Web 2.0 Araçları

Padlet Nedir Nasıl Kullanılır Resimli Kısa Anlatım

Padlet Nedir ?

Çok kullanılan diğer bir  web 2 aracı olan padlet nedir konusunu açıklayalım. Kısaca bu uygulamaya online pano ya da cevap sayfası oluşturma uygulaması denilebilir. Oluşturulan panoya giriş yapan kullanıcılar cevaplar bırakarak bir kelime bulutu oluşturur ve bu cevaplar sayesinde beyin fırtınası çalışması yapılmış olacaktır. Kelime bulutu oluşturmada tercih edilebilecek diğer uygulama ise mentimeter dır. Bu uygulama tüm cihazlarda kullanılabilmektedir. Sade ve basit kullanımı ile çok çabuk bir şekilde online panolar hazırlamak mümkün. Konuyu açıkladığımıza göre padlet kullanımı konusunda bilgilerde verelim.

Uygulama Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Kimler Kullanabilir ?Öğretmenler için uygundur
Padlet Uygulaması Ücretli mi?Ücretsiz Kullanım
Üyelik gerekli mi?Üyeli gerekli
Uygulamanın desteklediği diller hangileri?Türkçe ve diğer diller

Giriş ve Üyelik İşlemleri

Öncelikle kendi web sitesi olan sitesine giriş yapmalıyız.  Sayfanın sağ üst bölümünde bulunan oturum aç butonu ile giriş sayfasına ulaşalım. Bu sayfada hali hazırda olan gmail , hotmail ya da apple seçenekleri ile giriş yapabileceğiniz gibi isterseniz kaydol bölümü ile yeni üye olabilirsiniz. Bu seçeneklerden biri ile giriş yaptıktan sonra uygulamanın ana sayfasına ulaşıyoruz.

Padlet Ücretli mi ?

Bu konu çok sorulduğu için kısaca değinmek istiyorum. En sade kullanımı versiyonu ücretsiz olan uygulamanın. Daha profesyonel sürümü ise  aylık 14 dolar fiyatı bulunmakta.

Padlet Nasıl Kullanılır ?

Resimde uygulamanın anasayfa menüleri gözükmektedir.

padletin-menuleri
padletin-menuleri

Bu menülerden

make : Yeni sayfa oluşturmak için kullanılır.

join : Başka bir kişinin oluşturduğu sayfaya bağlanmak için kullanılır.

gallery : Yapılmış olan sayfaları görmek için kullanılır.

Upgrade: Bu bölümde ise ücret karşılığında yeni özellikler satın alınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Code.Org Nedir Her Yaş İçin Kodlama Sitesi Nasıl Kullanılır ?

Biz menülerden make a padlet bölümüne girerek yeni bir padlet oluştur sayfası üzerinden işlemlere başlayalım.

yeni-sayfası-secenekleri
yeni-sayfası-secenekleri

Üstteki resimde görülen sayfa karşımıza gelecek. Bu sayfada ne tür bir pano oluşturmak istiyorsak onu seçmek için altta bulunan select butonuna tıklıyoruz. Bir tanesini seçtikten sonra sayfamıza ulaşıyoruz. Burada sağ tarafta bir menü açılacak. Bu menüde bulunan ayarlar ile sayfamızı düzenlemeye başlayabiliriz. Duvarımızın rengi , başlığı, alt başlığı , yazı türü gibi bir çok ayarı yaptıktan sonra sol üstte bulunan next butonu ile işlemimizi bitiriyoruz.

Hazırladığım panoyu tekrar düzenlemek istersek resimde de göründüğü gibi remake ya da ayarlar bölümünden yapabiliriz. Ayrıca bu sayfayı paylaşmak istersek share butonunu kullanıyoruz.

paylaşım-ayarları-menusu
paylaşım-ayarları-menusu

Panomuzu tamamladığımıza göre artık içerik girebiliriz. Bunun için sayfanın sağ alt bölümünde bulunan + butonuna basmalısınız. Açılan küçük pencerede bir başlık , alt başlık ekleyebiliyoruz. Ayrıca dosya, link ve resim ekleme seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Paylaştığınız sayfanıza gelen kullanıcıların ekleyeceği yazılar ve resimlerle panonuzu geliştirebilirsiniz . Padlet nedir ve nasıl kullanılır konulu yazımız anlaşılmıştır umarım. Şimdiden kolay gelsin.

Padlet Gibi  Alternatif Uygulamalar Nelerdir ?

Pano çalışması olarak alternatif değil de işbirlikçi çalışma amacı ile alternatiflerini sıralayacak olursak.

Web 2.0 araçlarını sayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu