Web 2.0 Araçları

Code.Org Nedir Her Yaş İçin Kodlama Sitesi Nasıl Kullanılır ?

Tanıtacağım site başlık tada belirtiğim gibi anaokulu düzeyinden lise düzeyine kadar tüm öğrencilere kodlama konusunda yardımcı olacak bir kaynak. Gelin isterseniz Code.org nedir ve nasıl kullanılır konularından bilgiler vereyim.

Code.Org Hakkında

Kimler Kullanabilir ? İlk Okul, Orta Okul, Lise Kademesi
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz Kullanım
Üyelik gerekli mi? Üyeli gerekmemekte
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? Türkçe ve diğer diller

 

Code.Org Nedir ?

Bilgisayar kullanımının ve kodlama bilincinin küçük yaşlardan itibaren gelişebilmesi için hazırlanmış harika bir eğitim sitesidir. Hiç bir üyelik gerektirmeden girip etkinlikler yapabileceğiniz gibi gelişiminizi takip edebilmek için üyede olabilirsiniz. Bu site sayesinde hiç bir ek donanıma gerek duymadan kodlama ve algoritma yapısını öğrencilerinizin yada çocuğunuzun kavramasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yaş durumuna yada bilgisayar kullanım kabiliyetine göre seviyesini belirlemek olacaktır. Code.org nedir açıkladığımıza göre hemen nasıl kullanılır bundan biraz bahsedelim.

code.org-nedir-ne-işe-yarar
code.org-nedir-ne-işe-yarar

Code.Org Nasıl Kullanılır ?

websitesi olan codeorg sitesi adresine giriş yapalım. Anasayfada bulunan öğrenmeye başla seçeneğine basalım. Hiç bir üyelik işlemine gerek olmadan bir çok kodlama uygulamasına erişeceğimiz sayfa karşımıza gelecek. Bu sayfada bir çok kategori bulunmakta. Temek düzeyde kodlama eğitimine başlamak isterseniz.Bilgisayar bilimi temelleri kategorisinde bulanan yaş aralıkları bölümlerinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Resimde görülen kurslardan ve devamındaki  kurs 3 ve kurs 4 te bulunan düzeylerden birini seçebilirsiniz.

code.org-nasıl-kullanılır-temel-duzey-kategoriler
code.org-nasıl-kullanılır-temel-duzey-kategoriler

 

Bir yaş gurubu seçildikten sonra karşımıza resimde de görüldüğü gibi bir liste çıkacaktır. Bu listedeki etkinlikleri sırası ile yaparak tamamlamanız gerekmekte.

etkinlik-listesi-nedir-bu
etkinlik-listesi-nedir-bu

Bilgisayar imkanı olmayan okullar için de yapabilecekleri etkinlikler bulunmakta. Bunun için yapmanız gereken dersin karşısındaki bilgisayarsız etkinlik butonuna basmak ve gerekli dokümanları indirip öğrencilerinize uygulamaktır.

Rakamlar ise bilgisayarla yapılacak etkinlikleri temsil etmektir. Her dersin bilgisayar etkinlik seviyesi farklı olup her birini eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Kursu tamamladığımız zaman bize bir sertifika oluşturacaktır. Bu sertifikayı çıktı alıp öğrencilere hediye edebilirsiniz.

Bir şeyi belirtmeden geçmeyelim öğrenciler görevleri yapmaya başladıkları zaman dersin seviyelerinin kutucukları yeşil renk olacaktır. Fakat bazı kutucuklar soluk bir yeşil renkte olduğu görülecek buda o seviyeyi geçerken çok fazla kod bloğu kullanıldığı anlamına gelmektedir. Algoritmada temel prensip az kodla aynı işlemi tamamlamak olduğu için böyle bir düzenleme yapılmış. Bu tip durumlarda tekrar aynı seviyelere geri dönüp düzeltme isteyebilirsiniz.

saat-kursu-kategorisi
saat-kursu-kategorisi

Bir diğer kurs kategorisi de saat kursu. Temel seviye kursu uzun geldi ve bir kaç hafta arka arkaya yapınca öğrencilerde ilgi kaybı başladığında sunacağınız güzel bir kategori. Ders isimleri tam sevecekleri oyunların adında olması dikkatlerini hemen çekecektir. Bu sayede kodlama eğitimine devam etmiş olursunuz.

Avantajı Nedir ?

  • Sitenin tamamen ücretsiz olması bence en büyük artısı.
  • Bilgisayarı olmayan okullar içinde bilgisayarsız etkinlikler sayesinde kodlama öğrenimi imkanı.
  • Yaş seviyelerine ve ilgi alanlarına göre etkinliklerin olması.
  • Robotik kodlama konusuna ilgi duyanlar için başlangıç kaynağı.

Sonuç Olarak

Hiçbir ek beceriye veya donanıma ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde kodlama öğrenebilir ve öğretebilirsiniz.Kesinlikler çocuklarınıza ve öğrencilerinize yaptırabileceğiniz güzel bir kodlama öğrenme platformu code.org. Daha farklı bir alternatif kodlama eğitimi sitesi hakkında bilgi almak isterseniz Tynker nedir konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Code org Nedir ?

Dünya çapındaki öğrenciler için bilgisayar bilimi eğitimini yaygınlaştırmayı ve kodlamayı öğretmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu