesini tanıtmak isterim. Ücretsiz ve hiçbir üyelik gerektirmeyen güzel bir uygulama olan Jitsi meet  nasıl kullanılır konularından görsellerle birlikte biraz bahsedelim.

Jitsi Meet Gereksinimleri Nelerdir ?

Bilgisayar üzerinden eğitim yapacaksanız. Hiçbir uygulama yüklemenize gerek kalmadan sadece internet tarayıcısını ( web browser ) kullanarak ders anlatabileceğiniz güzel bir alternatif uygulama jitsi meet. Yalnız şunu belirtmeliyim cep telefonundan ders anlatmak ya da bir derse katılmak isterseniz programın uygulamasını yüklemeniz gerekecektir. Bilgisayar üzerinde bir kurulum gerekmediği için nasıl kullanılır konusundan bahsedelim.

Online Görüşme Nasıl Başlatılır ?

Öncelikle online eğitim aracı jitsinin resmi sitesine giriş yapıyoruz.

jitsi-meet-nedir-online-görüşme-başlatma
jitsi-meet-nedir-online-görüşme-başlatma

jitsi.org web sitesini açtıktan sonra orta bölümünde bulunan resimde de görüldüğü gibi START A CALL butonuna basalım. Yeni sekmede meet.jit.si sayfası açılacak isterseniz direk bu adresten de giriş yapabilirsiniz.

örnek-bir-online-ders-başlatma
örnek-bir-online-ders-başlatma

Orta bölümde bulunan Start a new meeting bölümüne bir isim girerek go butonuna basıyoruz. Kamera görüntüleme izni isteyecek onay verdikten sonra çevirim içi görüşmemiz başlayacaktır. Bu kadar kolay olduğuna şaşırdınız değil mi evet gerçekten bu kadar kolay.

Uygulamanın nasıl kullanıldığından bahsetmeden önce bir uyarı yapayım. Bu giriş alanına yazdığınız isim giriş ismi olacağı için karmaşık hatta parola benzeri isimler vermenizi öneririm. Çünkü basit isimler verdiğiniz takdirde istenmeyen girişlerle karşılaşılabilir. Çünkü sadece uygulamanın bize verdiği link ile giriş yapılmakta şifre benzeri ikinci bir güvenlik önlemi bulunmamaktadır. Lütfen bu konuya dikkat edelim.

Jitsi Meet Nasıl Kullanılır ?

Giriş ekranına bir isim verip uygulamayı başlattıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Ben ders adı olarak deneme olarak başlattım siz daha ayrıntılı isimler kullanınız. Şimdi bu ekran üzerinde bulunan seçeneklerin neler olduğundan biraz bahsedelim.

jitsi-meet-nasıl kullanılır-online-ders-ana-ekran-nedir-bu
jitsi-meet-nasıl kullanılır-online-ders-ana-ekran-nedir-bu

Eğer zoom programını kullandıysanız hemen çözebileceğiniz bir ana ekran karşımıza gelecektir.Resimde görülen numaralarla belirtiğim özellikleri sırası ile anlatayım.

 1. Ekran Paylaşma bölümü bir program ya da bir pdf görüntüsü katılımcılarla paylaşmak istiyorsanız bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir.
 2. El kaldırma reaksiyonu
 3. Chat ekranı
 4. Görüşme sırasında mikrofonu kapatmak ya da açmak için kullanılacak seçenek
 5. Çevirimiçi dersi bitirme
 6. Kamerayı kapatma seçeneği
 7. Ekran görünümünü değiştirme seçeneği
 8. Giriş bilgilerinin bulunduğu seçenek buradan bilgileri kopyalayıp katılımcılarla paylaşabilirsiniz.
 9. Daha ayrıntılı ayarları bulabileceğiniz seçenek

9. seçenekte bulunan ayrıntılı ayarların ekran görüntüsü üzerinden anlatacak olursak.

online-görüşme-daha-fazla-ayarlar-bölümü
online-görüşme-daha-fazla-ayarlar-bölümü
 1. Video kalitesi ayarı
 2. Tam ekran görüntüleme modu
 3. Canlı yayın başlat
 4. Görüşmeyi kaydet
 5. Görüşmeyi youtube ile paylaş
 6. Arka planı bulanıklaştırma
 7. Ayarlar
 8. Tüm katılımcıların sesini kapat
 9. Sesi başlat
 10. Kısayol göster

Jitsi Meet Kaç Kişilik ?

75 kişinin oturumlara izin vermektedir. Fakat internet alt yapımızın sorunlar çıkaracağı göz önüne alacak olursak daha az kişi ile kullanmak mantıklı olacaktır. Verimli kullanım için 35 kişi ve altı katılımcıların kamerayı az kullanmaları tercih edilmelidir.

Zoom programına alternatif olarak kullanabileceğiniz, güzel bir online ders uygulaması olan jitsi sitesini kullanımı konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Şimdiden kolay gelsin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu