Web 2.0 Araçları

Padlet Nedir Nasıl Kullanılır Resimli Kısa Anlatım

Padlet Nedir ?

Çok kullanılan diğer bir  web 2 aracı olan padlet nedir konusunu açıklayalım. Kısaca bu uygulamaya online pano ya da cevap sayfası oluşturma uygulaması denilebilir. Oluşturulan panoya giriş yapan kullanıcılar cevaplar bırakarak bir kelime bulutu oluşturur ve bu cevaplar sayesinde beyin fırtınası çalışması yapılmış olacaktır. Kelime bulutu oluşturmada tercih edilebilecek diğer uygulama ise mentimeter dır. Bu uygulama tüm cihazlarda kullanılabilmektedir. Sade ve basit kullanımı ile çok çabuk bir şekilde online panolar hazırlamak mümkün. Padlet nedir kavramını açıkladığımıza göre biraz da nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Padlet Hakkında

Kimler Kullanabilir ?Öğretmenler için uygundur
Uygulama Ücretli mi?Ücretsiz Kullanım
Üyelik gerekli mi?Üyeli gerekli
Uygulamanın desteklediği diller hangileri?Türkçe ve diğer diller

 

Peki Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle kendi web sitesi olan padlet sitesine giriş yapmalıyız.  Sayfanın sağ üst bölümünde bulunan oturum aç butonu ile giriş sayfasına ulaşalım. Bu sayfada hali hazırda olan gmail , hotmail ya da apple seçenekleri ile giriş yapabileceğiniz gibi isterseniz kaydol bölümü ile yeni üye olabilirsiniz. Bu seçeneklerden biri ile giriş yaptıktan sonra uygulamanın ana sayfasına ulaşıyoruz.

Resimde uygulamanın anasayfa menüleri gözükmektedir.

padlet-menuler
padlet-menuler

Bu menülerden

make : Yeni sayfa oluşturmak için kullanılır.

join : Başka bir kişinin oluşturduğu sayfaya bağlanmak için kullanılır.

gallery : Yapılmış olan sayfaları görmek için kullanılır.

Upgrade: Bu bölümde ise ücret karşılığında yeni özellikler satın alınabilir.

Biz menülerden make a padlet bölümüne girerek yeni bir sayfa oluşturmaya başlayalım.

yeni-sayfası-secenekleri
yeni-sayfası-secenekleri

Üstteki resimde görülen sayfa karşımıza gelecek. Bu sayfada ne tür bir pano oluşturmak istiyorsak onu seçmek için altta bulunan select butonuna tıklıyoruz. Bir tanesini seçtikten sonra sayfamıza ulaşıyoruz. Burada sağ tarafta bir menü açılacak. Bu menüde bulunan ayarlar ile sayfamızı düzenlemeye başlayabiliriz. Duvarımızın rengi , başlığı, alt başlığı , yazı türü gibi bir çok ayarı yaptıktan sonra sol üstte bulunan next butonu ile işlemimizi bitiriyoruz.

Hazırladığım panoyu tekrar düzenlemek istersek resimde de göründüğü gibi remake ya da ayarlar bölümünden yapabiliriz. Ayrıca bu sayfayı paylaşmak istersek share butonunu kullanıyoruz.

paylaşım-ayarları-menusu
paylaşım-ayarları-menusu

Panomuzu tamamladığımıza göre artık içerik girebiliriz. Bunun için sayfanın sağ alt bölümünde bulunan + butonuna basmalısınız. Açılan küçük pencerede bir başlık , alt başlık ekleyebiliyoruz. Ayrıca dosya, link ve resim ekleme seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Paylaştığınız sayfanıza gelen kullanıcıların ekleyeceği yazılar ve resimlerle panonuzu geliştirebilirsiniz . Padlet nedir ve nasıl kullanılır konulu yazımız anlaşılmıştır umarım. Şimdiden kolay gelsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Google Meet Nedir Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu