Fizik

Fizik Nedir Fiziğin Alt Dalları Nelerdir 👍 2024 Videolu

Bu yazımızda sizlere fizik nedir , fiziğin alt dalları nelerdir konularında bilgiler vermeye çalıştık. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Fizik Nedir Kısaca ?

Sorunun cevabı pek çok farklı şekilde verilebilir. Fizik nedir kısaca tanımı , en temel anlamıyla doğa bilimi demektir. Yunanca ‘physis’ kelimesinden gelen bu anlam oldukça geniş bir tanımdır. Physis eski Yunancada doğa anlamına gelmektedir. Fiziğin inceleme alanı o kadar geniştir ki atom altı parçacıklardan genişleyen evrene bütün varlıkları kapsar. Bir diğer deyişle maddenin olduğu bütün alanlar fiziğin inceleme konusudur.

Örneğin bitkilerin kısımları fiziğin konusu değildir ancak bitkinin köklerden yapraklara şu taşırken kullandığı adezyon ve kohezyon kuvvetleri fizik bilimi ile açıklanmaktadır. Öyleyse fizik dersi nedir sorusuna da cevap verebiliriz.Başka bir tanımla Fizikle ilgili temel kavramları anlatan ve öğrencilere evrenin işleyiş sistemini açıklayan bu ders genellikle öğrenciler tarafından korkulan ve zor olduğu düşünülen bir derstir. Ancak unutulmamalıdır ki en temel branşlardan olan fizik kesinlikle her yaşta öğretilmesi gereken bir bilim dalıdır. Şimdi fiziğin alt dalları nelerdir onlardan bahsedelim.

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir ?

Fizik bu kadar kapsamlı olunca onu alt dallarına ayırmak kaçınılmaz olmuştur. Başlı başına bir ders olarak okutulan mekanik, fiziğin alt dallarının başında gelir. Maddeler halinde fiziğin alt dallarını da sıralayacak olursak.

  • Mekanik : Kuvvet, hareket ve aralarındaki enerji ilişkisini inceler.
  • Termodinamik : Isı ve sıcaklığı inceler.
  • Elektromanyetik: Elektrik ve manyetizmayı inceler.
  • Optik: Işık olaylarını inceler
  • Katı hal fiziği: Kristal yapılı katıları inceler.
  • Atom fiziği : Atomu inceleyen fiziğin al dalı.
  • Nükleer fizik: Atomun çekirdeğini ve çekirdek olaylarını inceler.
  • Yüksek enerji ve plazma fiziği: Maddenin dördüncü hali olan plazma maddelerin yapısını inceler.

Fiziğin alt dallar nelerdir sorusuna cevap olarak sıralayabiliriz.

fiziğin-alt-dalları-nelerdir
fiziğin-alt-dalları-nelerdir

Fizikçi Ne İş Yapar ?

fizik nedir kısaca anlattık şimdi fizikçi ne iş yapar, birazda bundan bahsedelim.  Fizik bölümü bitiren biri için iş imkanları çok geniş bir alanı kapsar ancak maalesef bir o kadar da kısıtlıdır. Fizikçiler bilim adamı olmak yolunda üniversitede kariyer yapabilir. Ülkenin en saygın kurumlarından olan Turkiye Enerji Nukleer Arastirma Kurumu (TENMAK) ‘da çalışabilir. Fabrika ve hastane laboratuvarlarında çalışabilir.

Fizik Laboratuvarı CERN Hakkında

Fizik alanında yapılan en kapsamlı çalışmalar dünyanın en büyük fizik laboratuvarı olan CERN den çıkmadır.

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) İsviçre ve Fransa sınırında kurulmuş dünyanın en büyük parçacık fiziği labaratuvarıdır. 1954 yılında 12 üyeyle kurulmuştur. Günümüzde 23 üyesi bulunan yapıya Türkiye ortak üye sıfatıyla katılmıştır. Prf. Dr. Bilge Demirköz ve Prf. Dr. Mete Atatüre gibi bilim insanları CERN de ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Günümüz teknolojisinin neredeyse tamamı CERN de yapılan çalışmalarının sonucudur. Elimizden düşünmediğimiz telefondan internete, hastanelerde kullanılan MR cihazlarına kadar her alanda hayatı kolaylaştıran teknoloji bu biliminin ürünüdür.

Örneğin katı maddeleri ve özelliklerini inceleyen katı hal fiziği alanında yapılan çalışmalar oldukça kullanışlı olan su geçirmez kumaşların hayatımıza girmesini sağlamıştır.

İçinde yaşadığımız evreni, dünyayı ve içerisindeki yaşamı anlamak için fizik bilimine ihtiyaç duyduğumuz su götürmez bir gerçektir.

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir Konusuna Örnekler

Fiziğin Alt Dalları Örnek 1

Arabanın hareketi, Bir topa vurduğunuzda topun hareketi mekanik fiziğin inceleme alanına girer.

Fiziğin Alt Dalları Örnek 2

Lazer ışıkları , bir su bardağına batırılan kalemin kırık olarak gözükmesi , ressamların resimlerinde kullandıkları ışık ve gölgeler optiğin inceleme alanına girer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu