Robotik Kodlama

Scratch JR Nedir ve Nasıl Kullanılır ? 2024

Bu yazımızda sizlere Scratch JR nedir nasıl kullanılır ve hangi yaş gurubuna uygundur sorularına cevap vermeye calışacağız.

Scratch JR Nedir ?

ScratchJR, görselleştirilmiş programlama dilleri arasında yer alan bir programlama dilidir. Görsel programlama dilleri ise programlamaya başlamanın en iyi yollarından biridir. Geniş dil yelpazesi ve anlaşılabilir yapısı ile ScratchJR MIT tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Normal Scratch e göre daha alt düzey kazanımları içeren yapısıyla daha erken yaşlarda kodlama eğitimi verilmesini amaçlar. İpad cihazlar için 2014 yılında kullanıma sunulan ScratchJR, Android cihazlar için 2015 yılında kullanıma sunulmuştur. Ücretsiz bir şekilde erişebileceğiniz rehber niteliğinde bir ScratchJR el kitabı da bulunmaktadır.

Scratch JR nedir ? Hangi Yaş Grubuna Hitap Eder ?

ScratchJR, okul öncesi ve ilk okul çağındaki çocuklara kodlamayı öğretmeyi amaçlar. ScratJR 5 ile 7 yaş arasındaki çocukların kodlama bilgilerini ve dijital okur-yazarlıklarını geliştirmek için sunulmuştur. Görsel programlama dillerinden olan ScratchJR aslında Scratch in daha kolay bir versiyonudur. Bilişim teknolojilerinin disiplinler arası bir yaklaşımla diğer derslerle de oldukça fazla etkileşim içerisinde olduğunu belirtmek isterim.

Bilişim teknolojileri özellikle matematik ve fizik gibi derslerde kullanılan formüllerin hayata geçirildiği bir derstir. Bu yönüyle bilişim teknolojilerine verilmesi gereken önemin farkında olmalıyız. Çünkü bilişim teknolojilerinde özellikle kodlama yaparken diğer derslerimizde öğrendiklerimizi tekrar edebiliriz. Örneğin Scratch ile kodlanan bir platform oyununda karakterimizin zıplaması ve zıpladıktan sonra yere düşmesi fizik dersinde işlediğimiz konuları size çağrıştırmalıdır. Çünkü burada yapacak olduğunuz kodlamalar zıplama katsayıları ve yere düşerken kullanılan hız değerleri gerçeğe ne kadar uygun olursa oyunun gerçekçilik yönü o kadar artacaktır. Aynı zamanda oyunumuz daha eğlenceli bir hale gelecektir.

ScratchJR ile 5-7 yaş arasındaki çocuklar sınırsız hayal güçlerini gerçeğe dökebilirler. Örneğin kitap okuma saatinde okudukları bir masal kitabındaki olayları görselleştirip düşünsel süreçleri kullanarak yaratıcılık yönlerini geliştirirler. Bir örnek üzerinden gidecek olursak tilki ile leylek masalını bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Tilki geniş kaptan rahat rahat suyunu içip yemeğini yiyebilirken bir leylek daha dar bir kaptan aynı ihtiyaçlarını giderebilir. Bu hikayede tilkinin leyleğin kabını değiştirip leyleğin aç ve susuz kalması senaryosunu ScratchJR ile çok güzel ve kolay bir şekilde görselleştirip arkadaşlarına sunabilirler.

scratchjr-nedir
scratchjr-nedir

Scratch JR’ ın Avantajları Nelerdir ?

 • Erken yaşlara hitap eder 5-7 yaş için idealdir.
 • Okuma yazma bilmeyen çocuklar için de uygundur.
 • Kod blogları yapboz şeklindedir parçalar birbirine tam uyumludur.
 • Oldukça basittir.
 • Bilgisayar kullanımı 5-7 yaş için ağır olacaktır bu nedenle daha alışık oldukları tabletlerde kolaylıkla kullanılır.
 • Tamamen ücretsizdir.
 • Scratch te olduğu gibi ScratchJR da da kod blogları renklere göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıfları öğrenmesi oldukça kolaydır.
 • Bir çok cihaz destekler( android tabletler, ios tabletler, Windows bilgisayarlar, macos bilgisayarlar)
 • Sistemi yormayan boyutta bir uygulamadır(118 mb)

ScratchJR ‘ ın Olumsuz Yönleri Nelerdir ?

 • Türkçe dil desteği yoktur. 5-7 Yaş grubu için direk ScratchJR ile kodlamaya başlaması önerilmez.
 • Daha önce birkaç hafta code.org gibi bir siteden çok basit düzeyde tanıtıcı kodlama etkinlikleri yapıldıktan sonra ScratchJR ile çocuklar tanıştırılmalıdır.
 • Tablet kullanımı konusunda sorun yaşayan öğrenciler için öğrenme süreci daha zor olacaktır.
 • Maddi imkansızlıklar olan öğrencilerin tabletleri yoksa öğrenme noktasındaki ilk deneyimleri olumsuz olabilir, kendilerine olan inançları kırılabilir.
 • Küçük yaşlara hitap ettiği için bu yaştaki öğrencilerin bedensel aktiviteleri uzun süre tablet kullanımından kaynaklı azalabilir.
 • Göz gelişimi henüz tamamlanmamış olan 5-7 yaş grubu öğrencileri için tablet kullanımı çok uygun olmayabilir. Kullanım süreleri mutlaka sınırlandırılmalıdır.

ScratchJR Kullanımı

scratch jr nedir ve nasıl kullanılır
scratch jr nedir ve nasıl kullanılır

Scratch JR uygulamasının nasıl kullanıldığını anlatabilmek için öncelikle yapmanız gereken uygulamayı telefon yada tabletinize kurmaktır. Bu uygulama Android ve IOS mağazalarından yükleyebilirsiniz. Uygulama çalıştırıldığında resimdeki ekran karşımıza gelecektir. Bu resim de görülen seçeneklerin ne işe yaradığını anlatarak uygulamayı çok rahat bir şekilde kullanacağınızı düşünüyorum.

 1. Sahneye yen karakter eklenen veya ekli karakterin silineceği bölüm.
 2. Sahnenin ta ekran yada ızgaralı görünümünü değiştirebileceğiniz seçenekler.
 3. Sahne arka plan şablonları.
 4. Yazı yazma seçeneği.
 5. Karakterin başlangıç noktasına gönderen seçenek.
 6. Yapılan çalışmayı başlatan buton.
 7. Yeni sayfa ekleyebileceğiniz bölüm.
 8. Kod bloklarının kategori olarak bulunduğu seçenekler.
 9. Kategorilerin altında bulunan komutların bulunduğu bölüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu