Web 2.0 Araçları

Eba Canlı Ders Uygulaması Başlatma Nasıl Yapılır ?

Eba Canlı Ders Uygulaması Nedir ?

Eba canlı ders uygulaması nedir ; Eğitim bilişim ağı üzerinden uzaktan eğitim sistemi ile derslerin işlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu haftadan itibaren 12. sınıflar ve 8. sınıflar için yeni bir uygulama olarak başlayacak olan eba canlı ders etkinliğinin oluşturma ve başlatma işlemlerini görseller ile adım adım anlatacağım. Hemen işlem adımlarını anlatmaya başlayalım. Eba Web Sitesi

Eba Canlı Ders Sistem Gereksinimleri Nelerdir ?

Sorunsuz bir canlı ders yapmak ve ayarlarla uğraşmak istemiyorsanız en stabil çalıştığı işletim sistemi windows 10 kullanmalısınız. Fakat windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde de gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra hiç bir sorun olmayacaktır. Eğer bilgisayarınız windows 7 ve üzeri kaldırabilecek bir durumda ise canlı ders konusunda sorun yaşamazsınız. Windows 7 ayarları konusunda bilgi almak isterseniz aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Eba Canlı Ders Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Öncelikle belirtmeliyim ki canlı ders tanımlama yetkisi okul müdürünün hesabından yapılmaktadır. Yani öğretmenler kendi eğitim bilişim ağı sayfalarında direk canlı ders tanımlayıp ders yapamazlar. Bunun için Okul müdürü kontrolünde derslerini istediğiniz tarih ve saate göre tanımlanmasını isteyebilirsiniz. Eğer okul müdürü iseniz yapılacak işlemler aslınca çok basit sırası ile görseller yardımı ile anlatayım.

eba-sağ-menü
eba-sağ-menü

1- Mebbis üzerinden yada Eba nın anasayfasından giriş yapılıp sizin için tanımlı olan ekran görüntülendikten sonra sağ bölümde bulunan Canlı Desler seçeneğine basılır.

eğitim-bilişim-ağı-canlı-ders-oluştur-butonu
eğitim-bilişim-ağı-canlı-ders-oluştur-butonu

2-Açılan sayfada bulunan Canlı ders oluştur butonu basarak ders bilgilerinin girileceği sayfaya ulaşılır.

ders tanımlama sayfası
ders tanımlama sayfası

3- Bu sayfada bulunan ders başlığını , dersin yapılacağı tarih ve saati , istenmesi durumunda bir açıklama, hangi sınıfların bu dersi alacağı , dersin adı , ünite adı , konu adı ve şube listesinden şubeler seçildikten sonra öğrencileri listele butonu basılır.

Not: Burada ders seçilmeden ünite adı ve konu bölümü aktif olarak görülmemektedir. Bilgiler girildikçe menüler görünür hale gelmektedir.

4-Bu bölümde dersi anlatacak öğretmen seçilir ve öğrenci listesi kontrol edildikten sonra canlı dersi gönder butonu ile ders öğrencilere ve öğretmene bilgi olarak gidecektir. Şube seçildiğinde o sınıfın tüm öğrencileri listeleyecektir. İstenmesi halinde öğrencilerin bir bölümü çıkarılıp kalabalık sınıflara 2 seans şeklinde ders yapılabilir. İşlem bu kadar. Bu aşamadan sonra artık canlı ders yapacak öğretmen kendi eba ana sayfasından işlemleri yürütecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Canva Pro Ücretsiz Öğretmen Hesabı Açma 2022

Canlı Ders Başlatma ?

eba canlı ders uygulaması nasıl yapılır
eba canlı ders uygulaması nasıl yapılır

Tüm tanımlama işlemlerini okul müdürü hesabından yaptıktan sonra sıra öğretmen ekranından yapılacaklara geliyor. Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra yine canlı dersler sekmesine tıklıyoruz. Açılan ekrandan öncelikle uygulama indir seçeneğine basarak bir kerelik uygulamayı yüklüyoruz. Ayrıca resimde de görüldüğü gibi yapılacak işlemlerin adımları videolu anlatımlarda bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz. Bu sayfada bizim için tanımlanmış dersler görülecek. Bu derslerden saati yaklaşan dersin sağ köşesinde bulunan ok simgesine basıp dersi başlat diyerek canlı dersi başlatabilirsiniz. Dilerseniz dersi başlatmadan önce incele seçeneği ile tanımlanan dersle ilgili bilgiler ve katılımcı öğrencileri görüntüleyebilirsiniz.

Öğretmenler İçin Eba Canlı Ders Tanımlama Adımları

Öğretmenlerde artık kendi eba canlı derslerini tanımlayabildikleri için yapılması gereken adımları sırası ile anlatayım.

 1. Eba öğretmen girişi yapalım ve ana sayfaya ulaşalım. Buradan sol tarafta bulunan menülerden canlı ders sekmesine açalım.
  öğretmenler-i̇çin-eba-canlı-ders-tanımlama-adımları
  öğretmenler-i̇çin-eba-canlı-ders-tanımlama-adımları
 2. Açılan sayfadan canlı ders oluştur seçeneğini seçelim. Üst tarafta ki resimde de işlem adımları gözükmektedir.
  adım-adım-öğretmen-canlı-ders-oluşturma
  adım-adım-öğretmen-canlı-ders-oluşturma
 3.  Resimde de görüldüğü gibi numara ile belirtilen adımları sırası ile girelim.
 4. 9 nolu adım olan öğrenci listesini görüntülemesi yapalım.
 5. Tüm adımları bir kez daha kontrol ettikten sonra canlı dersi gönder sekmesine basarak öğretmen canlı ders tanımlama işlemini bitirelim.
 6. Artık güncel dersler bölümünde oluşturduğumuz ders gözükecek ve öğrencilere duyuru otomatik olarak yapılacaktır.

Alternatif Uzaktan Eğitim Programları

Ders başladıktan sonra karşınıza gelecek ekran zoom ya da jitsi uygulamalarına benzer bir ekran olup özellikleri aynı olacaktır. Bu uzaktan eğitim programları hakkında hiç bir bilginiz yok ise zoom programını nasıl kurulur yada jitsi uzaktan eğitim programı nedir konulu yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu