Web 2.0 Araçları

Scratch Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır ?

Bu yazımızda scratch nedir , ne işe yarar ve bu program nasıl kullanılır kısa kısa anlatmaya çalışacağım. İlginizi çeken bir konu ise hemen yazıya başlayalım.

Scratch Nedir Ne İşe Yarar ?

Bloklar kullanarak sanki bir puzzle parçasını birleştirir gibi çocuklara kodlamayı öğreten hem bir uygulama hem de bir web 2.0 aracıdır. Blok tabanlı kodlama aracı scratch ı MIT üniversitesi geliştirmiştir. Bu uygulama ile bir çok donanım parçasını ( klavye , hoparlör , fare vb. ) kontrol edebilme imkanı sunmaktadır. Kısacası scratch programının kullanım amacı donanım aygıtlarını kontrol ederek oyunlar , hikaye tarzı animasyonlar geliştirebilmektir. Uygulamanın iki tür editörü mevcut bunlar ;

 1. Online Editör
 2. Offline Editör ( yüklenen uygulama )

Dilerseniz online olanını dilerseniz de offline olanını kullanabilirsiniz. Ayrıca offline olan Uygulamanın windows , linux ve macos-x versiyonları bulunmaktadır. Resmi sitesinden uygulamayı edinip bilgisayara kurmanız yeterli olacaktır.

web sitesi

Ayrıca direk sitesine giriş yapıp online olarak kodlamaya başlayabilirsiniz. Ben bu yazımda çevirim içi editör ile nasıl scratch kullanılır ve ilk kodlama adımlarına nasıl başlanır anlatacağım.

Scratch Kaç Yılında Kuruldu ve Kimler Geliştirdi ?

Uygulama yazımızda da belirttiğim gibi MIT üniversitesi bünyesinde Lifelong Kindergarten grubu tarafından geliştirilmiştir. Uygulama 8 – 16 yaş öğrencileri kapsayan bir yapıya sahiptir. 2003 yılında ilk versiyonu yayınlanmıştır. MİT Lab serüveni ise 1985 yılından başlamaktadır. Bünyesinde barındırdığı bir çok akademisyen ve mühendislerle birlikte teknolojik gelişimlerini sağlayan bir platform olarak yoluna devam etmektedir.

Scratch Ne İçin Kullanılır ?

İlkokul ve ortaokul çağı öğrencilere kodlamayı öğretmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu sayede oyunlar , animasyonlar ve etkinlikler yapabilirsiniz. Ayrıca blok tabanlı bir kodlama aracı olmasından dolayı kullanımı kolay bir uygulamadır.

Scratch Nasıl Kullanılır ?

Çevirim içi ( online ) editörünü kullanabilmek için öncelikle sitesine giriş yapmalısınız. Ardından sol üst köşede bulunan oluştur butonuna basarak hemen kodlamaya başlayabilirsiniz.

Kullanımını daha iyi anlatmak adına editörün resmini ikiye bölüm parça parça hangi sekme ne işe yarıyor kısaca anlatmaya çalışacağım.

Editörünün Bölümleri Kısa Kısa tanıyalım

 

scratch-nasıl-kullanılır
scratch-nasıl-kullanılır
 1. Menüler bölümü buradan dünya simgesi ile dilini değiştirebilir dosya menüsü ile kaydetme işlemini yapabilirsiniz.
 2. Kuklamızın ( karakterin ) var olan kostümlerini görüp değiştirebilirsiniz.
 3. Kuklamızın ( karakterin ) var olan seslerini görüp değiştirebilirsiniz.
 4. Kodlar bölümü buradaki kod türleri farklı renkler ile kategorize edilmiştir. İstediğiniz bir kodu alıp yan tarafta bulunan kod yazım alanıza sürükle bırak yöntemi ile ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu kodları birleştirerek karakterinize komutlar verebilirsiniz.

  scratch-nasıl-kullanılır-nedir-bu
  scratch-nasıl-kullanılır-nedir-bu
 5. Kod eleme bölümü bu kısma ekleyeceğiniz kodlar sayesinde karakterlerinize işlemler yaptırabilirsiniz.
 6. Yaptığınız çalışmanın görsel olarak nasıl sonucu olacağını ayrıca kukla ve dekor gibi görsellerin konumlarını düzenleyebilirsiniz.
 7. Yeni kukla ekleme seçeneği.
 8. Dekor ekleme seçeneği.

Üst menüde bulunan yeşil bayrak simgesi ile yapmış olduğunuz uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kırmızı buton sayesinde ise durdurabilirsiniz.

scratch-i̇le-neler-yapılabilir-nedir-bu
scratch-i̇le-neler-yapılabilir-nedir-bu

Scratch İle Neler Yapılabilir ( Nerelerde Kullanılır )?

Genel olarak kodlama aracı olsa da farklı kullanım alanları da bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tane örnek verecek olursak;

 1. Animasyon tasarlayabilirsiniz.
 2. Matematiksel işlemler yapabilirsiniz.
 3. Kalem ile görsel şekiller oluşturabilirsiniz.
 4. Müzik uygulaması tasarlayabilirsiniz.
 5. Çizgi film hazırlayabilirsiniz.
 6. Etkileşimli sunum yada hikaye oluşturabilirsiniz.
 7. Oyun yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Genel hatları ile uygulamasının kullanım bilgileri bu şekilde anlatabiliriz. Scratch nedir ne işe yarar başlangıç yazımıza olan ilgiye bağlı olarak daha ayrıntılı bir anlatım yada örnek uygulama yapılışları konusunda da yeni yazılar yayınlamayı düşünüyorum.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Scratch Ne İşe Yarar ?” state=”close”]Kodlama öğrenmek isteyen çocuklar için kullanılan uygulamadır.[/toggle]

[toggle title=”Scratch Programı Nereden Ulaşılır.” state=”close”]https://scratch.mit.edu/download adresinden uygulamayı edinebilirsiniz.[/toggle]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu