Robotik Kodlama

Tynker Nedir ? Çocuklar İçin Web 2.0 Kodlama Aracı

Tynker Nedir ?

Tynker nedir : Teknoloji artık her yerde!  Gelecekte daha fazla meslek teknoloji üzerine olacak. Bu gerçek çocuklar için kodlamanın önemi bir kat daha arttırıyor. Çocukların kodlamayı öğrenmesini kolaylaştıran görsel ve blok tarzı siteler sayesinde çocuğunuz için kodlamanın temellerini şimdiden oluşturmuş olacakasınız.  İşte size tanıtacağım çocuklar için kodlama öğrenmeyi eğlenceli hale getiren web 2.0 aracı sitesi. Tynker nedir kısaca açıklayacak olursak, oyunlarla ve etkinliler sayesinde kodlama öğreten bir web 2.0 sitesidir. Code.Org sitesine bir alternatif olarak kullanılabilir. Code.org sitesini daha önce duymadıysanız code.org nedir konulu yazımızı inceleyiniz.

Code.org ve Tynker arasındaki farkı kısaca özetlersek Tynker ın daha oyuna yakın bir kodlama öğretimi sunması çozukların daha çok ilgisini çekecektir.

kodlama-web-2.0-araçları
kodlama-web-2.0-araçları

Çocuklar İçin Kodlama Öğreten Web 2.0 Aracı Kullanımı

https://www.tynker.com/ sitesine girdiğinizde bizlere yaşlara göre 3 tür eğitim modeli sunmakta bunlar.

5 – 7 yaş grubu : Bu grup için sesli talimatlar ve kodlamanın temellerini oluşturacak oyunlar yer almakta

7- 13 yaş grubu : code.org de olduğu gibi sürükle bırak kodları ile kodlama öğretimi ve bir çok öğrenme modu

13 yaş üstü grubu : Gerçek kodlamaya en yakın kodlama eğitimi, python ve html kodlarında uygulamalar

kodlama-yas-grupları-bilgisi
kodlama-yas-grupları-bilgisi

Peki nasıl eğitime başlıyoruz. https://www.tynker.com/ web sitesinden sağ üstte bulunan start for butonu ile üyelik işemlerini tamamlıyoruz. google hesabınızla hızlı giriş yapabilir ya da yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.

Üyelik işlemi bitince açılan sayfada resimdeki gibi bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Burada sizin kodlama bilginizi soruyor. Beginner yeni başlayanlar için uygun olacaktır. Start Learning butonu ile uygulamayı başlatalım.

Açılan sayfada yaşımıza ve düzeyimize uygun uygulamaları göreceksiniz. Bunlardan birini seçiyoruz ve oyun tabanlı kodlamaya başlıyoruz. Bu uygulamanın dil desteği olmaması büyük bir dezavantaj olabilir. Ama oyun tabanlı bir web aracı olduğu için çocuklar hemen anlayacaklar ve severek kullanacaklardır.

Ana sayfada sol menüde bulunan create project ile de bloklar kullanarak kodlama uygulamaları yapabilirsiniz. Bunun için de yine açılan sayfadan istediğiniz bir kategori seçip blog kodlama etkinlikleri başlatın.

Son olarak Web 2.0 araçlarından olan program küçük yaşlardan itibaren çocuklara kodlamayı sevdirecek bir uygulamadır. Yazımızda Tynker nedir ve nasıl kullanılacağından bahsettik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Tynker Avantaj ve Dezavantajı Nedir ?

  • Daha çok oyunlaştırılmış bir yapısının olması ve bir çok alt etkinliğin bulunması bu uygulamanın en büyük avantajı.
  • Fakat Türkçe dil desteğinin bulunmaması da dezavantajı olarak düşünebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu