Programlama

Robotik Kodlama Nedir Nasıl Öğrenilir Kısaca Bilgi Verelim

Öğrencileriniz ve çocuklarınız için araştırdığınız robotik kodlama nedir, setleri nelerdir ve öğretim yöntemleri ile nasıl öğrenilir konusunda kısaca bilgiler vereceğimiz kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladık. Umarım faydalı olur.

Robotik Kodlama Nedir Kısaca ?

Bir çok bilim dallarının ortak öğretiminin söz konusu olduğundan. Eğitimde çoklu zeka kuramına denilen yöntemle çocukların gelişimini sağlayan çalışmalar bütünüdür. Bu yönteme STEAM veya FETEMM de denilmektedir. İşte bu bilim dalları kullanılarak öğretim yapılan sisteme denilmektedir.

robotik-kodlama-nedir
robotik-kodlama-nedir

Günümüzde robotik kodlama setlerinin uygun fiyatlarda olması, robotik eğitim setlerinin çokluğu ve kurulum parçalarının kolay ulaşılabilirliği sebebiyle yaygınlaşmaya başlamıştır. Artık her ilde bu eğitimin verildiği atölyeler kurulmakta sınıflar oluşturulmaktadır. Çocukların ürünler oluşturup bunları sergilemesi ve robotik kodlamayı öğrenmesi çağımız koşullarında elzem bir durum olmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Kodlama Eğitim Setleri Nelerdir ?

  1. Arduino : Açık kaynak kodlu bir platformdur. Sensörler, motorlar ve diğer elektronik parçalar ile aklınıza gelebilecek tüm devreleri yapmanıza olanak sunmaktadır. En çok tercih edilen setlerden biridir. Daha fazla bilgi almak isterseniz. Arduino nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.
  2. Mbot : Hazır devre sistemlerini birleştirerek daha kolay hareketli robotlar yapmanıza olanak sunan bir settir. Robotik kodlamada başlangış seti olarak tercih edilebilirsiniz. Arduino ya göre daha az kodlama ve parça bilgisine gerek duymadan öğrenilmesi daha kolaylaştırmaktadır.
  3. Lego Mindstorms ev3 : Lego parçaları ile robotik platformunu birleştiren bir sistemdir. Mbot sisteminin gelimiş versiyonudur. Biraz pahalı bir sistem olduğu için içlerinden en son tercih edilen sistem olmaktadır.
en-çok-tercih-edilen-kodlama-eğitim-setleri-nelerdir
en-çok-tercih-edilen-kodlama-eğitim-setleri-nelerdir

Fiyat olarak en uygun olanı ardiuno olduğu için daha çok bu sistem üzerinden robotik kodlama öğretilmektedir. Ardiuno ile elektronik devre setlerinin ve bu devre elemanlarının birleştirilmesi yöntemiyle  uygulamalar yapılmaktadır. Burda çocuklar çoklu disiplinler kuralına uygun mekanik tasarımlar yaparak bu tasarımları oluşturmak için elektronik parçalarını birleştirip sonrada bu oluşturduğu cihaza neler yaptıracağını kodlar sayesinde yükleyerek çalışmalar yapmaktadır.

Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir ?

Ders olarak öncelikle problem çözme ve algoritma kavramlarının öğretilmesi için oyun bazlı scratch programı veya code.org sitesi üzerinden eğitime başlamakta daha sonra Ardiuno gibi elektronik sistemleri ile robotik kodlama öğretilmektedir. Ardiuno sayesinde elektroniği , kodlamayı ve mekaniği yani bir çok bilimsel alanı birlikte kullanmayı öğreniyor.

robotik-kodlama-nasıl-öğrenilir
robotik-kodlama-nasıl-öğrenilir

Velilere önerim çocuğunuzun kodlama öğrenmesini istiyorsanız ama bulunduğunuz bölgede böyle bir kurs yoksa. İnternet üzerinden code.org sitesinde etkinlikleri yaptırarak temel kodlama mantığını öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Code.org konusunda bir bilginiz yoksa Code.org nedir yazımızı okuyarak çocuğunuza kodlama öğretmeye başlayabilirsiniz.

Kodlama yapmayı öğrenmek için sadece scratch , code.org yada tynker yeterli olmaz tabi, çocuğun elle tutulur işlemler yapabilmesi ve bu yaptığı çalışmaların sonuçlarını inceleyebilmesi için robotik devre setlerine ihtiyaç vardır. Bu setleri internet üzerinden bulabilirsiniz ve satın alabilirsiniz. Bu konuda önerim bilindik alış veriş sitelerine sipariş vermenizdir.

Sonuç olarak hevesli bir çocuğunuz varsa basit adımlarla ilerleyerek, hem siz kendinizi geliştirebilir hem de çocuğunuz robotik kodlama ile eğlenceli vakit geçirebilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu