Web 2.0 Araçları

Mentimeter Nedir , Nasıl Kullanılır ve Üyelik İşlemleri

Mentimeter Nedir ?

Herhangi bir konuda sunum yaptınız ve ders konusunda anlık bir tekrar ( Quiz Yapmak ) sınavı yapmak istiyorsunuz. İşte bu iş için kullanabileceğiniz bir web 2.0 aracı mentimeter . Neler yapabileceğinizden kısaca bahsedeyim. Bu site sayesinde anlık cevap akışı alabileceğiniz quiz soruları, resimli sorular, cevap bulutu vb gibi bir çok soru tipinde sayfalar oluşturabilirsiniz. Mentimeter nedir konusu anlaşıldığına göre mentimeter nasıl kullanılır ve nasıl üye olunur konularında biraz bilgi verelim.

Mentimeter Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Lise Kademesi ve üniversite
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz fakat ücretlide daha fazla özellik sunuyor
Üyelik gerekli mi? Üyelik gerekli
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? İngilizce
mentimeter-nedir-nasıl-kullanılır
mentimeter-nedir-nasıl-kullanılır

Nasıl Üye Olabilirim ?

Öncelikle web sitesi ne giriş yapıyoruz. Ardından sağ üst köşede bulunan mavi renkli sing up butonuna basarak üyelik sayfasına giriş yapıyoruz. 3 adet üye olma yöntemi bulunmakta, google üyeliğinizle , facebook üyeliğinizle ya da formu doldurarak üyelik işlemini tamamlıyorsunuz. Kolay bir üyelik formu var resmini eklemedim ama birinci yerde mail adresi ikinci yerde bir parola ve son olarak ad soyad sorusu ile formu dolduruyorsunuz. Bir sonraki ekranda bu sistemi ne için kullanacağınızı soran ekran geliyor. Burada isteğinize göre bir seçim yapıp üyelik işlemini tamamlıyorsunuz.

Metimeter dil seçeneklerinde Türkçe olmadığı belirtmek isterim. Fakat basit bir kullanım yapısı olduğu için hemen alışacağınıza eminim.

Mentimeter Nasıl Kullanılır ?

Üyelik işlemleri bitip anasayfaya ulaştıktan sonra resimde de göreceğiniz gibi ekranın onya bölümünde bulunan new presentation butonu ile sunum hazırlamaya başlıyoruz.

mentimeter-nasıl-üye-olabilirim
mentimeter-nasıl-üye-olabilirim

Sunum hazırlama sayfasında ise sağ tarafta sunumda kullanılacak soru tipleri bulunmakta, orta bölümde ön izleme ekranı sol bölümde hazırladığımız sunum sayfaları bulunmakta. Ayrıca sağ üst bölümde tema ve tasarım ayarlarını da yapabileceğiniz menüler bulunmaktadır. Bu kısımda ister tekrar sınavı mantığında bir çok sayfadan oluşan bir sunum ya da isterseniz tek sayfadan oluşan bir kelime bulutu hazırlamanız mümkün. Bence bu site eğitimde en çabuk geri bildirim alınacak sitelerden biri. Tek soruluk işlemlerde ve kelime bulutu denilen beyin fırtınası mantığındaki bölümler için tercih edilmeli. Tekrar sınavı ( Quiz ) için bence en başarılı siteler Kahoot ve Quizziz dir.

mentimeter-nasıl-kullanılır
mentimeter-nasıl-kullanılır

Sayfaları oluşturduktan ve bir tema seçtikten sonra sağ üst köşede bulunan Present butonu ile etkinliği başlatabiliyoruz. Dilerseniz bu sunumu daha sonrada ana sayfadan giriş yapıp kullanabiliyorsunuz.

Hazırladığımız sunumun ekran görüntüsü karşımıza çıkacak. Bu ekranda yazan menti.com adresine öğrencileri ya da sunumu kullanacağınız kişileri yönlendiriyorsunuz.Siteye giriş yapıldığında karşılarına aynı kahoot ta olduğu gibi bir pin ekranı çıkacak. Yine giriş yapacakları pin kodu etkinlik ekranında görülmekte. Verecekleri cevap bölümü kullanıcılara gözükecek. Cevap veren kişilerin cevapları ekrana canlı bir şekilde yansıyacak. Kelime bulutu etkinliğinde en çok tercih edilen kelimeler daha büyük gösterilecek daha az tercih edilenler daha küçük görülecektir.

Sonuç

Sonuç olarak bu site sayesinde ders sonlarında ya da sunumlarınızda güzel eğlenceli etkinlikler ev kısa testler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu